Kader günü mü? Kara gün mü?

A+A-
Altemur KILIÇ

Bu yazıyı, 12 Eylül Pazar sabahı sandığıma gidip “HAYIR” mührü bastıktan sonra yazıyorum... Ve referandumun neticesini nefesimi tutarak, bekliyorum... Saat 18.30; henüz seçim yasakları sona ermedi. İlk sonuçlar gelmeye başladı ama bu saatte sağlıklı bir projeksiyon yapmak bile mümkün değil. Sürprizler olabilir. Hele, oranların bu kadar yaklaştığı dikkate alındığında!

En kötü ihtimal 
Benim için en kötü ihtimal ’EVET’ lerin kazanması! Neden bu kadar heyecanlı ve endişeliyim? Çünkü bu neticenin gönül verdiğim Atatürk Cumhuriyetinin, Türk milletinin kaderini tayin edeceğini, bazı gençlerden daha iyi bildiğim için! Netice EVET çıkarsa, gençler “bir dahaki sefere biz kazanırız” diyebilirler.. Ne var ki onlar da, benim gibi bilmelidirler ki tekrarı yoktur bu oyunun! Eğer Erdoğan kazanırsa, bu, Türkiye Cumhuriyetinin, bildiğim anlamdaki ve değişmez ilkeleriyle  sonunun başlangıcı olacaktır!
Erdoğan kıl payı kazansa bile, hem şımaracak, hem de öfkelenecek... Genel seçimleri kazanmak için elinden geleni arkasına koymayacaktır! O zamana kadar bir mucize olmazsa, Erdoğan iktidarı tam bir AKP diktatoryası olacak... Sonra Ilımlı İslam Padişahlığı! Dolmabahçe ofisinden sarayın içine bir kaç adım!.. Atatürk’ün öldüğü oda artık ziyaretlere açılmasa da Atatürk orada yeniden ölecek! Tam bir kabus!

Bir ihtimal daha var  
Referandumdan HAYIR çıkarsa; bu korku imparatorluğunun da sonunun başlangıcı olacak!  
Fakat HAYIR da kazansa EVET de kazansa milletin, ülkenin karpuz gibi ortadan yarılmış olması! Bu yara kolay kapanmaz.. Kutuplaşma hiçbir zaman böylesine olmamıştı. Erdoğan kurumları, yargıyı böyle böldü ve orduyu da bölünce son zaferiyle iftihar edebilir!
Ve EVET’çiler kazanırsa bu son nokta değildir. HAYIR cephesi yenilginin bunalımına girmemeli aksine mücadele azmi ve bu cephedeki birleşme kuvvetlenmelidir... Tabii HAYIR kazansa bu cephedekilerin de zafer sarhoşluğuna girip mücadeleyi gevşetmeleri de, hata olur! O zaman bu cepheye nifak sokmaya çalışacaklardır! 
Bu yazıma son noktayı koyarken saat 18:50 ve yazıyı gazeteye göndermem gerekiyor! Nefesimi tutuyorum: Türk milleti kendi kaderini tayin ediyor!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları