İyi şeyler olacak (3)

A+A-
Altemur KILIÇ

Ver elini “Büyük Kürdistan”!
Türkiye Cumhuriyetinin “hasb-el kader” ve de “hasb-el keder” Başkanı Abdullah Gül, Kuzey Irak’a “Kürdistan” diyen ilk Cumhurbaşkanı! Ne büyük bir cesaret, başarı ve ilerleme!
Gül “İyi şeyler olacak” demişti. Bu “iyi şeylerin” neler olacağı belli oluyor. İki “Abdullah’ın”, TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, eşkıya başı Abdullah Öcalan’ın “barış masasında” buluşmaları da gündemde. Öyle ya, Talabani ve Barzani ile başlayan pazarlığın başlıca konusu “PKK’ya af” ve şimdi açıkça telaffuz edilmese bile Apo’ya af, dün de yazdığım gibi, artık ihtiyaç hâsıl olduğu için Apo’nun “barış için” kullanılması mümkün!
Döndük dolaştık nerelere getirildik; 1984’te Eruh-Şemdinli saldırısıyla, Türkiye’nin iç barışını bozan ve binlerce insanımızın katledilmesine sebep olan eşkıya başı, şimdi “Barış havarisi!” PKK’yı -kendi yarattığı canavarı- güya “bitirecek” adam!

Buralara nasıl geldik?
Gelinen bu nokta, aslında karşımızdakilerin, AB’nin, ABD’nin başarısı ise, bizim geçmiş hükümetlerin gafletinin, bugünkü iktidarın aymazlığının ve içimizdeki bazı mihrakların açık ihanetlerinin eseridir!  Ve bugün “Ergenekon kapsamında”, meydan onlarındır! Artık “Kürdistan”da derler “Büyük Kürdistan’ı” da kabullenirler... Devlet Televizyonunda Kürtçe yayınlar, Cumhurbaşkanının ve Başbakanın “Kürtçe sözleriyle” başladı ya. Bundan sonra, Diyarbakır Vilayeti, neden “Botan” olmasın, Diyarbakır neden “Amed” olmasın! Buralardaki Türkçe sokak isimleri neden kaldırılmasın? Ve sonunda neden oralarda, “Atatürk’ün” adı bile kalmasın! Hep dediğim gibi, ‘sakalın üzerinde fareler’ geçmeye görsün!
Abdullah Gül, “Af bizim konumuz, başkalarıyla tartışmam” buyurmuşlar! Öyle olması gerekir ama Talabani ve sonra da Barzani ile neyi tartışıyorlar. Neyi tartışacaklar? Sadece ticareti, enerjiyi, petrolü ve şimdiki adıyla, “Kürdistan’ın” inşasından elde edilecek rantı mı? Bütün bunların altında ülkemizin birliğinden, bütünlüğünden verilecek tavizler var. Ve verilmeye başlandı bile; Güneydoğu’da Türk milliyetçiliğinin sloganları, artık “out”, “Biji Apo” “in”, ki “in”! Bir isimden, “Kürdistan isminden ne çıkar” demeyin. Kayıtlara geçsin; Bir TC Cumhurbaşkanının, “Kürdistan” adını telaffuz etmesi, diğer vaat ettiği “iyi şeyler” gibi, ülke ve milletimiz için “hayırlara vesile” olmayacak... Aksine!

Ve “Büyük Ermenistan”
Sayın Gül, “Ermenistan” konusunda olacak “iyi şeylerin” kapısını Erivan’a giderek aralamıştı. Gül “Kürdistan” dedi diye, manşetlerinde bayram eden “O taraf” bu “iyi şeyleri” de tebşir ediyor: Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin ‘normalleştirilmesi’  amaçlı “çözüm paketi” Nisan ayı içerisinde hayata geçirilmeye başlanacak.
Çözüm paketi kapsamındaki ilk adım diplomatik ilişkilerin başlatılması ve ortak sınırın açılması olacak. Diğer aşamalarda ise, kademeli olarak hayata geçirilecek olan paket kapsamında, Ortak Tarih Komisyonu ve Dağlık Karabağ sorunu da yer alıyor! 15 yıllık politikanın adını değiştirecek olan “çözüm paketi” genel hatlarıyla artık hazır ve Nisan’da açıklanacak. Karşılıklı diplomatik temsilciliklerin açılmasıyla ilk adım atılacak...
Obama’nın “iyi şeyler” paketinde de bunlar var ve bunların sonunda ne demek olacağı belli... Soykırımı dolayısıyla devletten özür, sınırların yeniden çizilmesi, Ermenilerin arazi, sonra da tazminat taleplerinin karşılanması vb. Babacan o zaman da “hayırlara vesile olacaksa neden olmasın” der ve TC Cumhurbaşkanı Erivan’a gidip “Büyük Ermenistan” da der. Sonra neler olmaz; Yunanistan Büyük Yunanistan, Patrikhane “Büyük Ekümenik ve Özerk Devlet” olur. Türkiye ise de küçülmüş, ne gam!  
Olamaz demeyin, bütün “olamazlar” nasıl oldu ve oluyor? Bir defa “asarı izmihlal” (çöküş emareleri) başlamaya görsün!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları