"İyi terörist kötü terörist" derken...

A+A-
Arslan BULUT

Türkiye'nin konuğu olan bir elçiyi, Rusların bile "Türkler arkadan vurmaz" diye hatırlattığı Türk kültürünü yok sayarak öldüren katil, kim tarafından kullanılmış olursa olsun, devletin okullarında okumuş bir polistir.

Olay sırasında "Buradan canlı çıkmayacağım" dediği de bilindiğine göre bu çocuğun cinayeti bir dava uğruna işlediği de bellidir!

Peki nedir o dava?

Dava, başlangıçta El Kaide, sonra El Nusra ve IŞİD diye ortaya çıkarılan istihbarat yapılanmalarının İslâm dininin Selefi yorumunu kullanarak gençlere verdiği "yanlış cihad bilinci"dir.

17-25 Aralık'a kadar bu zihniyetle yetiştirilmiş ve robotlaştırılmış çocuklar, devletin her kademesine hâkim kılınmadı mı? Bunun için üniversite sınav soruları, KPSS soruları, askeri lise ve harp okulu soruları, polis okulu soruları çalınıp bu çocuklara verilmedi mi?

Sonuçta bu kadar adaletsizce ve partizanca oluşturulmuş bir yapıdan; devleti ve milleti zor durumda bırakan darbeciler, katiller çıkınca neden şaşırıyoruz?

***

Rusya devlet ajansı suikastı El Nusra örgütünün üstlendiğini bildirdi.

Kimdir, necidir El Nusra? Bir örgütler koalisyonudur.

Abdullah Ağar'ın geçtiği "Suriye bilgi notu"na göre Halep'te yaşanan son gelişmeler sırasında Nusra Lideri Colani, 14 İslâmi silahlı gruba tek çatı altında birleşme çağrısı yaptı. Colani, hiçbir grubun Fırat Kalkanı'na katılmamasını istedi.

Birleşme görüşmelerine katılan silahlı gruplar şunlar:

Ceyşul İslam, Feylak eş Şam, Ceyş ül Nasır, Sukur eş Şam, Nurettin el Zengi, Ahrar uş Şam, Fe İstakim Kema Umirt, Mutasım, Ceyş ül Mücahidin...

Ahrar uş Şam hariç bu grupların birleşmek için mutabakata vardıkları ifade ediliyor.

***

Şimdi biraz geriye, 2015 yılının Nisan ayına dönelim!

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu adı altında ve "Fetih Ordusu" adını benimseyerek Suriye devletine karşı savaşan silâhlı grupların temsilcileri İstanbul'da 25-26 Nisan günlerinde iki günlük bir toplantı yaptı.

Toplantıda, Ahrar uş Şam İslami Hareketi, Ceyş ul İslam Şam Kolordusu, Şam Direnişçileri Taburları, Humus Kolordusu, Yermuk Ordusu, Ensar ul İslam Cephesi, Ebabil Ordusu, Fe İstakim Kema Umirt grupları, 24. Yaya Birliği, Habib Mustafa Tugayları, 96. Bölük, Hür Yargı Meclisi, İdlib Kent Meclisi, Halep Kent Meclisi, Şam Kırsalı Meclisi, Hama Meclisi, Bedr Askerleri Grubu 313. Tugayı, Amud Huran Bölüğü, Mutez Billah Tugayı, Humus Kent Meclisi, Birinci Kolordu, Güney Tugayları Birliği, Hak Süvarileri Tugayı ve 111'inci Bölük temsilcileri katıldı.

Nusra Cephesi ise toplantıya katılmadı.

Anadolu Ajansı'na göre "Fetih Ordusu", Ahrar uş Şam İslami Hareketi, İslam Ordusu, Şam el İslam, Nusra Cephesi, Türkmenistan Muhacirleri Grubu ve Suriye Türkmenlerinin kurduğu birliklerden oluşuyordu.

***

Sonradan "Putin'in ricası" ile Tayyip Erdoğan, Halep'te bulunan silâhlı grupların İdlib'e çekilmesini sağladı.

Erdoğan, geçtiğimiz Haziran ayında, Avrupa Parlamentosu'nda YPG'ye aleni destek verilmesi konusunda "Bunu Batı'ya söylediğimizde 'Ama onlar DAİŞ'e karşı' diyorlar. DAİŞ'e karşı olanlar terör örgütü değilse o zaman El Nusra'ya niye terör örgütü diyorsunuz? El Nusra da DAİŞ'e karşı çok ciddi mücadele veriyor. Bu Batı'nın mantalitesi şöyle çalışıyor. İyi terörist, kötü terörist... Anlayış bu." demişti.

Şimdi, Türkiye, Rusya ile birlikte El Nusra'yı terör örgütü kabul edince suikast düğmesine mi bastılar.

Çıkın çıkabilirseniz işin içinden!

  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları