Kalan beş bölge ne olacak?

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Erivan’da yaşayabilen(!) veya bir vesileyle orada bulunan okurumuz varsa acil cevap bekliyorum -Kars’ın Ermenistan’a nazır bölgelerinde ikamet edenler de cevap verebilir- :
Akşam gazetesinin manşetinde yer alan haber duyulduktan, yayıldıktan sonra bir havai fişek gösterisi yapıldı mı oralarda? Davul zurna çaldırmış yahut top atışıyla kutlamış da olabilirler?
Var mıydı öyle bir zafer sarhoşluğu hali?
Hayır, şahsen Ermeni yönetiminin yerinde ben olsam, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Serj Sarkisyan ve Edvard Nalbandyan’a “İki yerden çekilin, kapıyı açalım” teklifi getirdiğini duyunca derin   bir “oh” çekerdim, zil takıp   oynamaya başlardım da ondan soruyorum!

 


***

 

 

Ülkeni ellerinde binlerce Türk’ün kanı bulunan bir “katiller heyeti” ile yönet, işgal ettiğin Ağdam, Kelbecer, Laçin, Cebrail, Fuzuli, Kubatlı ve Zengilan arasından ikisini (mesela Azerbaycan’ın zaten yüzde 50’sini geri aldığı ikisi olsun, çekilmeden çekiliyormuş gibi yap) seç ama Karabağ’da işgalin, zulmün devam etsin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni  “soykırım suçlusu” olarak mahkum ettirmek için elinden geleni ardına koyma, tazminat istemeye devam et, yine sulan dur Ağrı’ya, Kars’a, Iğdır’a, “intikam andları”yla “kindar nesiller” yetiştir ama yüz binlerce kaçak işçinin görmezden gelinmesinden, -artık nasıl bir sınır kapalılığı ise- uçak seferlerinden sonra bir de “sınırların açılması” madalyası asılsın yakana!
Oh ne alâ!

 


***

 


Akşam gazetesinin iddiası bu kadar  “akıl almaz” olunca, bir de üzerine 19 Kasım 2013’te Viyana’da gerçekleşen İlham Aliyev ile Serj Sarkisyan görüşmesine dayandırılınca, “yok artık” dedim, işin aslını öğrenmek için Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Hasan Sultanoğlu’nu aradım.
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bünyesinde yapılan Viyana görüşmesinin konuyla ilgisine dair bir bilgisinin bulunmadığını ifade eden Sultanoğlu, “Biz Sayın Davutoğlu’nu, Erivan’a,  Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün Dışişleri Bakanlığı Toplantısı’na katılmak için gidiyor biliyoruz. Onun dışında orada, kimlerle, ne görüşür; bunlar Türkiye’nin kendi iç işleridir. Saygı gösteririz.” dedi.
Hasanoğlu’nun, -mevzu bahis olan tek millet dahi olsa- bir diplomat olarak başka bir devletin iç işlerine müdahil oluyor görüntüsü vermekten kaçınması anlaşılır bir durum. Ve fakat, Davutoğlu’nun  “pazarlık” yapacağı iddia edilen  “işgal altındaki topraklar” aslen Türkiye’den çok Azerbaycan’ın iç işi; kendisine buraların “akıbeti”ne dair düşüncelerini sormakta bir sakınca yok yani!
Karabağ işgalinin ilk günündeki hisleri hâlâ taşıdıklarını, hassasiyetlerinin ve önceliklerinin değişmediğini, kırmızı çizgilerini koruduklarını belirten Sultanoğlu,  “Azerbaycan açısından ancak işgalin sona ermesi, göçmenlerin evlerine dönmesi ve Yukarı Karabağ’ın statüsünün belirlenmesi halinde bir adım atmanın söz konusu olacağını” tekrarladı.
Akşam’ın iddia ettiği gibi Ermenistan sınırının “iki bölgeden çekilme” şartıyla açılmasının, Azerbaycan’a dönük dayatmaları arttırabileceği, tıpkı 2009 yılında imzalanan protokolden sonra olduğu gibi Azerbaycan’ın “normalleşme” baskısıyla karşı karşıya kalabileceği kaygısını aktaran Sultanoğlu, “Ermeniler iki bölgeden çekildikten sonra ne olacak? Bunun devamına dair bir garanti verilmeli. Devamı gelmezse ne olacak; Türkiye, sınırları yeniden mi kapatacak? Mesele Karabağ’ın işgalinden ibaret de değil ki; Ermenistan “Ararat” iddiasından vazgeçti mi? Anayasası’ndaki Türk topraklarına dönük taleplerinden vazgeçti mi? Soykırım iddialarından vazgeçti mi? Konu, ancak bütün bunları içeren bir paket olarak ele alınırsa sonuca ulaşılabilir. Ben uzun yıllar Kars’ta, bu sorunun en çok hissedildiği bölgede de görev yapmış biri olarak Türkiye’nin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Azerbaycan’ı incitecek bir şey yapmayacağına inanıyorum. Türk hükümeti, geçmişte olduğu gibi bugün de Azerbaycan’ın   haklı taleplerinin yanında yer alacaktır.” dedi.

 


***

 


Görüştüğüm Azerbaycan Türkleri, Türkiye’nin Ermenistan’a sunacağı ileri sürülen teklifi  “kabul edilemez” buluyorlar.
Peki ya siz?
Türkiye Türkleri?
Siz kabul edebilecek misiniz;
AKP’nin, sınırlarımızı, sınırlarımızı tanımayan bir ülkeye açmak konusundaki hevesini?
---
Not: Türkiye’nin Dışişleri Bakanı tarafından temsil edileceği Erivan’daki Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısına Azerbaycan, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Şube Müdürü düzeyinde katılacak!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları