Kaymakları saklayın; hırsız var!

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Bugün Kayseri’de olan MHP lideri Devlet Bahçeli’nin dünkü durağı Afyon’du. Güne İmaret Camii’nde kıldığı cuma namazıyla başladı. Namaz çıkışı artık neredeyse adet haline getirdiği üzere bir süre yürüyerek halkla sohbet eden MHP lideri, Zafer Müzesi’nin önünde, Anıtpark’ta halka hitap etti.

Kocatepe’nin gölgesinde...

Daha önce MHP’de olan Afyonkarahisar Belediyesi, 2004’ten bu yana AKP’de. 2009 yerel seçimlerinde AKP birinci parti çıkmış, hemen arkasında MHP, üçüncü sırada SP var. CHP’nin merkez ilçedeki adayının hayli sevildiği konuşuluyor. Velakin aynı kişiler şehrin seçmen profiliyle bir arada değerlendirilince bu sevginin oya dönüşme ihtimalini mümkün görmüyor. Nitekim Sultandağı, Sinanpaşa, Evciler gibi ilçeler dışında çok da iddiası olmayan CHP’lilerin -pardon kurumsal ittifak olmadığından “sosyal demokratlar” diyorlar- “AKP gitsin” mantığıyla Afyon’da MHP adayına yöneleceği konuşuluyor kulaktan kulağa.
MHP Adayı Fatih Çetinkaya, rakipleri için “sürpriz” bir isim. Bozhüyük Belde Belediye Başkanı olan Çetinkaya’yı başlangıçta “zayıf” görüp rehavete kapılmışlar.  “Sahaya inince işin rengi değişti” diye anlatıyorlar.
Algıda seçicilik; içimdeki sanat tarihçiliği depreşiyor tarihi mirası yerinde soluma şansı bulduğumuz yurt gezilerinde. Çetinkaya’nın onca projesi var ama Kocatepe’nin gölgesindeyken en çok “Mustafa     Kemal’in sesini duyuracak,     Büyük Taarruz’u hissettirecek panaroma” hayali etkiliyor beni.

Temiz lider, temiz başkan...

MHP’nin Afyon’da öne çıkardığı slogan “Türkiye’ye temiz lider, Afyon’a temiz başkan”          olunca  “Yolsuzluk iddialarına tepki var demek ki” diye         düşünüyorum. 
Acı ama gerçek; tape yağmuruna, onca iddiaya, iftiraya rağmen i-nan-mı-yor-lar! Konuşurken aynı gezegende mi yaşıyoruz diye şüpheye düştüğüm insanlar oldu,     “paralel yapının komplosu”     deyip geçiyorlar. 
Afyon’da -muhtemelen muhafazakâr kimliği öne çıkmış başka yerlerde de öyle- muhalefetin sokak olaylarını sahiplenmesi ters tepiyor. Metropollerde iktidarı sallıyor görüntüsü veren Gezi olayları, son üç gündür yaşananlar, toplumun “anarşikler(!)” hakkında peşin ve kesin hükümlü bu kesiminde alerjiyle karşılanıyor. Bahçeli’nin bir anda patlak veren sosyal olaylara karşı “temkinli”, “soğukkanlı” ve  “mesafeli” duruşu bu yapıdaki bölgelerde MHP’yi “doğal alternatif” haline getiriyor.
Ha bir de  “hırsız kim”, bilen ama dile getiremeyenler var. Şehrin hatırı sayılır iş adamları, büyük yatırımcılarının “tehdit”le sindirildiği söylentisi ayyuka çıkmış Afyon’da.
Peki ya apolitik vatandaşlar?
 “İktidarın nimetlerinden     yararlanırız” diye oy vermişler AKP’ye ama Afyon 10 yıl önce nasılsa hâlâ öyle:
“Yazları toz, kışları çamur eksik olmuyor...” 
Velhasıl umduklarını         bulamamışlar.
“Hırsızlardan kurtar hocam”  pankartı dikkat çekiyor alanda.
Malum kaymak diyarı...         Bahçeli  “Ülkenin balını         kaymağını götürmüş...” derken esnaf espriyi patlatıyor;
“Kaymakları saklayın,     hırsız var!” 

Kutlamaya davet...

Afyon’un çoğu büyük ilçesi MHP’de; Dinar’ı yüzde 50’nin     üzerinde oyla, Sandıklı’yı kafa     kafaya bir yarış sonucu yüzde     48’le, Hocalar’ı yüzde 42 ile,     Dazkırı’yı yüzde 44, Bolvadin’i de yüzde 50 ile almış 2009’da. 
Kalitesiyle dünyadaki sayılı     mermer yataklarından         İscehisar’da AKP’nin yüzde         70’lerdeki oy oranına rağmen     kendinden emin konuşuyor         Belediye Başkan adayı         Süleyman Aşkın:
“31 Mart’ta kutlamaya     buyurun...” 

Nazilli’de “Başbakan gibi” 

‘Nazilli’yi niye ayırdın, yazmadın’ diye sitem ediyorlar. Ayırdım çünkü satır arasına sıkıştırılamayacak derecede büyük bir coşku vardı     orada. 
İstasyon Meydanı’ndaki karşılamayı görünce  “Bahçeli buraya MHP lideri olarak geldiğinde böyle oluyorsa, Başbakan olarak gelse ne olacak acaba” diye geçirdim içimden. Nitekim, baktım yerel gazeteler de “Başbakan gibi karşılandı” manşetleriyle çıkmışlar dün. 
Bahçeli, bir uçtan bir uca Uzun Çarşı’yı dolaşırken arkasında binlerce insan vardı. Nazilli Belediyesi’ne esnafla konuşa konuşa, fotoğraf çektirmek için dura dura, halka çiçek dağıta dağıta adım adım varıldı.
Nazilli Belediyesi’nin önünde halka hitabında “63’lükler” dediği akilleri hatırlattı Bahçeli. “Tapeleri okumuyor musunuz; yolsuzluk ve rüşvetten hiç mi haberiniz yok?” dedi. 
Anadolu’yu gezerken gördüğüm; şükür ki “hırsız”a  “hırsız”, “katil”e “katil” demek için “akil”e ihtiyaç duymuyor bu ülkenin “arif”leri.
Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık 2009’da en yakın rakibinin 11 puan önüne geçerek yüzde 35’le kazandı belediye başkanlığını; ilçeye gelen, belde ve köylerini         gezen herkes hemfikirdir     sanıyorum;

Herkesin başkanı

İlk 5 yılında Nazilli’nin     önümüzdeki 100 yıllık su     sorununu çözmüş,         4 bine yakın öğrenciye burs sağlamış, her yıl 6 bin aile sosyal yardım alıyormuş.     4 bin alzheimer hastasının     bulunduğu ilçeye bununla     ilgili bir merkez açmış. Hizmetleriyle de, kişiliğiyle de çok     seviliyor.
İddialı da, önümüzdeki 5 yıl için de “sağlık turizminin merkezi” olmayı vaat ediyor Nazilli’ye, jeo-termal seracılık projeleri geliştirmiş. Ve kentsel dönüşüm, yaşlılar için bakım köyü, incir tüccarları sitesi, büyükbaş hayvancılar için organize tesisler var sırada...
Alıcık, “ucuz konut” imkanı da sağlamış Nazilli’de yaşayanlara. Bahçeli, belediyenin yaptığı Nazkent-2 konutlarının anahtarlarını da teslim etti ziyareti sırasında.
MHP Aydın İl Başkanı     Fevzi Köse’ye sorarsanız  “Nazilli cepte”. 
O görkemli ev sahipliğinden sonra merakla bekliyoruz bakalım göreceğiz 30 Mart gecesinde...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları