Joe Biden korona aşısının zorunlu olup olmayacağını açıkladı 

Joe Biden korona aşısının zorunlu olup olmayacağını açıkladı 
ABD’de 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini Donald Trump’a karşı kazanan ve göreve başlamak için gün sayan Joe Biden, korona aşısıyla ilgili kararını açıkladı. Biden, aşıyı zorunlu hale getirmenin gerekli olmadığını söyledi. 

Dünyadaki neredeyse her dört korona virüs vakasından birinin görüldüğü ABD’de seçilmiş Başkan Joe Biden, Delaware eyaletinin Wilmington şehrinde yaptığı konuşmada, korona virüs aşısını zorunlu hale getirmenin gerekli olmayacağını söyledi. 

Reuters’ın haberine göre Biden, "Başkan olarak insanları doğru şeyi yapmaya teşvik etmek için elimden gelen her şeyi yapacağım ve yaptıklarında bunun önemli olduğunu göstereceğim" şeklinde konuştu. 

Biden'ın açıklaması, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) ilk kez, kendi evlerinde olmadıkları sürece Amerikalılara iç mekanlarda "maske kullanımı" çağrısı yapmasının ardından geldi. CDC, ABD'nin virüsün "yüksek düzeyde bulaşma aşamasına girdiğini" açıkladı. 

100 GÜNLÜK MASKE ÇAĞRISINI YİNELEDİ 

Biden, Amerikalılara 100 gün boyunca maske takma çağrısını da yineledi ve aşı ile maske kullanımının birlikte ölüm oranlarını düşüreceğini kaydetti. 

Biden daha önce "Yemin ettiğim ilk gün, halktan 100 gün maske takmalarını isteyeceğim. Maskeli 100 gün sadece, sonsuza kadar değil. 100 gün" demişti. 

Perşembe günü Biden, CNN'e, güvenliğiyle ilgili olası endişeleri gidermek için kamuoyu önünde aşı yaptırmaktan mutluluk duyacağını söylemişti. Üç eski ABD Başkanı, Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton da kamuoyu önünde aşılanmaya hazır olduklarını açıklamışlardı. 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58