Karakuş: ABD, Türkiye'deki seçimleri bekliyor!

Karakuş: ABD, Türkiye'deki seçimleri bekliyor!
ABD'nin Orta Doğu'daki adımları için Türkiye'deki seçimleri beklediğini söyleyen Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, "Menbiç'i silahlandırmaya devam eden ABD ise Türkiye'nin siyasi gelişimini bekliyor" dedi.

Fatih ERBOZ/ Ankara

ABD başta olmak üzere tüm Batı ülkeleri Türkiye'deki seçimlerin ardından Orta Doğu'da adım atmayı bekliyor.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, ABD'nin, İran ve Türkiye konusunda seçimlerden sonra harekete geçeceğini söyledi.

Karakuş, "F- 35'ler konusu da böyle olacak. Suriye'de Rusya ile karşı karşıya geldik. Ruslar, Mink Havaalanı ile Tel Rıfat'ı bize vermeyince Afrin'deki harekâtı doğru düzgün bitiremedik. Sonuçta bize açıkça söylediler Esad ile aranızı düzeltin diye. Menbiç'i silahlandırmaya devam eden ABD ise Türkiye'nin siyasi gelişimini bekliyor" dedi.

AB ve Rusya'nın, Amerika'nın İran'ı vurmaması için her şeyi yaptığını belirten Karakuş, şunları kaydetti: "AB ve Rusya, nükleer antlaşmanın devam ettirilmesini istiyor. Petrolü ucuza almak istiyorlar İran'dan. Nükleer antlaşma sürerse İran bu devletlere ambargo koyamıyor çünkü. ABD ile İsrail ise İran'ı vurmak için uğraşıyor. Türkiye'nin durumu daha çetrefilli. F- 35'ler konusunda durum ABD ile hiddetli.

Bu konuyu hafife almamak gerekiyor. Bizim kendi uçaklarımızı üretme konusunda 13 senelik süremiz var. Kendi uçuş filolarımıza kendi uçaklarımızı koymamız 13 yıl ister. ABD bu zamanımızı kullanmak istiyor bu arada. Eğer bir de F-35'ler Yunanistan'a verilirse o zaman her şey daha da karmaşıklaşır. Seçimden sonra ABD ile ilişkilerin düzelmesi durumunda daha farklı olur. Yeni hükümet kurulur, bu işleri bilenler yönetime gelirse o zaman ABD ve AB ile ilişkilerimiz düzelir. Özellikle Türklerin yoğun yaşadığı ülkelerle ilişkiler düzeltilmeli. AB ile ilişkileri düzeltip ABD'ye karşı koz olarak kullanmamız gerekiyor. ABD silah ya da uçak vermiyorsa gerekirse bunun AB'den temini yönüne gidilebilir. Bunu yapabilirsek ABD, İran'a da kolay kolay operasyon düzenleyemez ama ABD bizim seçimleri bekliyor, unutmayalım."

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş