"Kandil operasyonu fazla dillendirildi"

"Kandil operasyonu fazla dillendirildi"
Kandil operasyonunun çok fazla dillendirilmesini eleştiren Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı, "Ben bu kadar dillendirildikten sonra oraya gidecek gücün sonuç alacaklarından emin değilim" dedi.

Fatih ERBOZ /Ankara

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ta PKK terör örgütünün yuvalandığı Kandil dağına yönelik operasyon için gün sayılırken, Menbiç'teki gelişmeler bir kez daha gözleri terörle mücadeleye çevirdi. Kandil'i kesin bir sonuç alıcı hareket olarak görmediğini ifade eden Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı, "Güç yetersiz ama gidilir bölgeye, Hava Kuvvetleri'nin desteğiyle güzel bir operasyon yapılır. Ancak operasyon çok dillendirildi ve artık orada kimseyi bulamazsınız. Kandil'deki PKK'lıların büyük kısmı Ayn-el Arap, Fırat'ın doğusu ve Menbiç'e gitti. Ancak buna rağmen Kandil önemli bir yerdir harekât yapılmalı. Daha önce de Hava Kuvvetleri ile de harekât yapıldı ama çok fazla dillendirilerek yapıldığı için pek sonuç alınmaz. Kandil'e gidildi denir evet doğru ama sonuç alıcı olmaz bu şartlarda" dedi.

Kandil'in de içinde bulunduğu bölgeye doğru normal bir askeri güçle harekâtın devam ettiğini belirten Kundakçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hakkâri'den başladı, Hakurk, güneydoğumuzda kalan bölgeye ve oradan da Kuzey Irak'a, yani güneye inildi. Şu anda devam ediyor. Bu harekâttan çok fazla beklenti içine girilmemeli. Bölgede güç az ama güç takviyesi yapılabilir. Bazı değerlendirmelere göre bölgede terörist sayısı az deniyor ama bölge petrol bölgesine yakın kaldığı için boş kalmaz. Sincar'da da çatışmalar oldu. İki tarafta da bu çatışmalar oluyor. Ben Kandil'i kesin bir sonuç alıcı hareket olarak görmüyorum. Güç yetersiz ama gidilir bölgeye, Hava Kuvvetleri'nin desteğiyle güzel bir operasyon yapılır. Ancak operasyon çok dillendirildi ve artık orada kimseyi bulamazsınız. Kandil'deki PKK'lıların büyük kısmı Ayn-el Arap, Fırat'ın doğusu ve Menbiç'e gitti. Ancak buna rağmen Kandil önemli bir yerdir harekât yapılmalı. Daha önce de Hava Kuvvetleri ile de harekât yapıldı ama çok fazla dillendirilerek yapıldığı için pek sonuç alınmaz. Kandil'e gidildi denir evet doğru ama sonuç alıcı olmaz bu şartlarda."

"KANDİL OPERASYONU ÇOK DİLLENDİRİLDİ"

Kandil'e ulaşınca amacın terörist liderin ele geçirilmesi hatta kaldırılması olması gerektiğini aktaran Kundakçı şunları söyledi:

"Ben bu kadar dillendirildikten sonra oraya gidecek gücün sonuç alacaklarından emin değilim. Kandil'e gidilecek, biraz kalınacak ve dönülecektir. Uzun süreli kalınması düşünülseydi önce Irak ve İran ile anlaşılırdı hatta birlikte bir harekât yapmak gerekirdi. Kaçanların bir kısmı İran tarafına da kaçar. Adamları yakalayamayabiliriz. Bugüne kadar yapılan hava harekâtlarında dahi teröristler bölge halkının içine giriyor. Savaş uçaklarımız da gidiyor masum insanların üzerlerine bomba atamıyor, belli hedeflere bomba atıyor. Haber alıyorlar uçaklar geliyorlar diye halkın içine giriyorlar. Şu anda kara harekâtı yapıyoruz, yeniden kaçmalarını önlemek için bir harekâtımız yok. İkincisi bir baskın tarzında harekâtımız yok. Sürekli konuşulan bir harekât haline geldi, doyurucu sonuç almamız zor görünüyor."

"MENBİÇ'İ TUTUP FIRAT'IN DOĞUSUNA GEÇİLMELİ"

Önce Menbiç'i ele geçirip, orada kalıcı olduktan sonra Fırat'ın doğusuna doğru gidilmesi gerektiğine dikkat çeken Kundakçı, "Bizim avantajımız Cerablus-Menbiç arasındaki bölgeyi elde tutarak Fırat'ın doğusuna doğru emniyet sağlamak. Sınırımız boyunca evvela Ayn-el Arap, Tel Abyad bölgelerinin karadan, havadan ateş desteğiyle, karadan harekât yapma olanağı var. Bölgede ABD üsleri var" şeklinde konuştu.

Hasan Kundakçı, Menbiç'te ABD ile kesin bir anlaşmaya varılıp, Menbiç kesin olarak elimize geçtikten ya da birlikte kontrolü karşılıklı güven içinde sağladıktan sonra Fırat'ın doğusuna doğru harekâtın yapılması gerektiğini dile getirdi. Kundakçı, "Biz oradan çok zarar görürüz yapılmadığı takdirde. Ayn-el Arap ve Tel Abyad ve Kamışlı'ya kadar olan böğle teröristlerin giriş çıkışları olur, bize zarar verir" dedi.

"TÜRKİYE KESİN TAVRINI ORTAYA KOYAR"

Afrin ve İdlib bölgesinin kontrol altına alınmasının ardından teröristlerin Amanos dağlarına sızma olasılığının azaldığını kaydeden Kundakçı, şöyle devam etti:

"Teröristler çok zaman ve çok şey kaybederler sızma sonucunda. Bunu göze alamaz. Afrin bölgesinde her türlü imkânlarını hazırlayıp, Amanoslara sızıp, Hatay, Gaziantep, Adana ve Türkiye'ye geçip gidiyorlardı. Afrin bölgesi bunu kesti. Bu tip harekâtları Mehmetçik başarır. TSK'da her türlü imkânı yarattı. Amanoslar şu anda önemli ölçüde kullanılmaz hale getirildi. Teröristlerin olası bir sızması çok zarar verir. Afrin ile Cerablus arasında El Bab'a kadar uzanan alan var. Bu alan da büyük ve geniş. 80 kilometre uzunluğu var. Afrin'i de kattığınız zaman koridor büyük ölçüde kesildi, Fırat'ın doğusu kaldı bir tek ve ortadan kaldırılmalı."

Siyasi görüşmelerin iyi bir şekilde sürmesi ve Türkiye'nin kesin tavrını ortaya koyması gerektiğini vurgulayan Kundakçı, "Siyasi görüşmelerle birlikte askeri gücüyle her çıkan fırsatta bu bölgeye girmesi gerekir. Girilirse Türkiye'nin güvenliği artar. Burası düz bir arazi. Bazı engeller yapıldı teröristler tünel kazıp geçti, bunları ortadan kaldırmak gerekir" diye konuştu.

"SİLAHLARIN GERİ TOPLANMASI ÇOK ZOR"

ABD'nin PYD'ye verdiği silahların geri toplanmasının zor olduğuna da değinen Kundakçı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Göstermelik bazı silahlar alınır. ABD'nin kontrolünde olan az bir silah grubu var. Teröristlerin elindeki silahların nereye gittiğini bilemezsiniz artık. Nasıl hesap sorulacak, çok büyük hareketler oldu. Sürekli yer değiştirdiler. Zaten teröristler silahları gizlemiştir. Biz operasyonda her tarafta milyonlarca mermi ve yüz binlerce silah bulduk. Bunlara ağır silahlar da dahil. Silahların toplanması zordur. ABD'liler bu konuda istekli de olmaz. Buraya bir sürü birlik geldi. ABD, Fransız, Alman birlikleri gelir en modern silahları vardı yanında. Daha sonra kötü silahlarla dönerler. İyileri orada kalır. Ben samimiyet var mı yok mu, karşılıklı güven var mı bilemiyorum. Karşılıklı olursa bir kısmı toplanır ama hepsinin toplanması çok zor."

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş