Joe Biden'ın kabinesinde Osmanlı torunu

Joe Biden'ın kabinesinde Osmanlı torunu
Joe Biden’ın yönetimi devralmasının ardından İç Güvenlik Bakanı olarak atayacağını açıkladığı Alejandro Mayorkas, baba tarafından Silivrili olduğunun ortaya çıkmasının ardından oldukça dikkat çekti.

Seçimlerin ardından yeni ABD Başkanı olan ve görevini 20 Ocak’ta Trump’tan devralmaya hazırlanan Joe Biden, olaylı geçen seçim günlerinin ardından şimdi de kabinesini oluşturduğu isimlerle oldukça konuşuluyor.

TÜRKİYE KÖKENLİ İÇ GÜVENLİK BAKANI

Kabinesinde çeşitliliğe önem veren ve göçmen kökenli isimlere öncelik tanıyan Biden’ın İç Güvenlik Bakanlığı için belirlediği isim olan Alejandro Nicholas Mayorkas, atalarının Türkiye kökenli olması nedeniyle son dönemlerin çok konuşulan isimlerinden bir oldu.

AİLE GEÇMİŞİ SİLİVRİ'YE UZANIYOR

Yeni İç Güvenlik Bakanı adayı Mayorkas, baba tarafından Sefarad kökenli bir aileden geliyor. Yaklaşık 500 sene önce, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Silivri dolaylarında yaşamış bir aileye mensup olan Mayorkas, anne tarafından ise Romanya kökenli bir Aşkenaz olarak biliniyor.

SAVAŞ YILLARINDA KÜBA'YA GÖÇ

Baba tarafının, mensup olduğu Yahudi asıllı Sefarad camiasıyla beraber Küba’ya göç etmesi ve anne tarafının İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerden kaçarak aynı ülkeye gitmesinin ardından 1959 yılında Küba’da dünyaya gelen Mayorkas, ailesinin Fidel Castro'nun öncülük ettiği Küba Devrimi'nin ardından 1960 yılında ABD, Kaliforniya’ya göç etmesinin ardından çocukluğunu burada geçirdi.

EN GENÇ ABD SAVCISI OLDU

Türkiye ve Küba asıllı bir Sefarad camiasında büyüyen Mayorkas, Berkley’de bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nden mezun oldu.

1985 yılında hukuk alanında derece yapan Mayorkas, 1989 yılında ise Kaliforniya Merkez Bölgesi’nde Başsavcı Yardımcısı olarak görev yaptı. 1998 yılında, Başkan Bill Clinton tarafından Kaliforniya Merkez Bölgesi'ne Başsavcı olarak atandı ve 39 yaşında, ülkenin en genç ABD Savcısı olarak tarihe geçti.

OBAMA DÖNEMİNDE GÖREV YAPTI

Görev süresince nefret suçları ve ayrımcılığa karşı davalarda aktif rol alan Mayorkas, 2009 yılında ise Başkan Obama tarafından ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri müdürü olarak atandı.

Aldığı terfinin ardından 23 Aralık 2013 tarihinde İç Güvenlik Bakan Yardımcısı olarak yeni görevine başlayan Mayorkas, İsrail-Çin siber güvenlik konuları üzerinde uzmanlaştı.

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58