Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin etkinliğinde Türkçe yer almadı

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin etkinliğinde Türkçe yer almadı
Millî Eğitim Bakanlığı’nın desteği ile Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirilecek konferansta İngilizce, Arapça ve Osmanlıca’nın yer almasına rağmen Türkçe’nin yer almaması dikkat çekti. Öte yandan etkinlik davetinin Bakanlık tarafından yapılması istendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdpğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın mezunları arasında yer aldığı Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi skandala imza attı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteği ile kurulan “Meclis-i Mebusan Komitesi’nde” etkinlik dilleri için İngilizce, Arapça ve Osmanlıca yer almasına rağmen Türkçe yer almadı. Öte yandan etkinlik davetinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılması talep edildi.

AKP döneminin öncelikli atama tercihlerinde yer alan Kartal İmam Hatip Lisesi’nde bu yıl 5’incisi düzenlenecek “Model Birleşmiş Milletler Simülasyonu”nda ilginç ayrıntılar yer aldı.

Cumhuriyet'in haberine göre, MEB’in desteği ile planlanan konferansın ana teması “Birliğin Kurucusu ve Yıkıcısı: Rekabet” olarak belirlendi. Bu kapsamda da temel komiteler ve her komitenin tartışacağı temel gündemler tespit edildi. Uluslararası katılım planlanan etkinlikte, konferans dilleri “İngilizce, Arapça ve Osmanlı Türkçesi” olarak açıklandı.

2. ABDÜLHAMİT İÇİN SONRAKİ DÖNEMİM PADİŞAHI İFADESİ

Türkçe'nin etkinlik dilleri arasında yer almadığı konferansta, “Osmanlı Türkçesi” ile tartışmaların yapılacağı “Meclisi Mebusan” komitesi oluşturulması planlandı.

Meclisi Mebusan’ı kapatması ve ülkeyi 33 yıl boyunca istibdat ile yöneten II. Abdülhamit için “sonraki dönemin padişahı” ifadesi kullanıldı. Etkinlik izninde de oturumun tarihsel bilgisine ilişkin “Meclisi Mebusan, Osmanlı İmparatorluğu’nda 23 Aralık 1876 tarihli anayasa olan Kanuni Esasi’ye göre kurulmuştur. Birinci ve İkinci Meşrutiyet dönemlerinde görev yapmış yasama organıdır.

1877 tarihinde çalışmalarına başlayıp yasama görevini üstlenen meclisler, 1876 anayasası’na göre Ayan ve Meclisi Mebusan adı altında Genel Parlamento’yu (Meclisi Umumi) oluşturmuşlardır. Genel Meclis’in çalışmaya başlamasından kısa bir süre sonra 1877’de Rusya’nın Osmanlı Devleti’ne savaş açması üzerine padişah tarafından dağıtılmıştır. Sonraki dönemin padişahı olan II. Abdülhamit, Meclis’i toplamadan ülkeyi idare etti” ifadeleri yer aldı.

ETKİNLİK DAVETİ MEB TARAFINDAN YAPILSIN TALEBİ

MEB’e yapılan başvuruda etkinliğin davetinin bakanlık eliyle yapılması talep edildi. Ayrıca MEB’in sosyal etkinlik yönergesinde izinler için sponsorların açıkça bakanlığa iletilmesi talimatı olmasına karşın etkinlik belgelerinde herhangi bir sponsor bilgisi yer almadı.

  • Yorumlar 31
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş