Kanal İstanbul'daki ranta soru önergesi

Kanal İstanbul'daki ranta soru önergesi
Aytun Çıray, Bakan Kurum'a, projenin açıklandığı tarihten günümüze kadar güzergah üzerinde arazi ve arsa alanları, ne kadar kamulaştırma yapıldığını, imara açılan tarım arazilerini sordu.

Mehmet Akgün / İSTANBUL

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkan Aytun Çıray, Kanal İstanbul Projesi ile tartışılmaya başlanan kanal üzerindeki arazilerle ilgili işlemler konusunda cevap bekleyen soruları, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum'a sordu. Çıray, 2011 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın deyimiyle "Çılgın Proje" olarak basına yansıyan kanal projesinin adı, içeriği ve yerinin uzun süre gizli tutulduğunu, projeye ilişkin ilk temel bilgilerin 27 Nisan 2011'de açıklandığını hatırlattı.

Aytun Çıray, Erdoğan'ın gizlilik konusunu da "Her türlü haksızlığı önlemek adına, projenin tam olarak yeri ve maliyeti konusunu gizli tutmaya devam edeceğim. Onu açıklayacak değilim" şeklinde vurguladığını belirtti. Projenin ilk açıklandığı tarihten gizli tutulan bilgilerin kamuoyuyla paylaşıldığı tarihe kadar birden fazla gerçek ve tüzel kişinin projenin hayata geçirileceği güzergâh üzerinde arazi satın aldığı iddialarının kamuoyunda büyük yankı uyandırdığını söyleyen Çıray, "Bu ve bunun gibi çeşitli rant söylentileri gündemi meşgul etmeye uzun süre devam etmiştir" dedi. Çıray, Bakan Kurum'un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, şunları vurguladı:

"Kanal İstanbul Projesi'nin açıklandığı tarihten günümüze kadar belirlenen güzergâh üzerinde arsa ve arazi satın alımı gerçekleştiren gerçek ya da tüzel kişiler var mıdır? Varsa bu kişiler kimlerdir? / Kanal İstanbul güzergahı üzerinde kamulaştırma yapılmış mıdır? Yapıldıysa ne kadar alan yapılmıştır ve karşılığında ne kadar ödeme gerçekleşmiştir? / Açıklanan Kanal İstanbul güzergahı üzerinde imara açılan tarım arazisi var mıdır? / Kanal İstanbul Projesi'nin yapılacağı güzergahtaki arazilerin, proje açıklanmadan önceki birim arsa fiyatları ile proje açıklandıktan sonraki birim arsa fiyatları arasında fark var mıdır? Varsa bu fark ne kadardır?"

Aytun Çıray, daha önceki açıklamalarında Kanal İstanbul Projesi'nin Montrö Antlaşması'nı tekrar tartışmaya açacağını vurgulayarak, şöyle demişti: "Kanal İstanbul'u serbestçe kullanan bir gemiye, Montrö'ye göre her 2 boğaz ve Marmara denizi bir bütün olarak ele alınırken bu bütünlüğü bozarsanız 'Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazında ise Montrö rejimine tabisin' de diyemeyeceksiniz. Recep Tayyip Erdoğan'ın hayali olan ve Erdoğan'ın Kanal İstanbul projesi bize göre tam anlamıyla dış mihrakların ekmeğine yağ sürme projesidir. Hayata geçmesiyle birlikte ilgili diğer devletlerin 'yeni bir durum hasıl oldu' gerekçesiyle yüksek ihtimalle Montrö'yü tartışmaya açmaları ve büyük bir mücadele ile elde ettiğimiz avantajları yok etmek için ellerinden geleni yapacakları açıktır."

  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş