Kadınların acı çığlığı!

A+A-
Kenan AKIN

Hemen hemen her gün kadınlarla ilgili yansıyan “feci” haberler kamuoyunu tedirgin ediyor.
Buna mukabil, zaman zaman kadınların da acı çığlığı duyuluyor.
Oysa; çoğu kez olayların temelinde eğitimsizliğin yattığı görülüyor.
Zaten, birçok alanda “eğitimsizlik” ne yazık ki hükmünü icra ediyor.
Aslında, kadın ve sorunları; küresel gündemin en hareketli, en renkli ve en dikkatleri üzerine çeken konuların başında geliyor.
Bu üzücü durum, sadece ülkemizde olmuyor.
Eğitim ve refah düzeyine göre, olaylar sıralanıyor.
Ülkemiz ve dünya gündeminde yer alan sosyo-ekonomik, politik olaylar hepimizi etkilerken sürdürülebilir kalkınmada kadınların geleceği, ekonomide kullanılmayan potansiyelini görebilme, öncelikli konulardan biri olarak ortaya çıkıyor.
Gerçi, ülkemizde kadınlarla ilgili çeşitli girişimler kendini hissettiriyor.
Girişimlerin arasında Marmara Grubu Vakfı’nın çalışmaları kararlılık ve devamlılık arz ediyor.
Kadın İş Dünyası Toplantıları 2000 yılından beri her yıl Marmara Grubu Vakfı Avrasya Ekonomi Zirveleri çatısı altında gerçekleşiyor.
Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver’in önderlik ettiği girişim, uluslararası bir boyuta da ulaşmış
bulunuyor.
Müjgan Suver, “Sürdürülebilir Kalkınmada Kadın” başlığı altında yapılacak toplantıda, özellikle  “Modernleşme ve Kadın” konusunun araştırılacağını belirterek;
“Toplantıların amacı, hepimizin en çok gereksinim duyduğu toplumsal cinsiyet politikalarının geleceğini görebilmek, gerektiğinde sonuç alamadığımız hedeflere yeni yol haritaları belirleyerek yola devam etmek, kadın iş dünyası ile ilgili sağlıklı öngörülerde bulunabilmek, buna göre pozisyon alabilmek için güvenli bir tartışma ve değerlendirme ortamı yaratmaktır.
Hedefimiz kararları alan ya da etkileme durumunda olan kilit kişileri, liderleri, bakanları, siyaset ve bürokrasinin, iş dünyasının, akademisyenlerle yolumuzu aydınlatacak fikirlerin oluşmasına katkıda bulunmaktır diyor.”
10 Nisan 2013 günü WOW Otel’de yapılacak “Modernleşme ve Kadın” ana temalı oturumda, ülkelerin karşılaştırmalı modernleşme süreçleri, kadınların nasıl algıladıklarının tartışılacağı belirtiliyor.
16. Avrasya Ekonomi İşbirliği çerçevesindeki toplantıda; Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, Makedonya First Lady’si Maja Ivanova, Romanya Prenses’i Margarita, Karadağ Devlet Bakanı Marija Vucinovic, Arnavutluk Meclis Başkanı Jozefina Topalli, Yunanistan Milletvekili-eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis, Fransa Avrupa Prlm. Üy.Paris 7. Bölge Bld. Bşk. Rachida Dati, Sierra Leone Shine on Sierra Leone Vakfı Kurucusu Tiffany Parsons, Azerbaycan Azeri Kadın Gazeteciler Birliği Başkanı Sevil Yusifova, Kosova Başbakan Yardımcısı Mimoza Kusari Lila’nın da arasında bulunduğu ünlü şahsiyetler tebliğ sunuyor.
Yeri gelmişken; kadınların politik malzeme yapılmasından hemen vazgeçilmesinin önemini de vurgulamamız gerekiyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları