"Kafka"dan kaosa

A+A-
Altemur KILIÇ

Dünkü yazımda Ümraniye Davası’nın “Kafka” romanı olduğunu yazmış, Silivri’deki duruşmalarının da, yazarın “Mahkeme” (Trial) romanındaki gibi olmasından endişemi ifade etmiştim. Ancak 13. Ağır Ceza Mahkemesi yargıçlarının, romandakiler gibi olmayacakları hususunda umudumu -aksi sabit olana kadar- ifade etmiştim. Ne var ki dava daha başlamadan önce bir “kaosa” -hercümerce dönüştü! Bu “kaos” aylarca sürecek gibi ve “asrın skandalı”... Ve sonunu getireyim: “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz!”... Kişilerin “kimler” olduğunu, ferasetinize bırakıyorum!
Davanın özü ve duruşma hakkında zamanı gelmeden bir şey yazmayacağım! 

Yalakalar cephesi
Bu “ayıp”, bu rezalet ve “kargaşa” ortadayken ve medyanın çoğu manşetlerinde ve yorumlarında; “asrın skandalı”, “panayır yeri”, “kaosla başlamak” ve “Ergenekondu” gibi başlıklarla verirken, yalaka basın süt dökmüş, köşeye kıstırılmış “kedi”!. “Yeni Şafak” bu konuyu bır tarafa bırakmış “Susurluk davasına” dönmüş! Sabah’ınki de aynı, yani  “Salon dar ama dava büyük”.
Aslında “Ergenekon Davası” sadece salonlara değil, akıllara sığmıyor! Avukatlar ve hatta sanıklar salona giremiyorlar. Star’ın başlığı: “Davayı avukat yığınağı engelledi”!  

Kaostan belli
Bu duruşmalar nasıl olacak, yargıçlar bu işin içinden nasıl çıkacaklar diye merak ediyordum, ne kadar güç çıkacakları,  daha doğrusu kolay çıkamayacakları, dünkü “hercümerçten” belli oldu.
Bu “kaosun” sorumluları kimler? Önce Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin; “mahkeme mehabetini” koruması gereken zat! Ama Sayın Bakan, bu durum karşısında, “Silivri Mahkemesi Türkiye’de görülmekte olan yüzlerce davadan biri” diyor ve bu davayı önemsemiyor! Ve şaşıyorum; bu ve diğer konularda, bu kadar beylik sözleri, kameralar karşısında nasıl bır araya getirip söylüyor? Beylik bir Adalet Bakanı! Ve bizi hepten budala mı sanıyor! Zaten Şahin değil mi? Tahkikattan medyaya haber sızdırarak, açıkça suç işleyenler hakkında, tahkikat açılmasına gerek görmüyor! Adaletin başı o; kimi, kime şikâyet edeceksiniz! 
Ve dünkü “kaosun” sorumlularından biri de görevi gereği Başsavcı Zekeriya Öz. Herhalde tutuklama dalgalarını yürütmekten salonla ilgilenmeye vakit bulamamış olacak!..

Perşembenin gelişi
Mahkeme, kadıya mülk olmaz, ancak “Ergenekon Davası” kadar önemli ve büyük davaya mekân olamayacağı belliydi; görenler de söylemişlerdi! Ama belki de böyle bir “kargaşa” istenmiştir! “Kafka’ya”, kaos yaraşır!
Bu mahkeme İstanbul’da, Ankara’da, büyük bir tiyatro, sinema salonunda veya spor salonunda yapılabilirdi. 1926 ’daki “İzmir Suikastı” duruşmaları, Ankara İstiklal Mahkemesi tarafından, o sırada mevcut en büyük salon olduğu için “Tayyare Sineması’nda” yapılmıştı!
Ve Yassıada Mahkemeleri: Allahları var mıydı bilmem ama zamanın sorumluları, mahkeme salonunu, “Yassıada Eğitim Tesisleri”nin büyük spor salonunda, 500’den fazla sanığa, avukatlarına ve çok sayıda seyirciye yer verecek muntazam şekilde düzenlemişlerdi! O dava da “Kafka davasıydı”. Yassıada bir zindandı, ama duruşmalarda hiç “kargaşa” yaşanmamıştı!
Acaba bu davada Yassıada’yı kullanmak, akıllara neden gelmedi? Yakışırdı! Bildiğim kadar adadaki spor salonunun enkazı hâlâ duruyor. Acele onarılarak bu yeni “Kafka davasına” mekân olabilirdi, hem de tam güvenlik altında! O zaman adayı koruyan toplar, uçaksavarlar ve denizde de mayınlar vardı; gene de döşenebilirdi! 
İlk günün hukuki yönlerine, “reddi hâkim” taleplerine, yargıçların ilk kararlarına değinmeyeceğim! Ancak, hâlâ bu salonda, bu kaos ortamında devam etmek ve tutuklu olanla olmayacakları ayrı ayrı yargılamanın ne derece adil olacağını  sormak isterim! Korkarım, bu “kaos”tan, “Pandora’nın kutusu” çıkacak, kapağı açılınca da içinden türlü musibetler ortaya saçılacak!
Yargıçlara Allah kuvvet, sabır ve Hazreti Süleyman Adaleti ihsan etsin! Ve en önemlisi Yüce Tanrı Türk milletine sabır versin! Tevekkül etmeyin, inanırlar!  

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları