Kadıköy ve Z Kuşağı...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Adının köy olduğuna bakmayın Türkiye'nin 70 ilinden büyüktür İstanbul'un Kadıköy'ü. Kesintisiz CHP'li belediyelerce yönetilir. Başkan Şerdil Dara Odabaşı 4 kuşak CHP'li aileden Odabaşı. İstanbul Hukuk Fakültesinde okurken siyasete girmiş, CHP Gençlik Kollarında çalışıp avukat olmuş. İl Yönetim kuruluna girip hukuk ve seçim işlerinden sorumlu başkan yardımcılığı ve il sekreterliğini yürütmüş. Baba ve ağabey SHP'den Şanlıurfa-Siverek Belediye Başkanlığı yapmış. Kimse kusura bakmasın Kadıköy'de CHP'li olmak kolaydır. Asıl Urfa'da Siverek'te CHP'li olmak zordur. Şerdil'i tanıyanlar bağrına basıyor. Lüks makam aracı saltanatına karşı. Üstelik minübüse biniyor. Gelen şikayetleri bizzat mahallelerde yerinde denetliyor. Kaçak yapılara göz açtırmıyor. İş yeri ruhsatlarında son derece titiz. Genç ve başarılı bir siyasetçi olarak, seçilmiş olduğu halde atanmış bürokratlarla didişmiyor, inatlaşmıyor. Vatandaşın sorunlarını çözebilmek için hükümet ile bakanlık ile irtibat kurup yıllarca sürüncemede kalan konulara formül buluyor. 40 bin vatandaşın yıllarca mağdur edildiği Fikirtepe konutlarını çözmek üzere. Büyükşehir ile işbirliği sonucunda kanalizasyon sorunu bitiyor. Kötü koku sona erecek.

Şerdil Bey'e en fazla talep kültür ve sanat alanından geliyormuş. Ne de olsa Kadıköy CHP'li... AKP'li belediyeler tiyatro ve konserleri yandaşlara aktarınca geri kalanlar Kadıköy'ün kapısını çalıyor. Özellikle amatör gruplara öncelik sağlıyor. Pandemi sürecinde sosyal mesafe kuralları aşılmamak kaydı ile günlük konser ve tiyatro oyunları sergilenmeye devam ediyor. Zor durumdaki sanatçı ve oyuncular soluk alabiliyor. Tüm belediye başkanları gibi kendi yetişmiş kadroları oluşturmak da güçlük çektiğinden yakınıyor. Mesaisi 14-16 saat civarı. Kadıköy'ün öncelikli ihtiyaçlarını tespit etmiş. Planlayarak sıraya koymuş. Endişesi 5 yıllık görev süresine sığamayabileceği yönünde. Z kuşağı olarak bilinen yeni nesil gençlere yönelik olağanüstü projeleri var. Umarım Odabaşı'nın Z kuşağı düşüncelerinden CHP Genel Merkezi de faydalanır ve Millet İttifakının iktidarını sağlar. Çocukluk yıllarından bu yana sıkı bir Fenerbahçeli olan Odabaşı'nın, müthiş de espri yeteneği var. Tribün ve taraftar muhabbetlerini dinlemek çok keyifli. Odabaşı'nı takibe devam edeceğiz...

Ve gelelim Tayyip Erdoğan'ın bu gün yapacağı açıklamaya. AKP 18 yıldır sene de en az 2 defa ve seçim önceleri "petrol-doğalgaz bulundu" haberini devletin ajansı Anadolu Ajansı ile duyurur. Yıllık bilmem kaç milyar dolarlık kazanç elde edileceğinden dem vurur. Söz konusu haberleri üst üste konduğunda canım memleketimin uçması lazım. Bir nevi zeka seviyemizle alay edilecek yine. "Mars'a duble yol yaptık desek inanacak kitlemiz var" diyenler bakalım yine geçerli olacak mı? 2023'te ilk defa oy kullanacak olan 7 milyonluk Z kuşağının bu tip propagandalara karnı tok.

 

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları