Kararnameler yayınlandı tartışma başladı

Kararnameler yayınlandı tartışma başladı
Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yeni hükümet sistemi ile ilgili "Bir devlet yıkılıyor, yeni bir devlet kuruluyor. Her şey cumhurbaşkanına bağlanıyor. Bakalım bunun altından kalkabilecekler mi?” ifadelerini kullandı.

Fatih ERBOZ / Ankara

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesiyle tartışma başladı. Bundan sonra Cumhurbaşkanının çıkardığı kararnamelerin yasa olduğunu ifade eden eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, "Bir devlet yıkılıyor, yeni bir devlet kuruluyor. Her şey cumhurbaşkanına bağlanıyor. Bakalım bunun altından kalkabilecekler mi? Birçok seçilmemiş, sorumlu olmayan danışmanlar hazırlayacak kararnameleri, sonra çıkacak. Hiçbir yasal yaptırım yok. Bundan önceki Meclis görevini yapmadı, böyle bir anlayıştaki kanunu çıkarmak nasıl olabilir? Hiç biri içtikleri anda sadık kalmadı, başta da cumhurbaşkanı olmak üzere. Bu demokratik hukuk devleti değil" dedi. 

Öncelikle Bakanlar Kurulu'nun giderayak kurumları kaldırmasının yanlış olduğunu belirten Türk, kurumların yeniden cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenebileceğini ancak kaldırılamayacağına vurgu yaptı. Türk, "Anayasada öngörülen organlar ancak anayasa ile kaldırılabilir. Anayasaya aykırı durumlar oluşur. Eskiden 190 Sayılı Kadro Kanunu vardı, hep kanunla düzenlenmişti. Yürütme yetkisi ile konularda kanun yapma yetkisi var ki çelişkili bir anayasa çıkıyor ortaya" diye konuştu.

KARARNAMELER ÇOK KAPSAMLI

3 Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıktığını ve çok kapsamlı olduklarını dile getiren Türk, şunları kaydetti:

"Resmi Gazete'nin bir nüshasını kaplıyor. Cumhurbaşkanlığı teşkilatı hakkında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi. Cumhurbaşkanlığı teşkilatı ile ilgili düzenlemeler yapılıyor buna itiraz edemem. İkincisi Genel kadro hakkında. Yürütme ile ilgili konu olarak nitelendirilmesi şüpheli. Üst kademe kamu yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşlarında atama usullerine dair kararnamesi bu da anayasa 104'üncü madde öngörülmüştü. Cumhurbaşkanı yönetmelik de çıkarabiliyor. Cumhurbaşkanın yetkileri çok geniş tutulmuş durumda. Böyle olunca yürütme bütünüyle Cumhurbaşkanına bağlanıyor. Bakanlar ve diğerleri cumhurbaşkanına bağlı çalışıyor."

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana zaman içinde birçok değişiklik yapıldığını ama kurumların kaldığını bildiren Türk, "Burada bir bakıma cumhuriyetin bütün kurumları yerine koymadan ortadan kaldırıyor. Bazıları yeniden düzenleniyor, bu düzenleme eleştirilebilir, tümüyle kaldırılması var olan devletin yıkılması demek. Yeni bir sistem kuruluyor. Cumhurbaşkanın ant içme töreni, Beştepe'de yapılan törenler cumhurbaşkanın and içme töreninden çok tarihteki padişahlık örneklerine benziyor" şeklinde konuştu.  

ABD'DE BİLE BÖYLESİ YOK

Yabancı basın yayın kuruluşlarının Türkiye'de kurulan yeni kabineden sıkça bahsettiğine dikkat çeken Türk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aile kabinesi haline geldi neredeyse. Şirketler hukukunda vardır aile şirketi terimi. Anonim şirketlerde olabilir. Sosyolojik bakımdan anonim şirket dense bile hukuki bakımdan anonim şirketi denir. Geçende bu yönde bir beyanatı vardı anladığım kadarıyla. Anonim şirket başka, devlet başkadır. Zihniyet olarak ilginç. Bu bakanlar kurulu içinde 4 seçilmiş kişi var, gerisi Türkiye'de 1960, 12 Mart muhtırasından sonra Bakanlar kurulu değişti. Nihat Erim, Ferit Melen dönemindeki Bakanlar Kurulu gibi. 12 Eylül'den sonra kurulan Bakanlar Kurulu gibi. Her biri ayrı bir değer olabilir ama kamuoyu tanımıyor. Cumhurbaşkanı tarafından atanmış, hiçbir şekilde Meclis'in yetkisi yok. Bu ABD'de bile yok." 

HİÇ BİRİ İÇTİĞİ ANDA BAĞLI KALMADI

Hikmet Sami Türk, kararnameler incelendiğinde YAŞ ve MGK'da düzenleme yapıldığına da değindi. Türk, "47'inci madde genelkurmay başkanının görev ve yetkilerini belirleyen kanun yürürlükten kaldırılmıştır, ilgili cumhurbaşkanlığı kararnamesi devreye girinceye kadar söz konusu kanun hükümlerinin uygulanmasına devam edilir. 48'inci Madde ise Yüksek Askeri Şura'nın Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun yürürlükten kaldırılmıştır ilgili cumhurbaşkanı kararnamesi devreye girinceye kadar kanun hükümlerinin uygulanmasına devam edilir. Kaldırma değil ama yeniden düzenleme söz konusu" dedi.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yeniden düzenleneceğini, bazı kurumların ise hepten kaldırıldığını söyleyen Türk şöyle konuştu:

"Türkiye Adalet Akademisi Kanunu yürürlükten kaldırıldı. Hakim ve Savcı adaylarının mesleğe kabul, meslek içeresinde yükselme amacıyla yaptıkları eğitimleri veren kurumdu. İlk hazırlığını ben yaptım daha sonra kuruldu. Bunun ne sakıncası vardı kaldırdılar anlamak mümkün değil. Bir devlet yıkılıyor, yeni bir devlet kuruluyor. Her şey cumhurbaşkanına bağlanıyor. Bakalım bunun altından kalkabilecekler mi? Birçok seçilmemiş, sorumlu olmayan danışmanlar hazırlayacak kararnameleri, sonra çıkacak. Hiçbir yasal yaptırım yok. Bundan önceki Meclis görevini yapmadı, böyle bir anlayıştaki kanunu çıkarmak nasıl olabilir? Hiç biri içtikleri anda sadık kalmadı, başta da cumhurbaşkanı olmak üzere. Bu demokratik hukuk devleti değil."

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş