Kayseri Baro Başkanı: Siyasi hesaplarla af çıkarılmasına karşıyız

Kayseri Baro Başkanı: Siyasi hesaplarla af çıkarılmasına karşıyız
Kayseri Baro Başkanı Cavit Dursun, MHP’nin Meclis’e sunduğu af teklifi ile ilgili, siyasi hesaplarla af çıkarılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Kayseri Baro Başkanı Cavit Dursun, MHP tarafından meclise sunulan Af Tasarısı ile ilgili değerlendirmede bulundu. Dursun, "Siyasi hesaplarla, oy hesaplarıyla af çıkartılmasına biz karşıyız. Eğer, bu af illa çıkartılacaksa bunun oturulup makul, mantıklı, siyasi hesaplardan uzak hukuki ve toplumsal gerçekler göz önünde bulundurularak yapılması gerekir" şeklinde konuştu.

Baro Başkanı Cavit Dursun, MHP tarafından hazırlanarak meclise sunulan af tasarısı ile ilgili değerlendirmede bulundu. Af konusunun toplumun vicdanını yaralayan bir konu olduğuna dikkat çeken Dursun, "Af tamamen ceza hukukundaki suç, ceza ve yaptırım ilkeleri ile bulunan bağlantıları bizi ilgilendirir. Siyasi durumlar bizi hiçbir şekilde ilgilendirmemektedir. Bu ülkede bu topluma, namuslu insanlarını da vaat edilecek birşey olmalı. Bu ülkenin kanunlara, hukuka uyan, borçlarını zamanında ödeyen, verdiği sözü zamanında yerine getiren insanlara da bu ülkenin siyasetçilerinin geleceğe yönelik bir plan ve projeleri olmalıdır. Biz uzun süredir şunu görüyoruz, maalesef ki Af, İmar barışı, yapılandırma adı altında sürekli kanunları ve hukuku ihlal edenlere, kurullara uymayanlara yönelik yasalar ve tekliflerin gündeme getirildiğini ve geçirildiğini görüyoruz. Hem diyorsunuz ki 'ülkede suç patlaması yaşanıyor', hem ülkenin sıkıntılı süreçlerden geçtiğini görüyorsunuz ve sürekli af çıkartıyorsunuz. Ondan sonra da suçu yargıya atıyorsunuz. Yargının hiçbir suçu yok.''diye konuştu. Kayseri Baro başkanı Dursun eleştirel konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Yıllardır infaz kanunlarıyla oynanmasından aşırı derecede şikayetçiyiz. İnfaz hukukunda ülkemizde büyük bir kaos var. Her il ve ilçenin infaz savcılığında farklı hesaplamalar ve uygulamalar sanki piramidin içinde gezen fareler gibi uygulama var. Yıllara, cezaya, kişiye, süreye göre değişiyor."

İlgili Haberler
AKP anket yaptırdı, vatandaş 'uyuşturucu affı' istemiyor!Feyzioğlu'ndan afla ilgili önemli uyarıİYİ Partili Seymen: Af çıkararak yandaşlar kurtarılacak'Kader mahkûmu' dediğiniz insanlar yanlışlıkla suç işlemiş değiller
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş