“Kamu zararına çalıştığı için haysiyetten muaftır”

A+A-
Servet AVCI

Cözüm budur işte: Suçlunun önünü açacaksın!.. 5067 sayılı kanun filan hikâye, ‘barış’a zarar gelmemesi için katile de, kaçakçıya da yol vereceksin!.. Teröristle pazarlığın yazılı olmayan ‘doğal’ sonuçları bunlar; kaçakçıyla karşılaşıp durdurmaya kalkıştığında, önce taşlanacak, sonra da helikopterle oradan ‘kurtarılacaksın’!.. Kaçakçılar da BDP’lilerin himayesinde paşa paşa köylerine dönecek mallarıyla birlikte!..
O görüntüleri izleyip de daha fazla katırla Kuzey Irak’a girip mal getirmeyen ya da hiç aklında olmadığı hâlde söz konusu görüntülerden sonra bu ‘bereketli sektör’e girmeyen o katırlardan daha zeki olamaz zaten...
Bölgede açılım destekli ‘liberal ekonomi’ tıkır tıkır işliyor; ‘laissez faire, laissez aller, laissez passer’ değil mi? Aslında ‘bebek katili, terörist’ gibi terimleri nasıl daha ‘insancıl ve diplomatik’  kavramlarla takas ettiysek ‘kaçakçı’yı da ‘müteşebbis’le değiştirmenin zamanı geldi!.. Bölgemizin kalkınması için bu müteşebbisleri -bırakın engellemeyi- mümkünse teşvik edelim!..
Önce söz konusu haberin ajanslarda yer alma biçimine bir bakalım, bu rezil zemin ve sürecin doğmasına yol açana ne denilmesi gerektiğine sonra karar verelim: “Dün sabah saatlerinde başlayan ve akşam saatlerine kadar devam eden gerginlik, yapılan görüşmelerden sonra buradaki çok sayıdaki güvenlik görevlisinin helikopterlerle geri çekilmesiyle sona erdi. Askerlerin çekilmesinin ardından, Kuzey Irak’ta bulunan kaçakçılar, yaklaşık 120 katır yükle  Türkiye topraklarına girdi. Andaç Köyü çevresinde önlem alan diğer askerlerin de çekilmesiyle  kaçakçılar yükleriyle birlikte köye döndü. Köyde bekleyen yakınları, olası bir müdahaleye karşılık, her biri 65 litre yakıt alan katır sırtındaki 2’şer varili indirerek evlere götürdü...”
Bu fotoğraf, ‘büyük çözüm’ün izini sürmeye yarayabilecek küçük bir ‘model’ niteliğinde... Kanunu yok saydığınızda veya kanunu uygulayacak olanları geri çektiğinizde mesele derhal  çözülüyor!.. Meğer her türlü problemin kaynağı devlet ve onun kurumlarıymış!.. Bu tıkacı çekip aldığınızda bir yandan ‘saygıdeğer gerilla’nın ve ‘müteşebbis’in önü açılırken, diğer yandan ‘kardeşlik hukuku’muz fevkalâde gelişiyor!..
Peki bu çalışmalar yeterli mi? Elbette değil, daha almamız gereken çok mesafe var... O gerginliğin bitirilmesinden sonra askerlerin helikopterle çekilmesi sürece uygun düşmemiş... ‘Barış’ın biraz daha kalıcı ve katmerli olması için askerlerin oradaki katırlarla geri çekilmesi, artık ‘müteşebbis’ veya ‘girişimci’ diye anmamız gereken kaçakçıların ise helikopterlerle köylerine pardon ‘işletme’lerine taşınmaları daha şık olurdu şüphesiz!.. Ayrıca katırların sağlık durumuyla yakından ilgilenecek bir veteriner de ihdas edilmeliydi!.. Çünkü açılımın çok daha fazla pozitif ayrımcılığa ihtiyacı var!.. Lütfen esirgemeyelim!..
Bundan böyle işi bilmeyen kamu görevlilerinin bu tür yol kazalarına yol açmaması için hem onları bilinçlendirici çalışmalara hız verelim, hem de bu ticaret yolunu garanti altına alarak ‘tacir’i ‘haramî baskınları’ndan korumak için yasal zemin hazırlayalım!.. Bu ‘ticaret erbabı’nın klasik mükellef olmadığını, defter tutma, muhasebe, mali yükümlülük vs. gibi lüzumsuz konulardan vareste tutulduğunu kayıt altına alalım!..
Teklifim şudur: Nakil araçları olan katırların boynuna Maliye’den damgalı bir belge asılsın... Belgede insansız hava araçlarının ve ‘insanlı’ kamu kurumlarının rahatça görebileceği şu ibare yer alsın: “Kamu yararına çalıştığı için vergiden muaftır!..” 
Ama yetmez, bu utanç tablolarına zemin hazırlayan, göz yuman, onay veren, millete pusu kuran, şerefini global işporta tezgahlarında gezdiren irili ufaklı kim varsa onların kapılarına da şu ibarenin yer aldığı levha asılsın:
“Kamu zararına çalıştığı için haysiyetten muaftır!..”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları