Kayseri’de “Köroğlu” destanı hazırlığı

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Kayseri’nin gezdiğimiz ilçelerinde bariz bir  “MHP işi bitirmiş”  havası var ama Büyükşehir’de yarışın öyle kolay olmayacağı ortada. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, şehirdeki -Gül destekli- güçlü figürlerden biri. Velakin MHP’nin adayı Mustafa Özsoy da hiç  “kolay lokma”  değil. 2011 gezilerinde  “halkımızın yüksek teveccühü”ne kanıp seçim gecesi küçük çaplı şok yaşamış biri olarak, sonucu öngörebildiğimi iddia edemem; tek söyleyebileceğim MHP’nin Kayseri’de AKP’yi rahatsız edici bir yükselişe geçtiği. 
“Mama”yla beslenen medya ve dağıtımına başlanan afyon  “koliler”i  seçmenin idrak edebilmesine ne kadar izin verir bilmem ama “sembolik” bir özelliği de var Kayseri’deki yarışın. Adayların, yahut temsil ettikleri misyonların  “imaj” ları üzerinden değerlendirildiğinde  “iyi-kötü”,  “siyah-beyaz”  rekabeti yaşanıyor burada.
AKP’li Özhaseki, sık sık belediye hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen biri. MHP’li Özsoy da tam tersine kaymakamlık, vali yardımcılığı yaptığı dönemlerde  “yolsuzlukla mücadelesi”  ile,  “trilyonluk vurgunların faillerini yargılatmadan peşlerini bırakmaması” ile nam salmış. Hatta Kayserililerin ifadesiyle aktarıyorum  “mangal gibi yüreği” ile  “Köroğlu” lakabı takılmış Özsoy’a!
O da  “ambargo”  mağduru; “bilboardlar sizinse meydanlar bizimdir” deyip Kayseri’yi karış karış gezerek anlatıyor kendini.
MHP’nin Kayseri’deki  “kale”lerinden birinin,  “Bünyan’ın çocuğu” 
Özsoy. 
Yeri gelmişken MHP liderinin Kayseri gezisinin  “finali”ni yaptığı Bünyan’ı da anlatmalı. Belediye MHP’de. 1500 araçlık bir konvoy karşıladı Bahçeli’yi ilçe girişinde. Meydanı gören hemen herkesin yorumu benzerdi;
“Bütün Bünyan burada!..” 
Hakikaten de ilçe nüfusuna denk bir kalabalık vardı alanda. 
Bünyan Belediye Başkanı Mehmet Özmen, belediye ziyareti sırasında maruz kaldıkları baskının sürdüğünü anlatıyor Bahçeli’ye. 2010 yılında  “ihale yolsuzluğu”  iddiasıyla gözaltına alınan Özmen, yargılaması sonunda hakkındaki bütün suçlamalardan beraat etmişti. Özmen’e bir kere de Bünyanlıların karşısında sahip çıkan Bahçeli, “Mehmet Özmen genç, çalışkan, başarılı bir başkan. Her türlü iftiraya karşı aklandı. Ama Recep Tayyip Erdoğan aklanamadı. Oylar başarılı başkan Mehmet Ağa’ya!..” dedi.
Bünyanlılar Bahçeli’ye ilçenin adıyla anılan ünlü  “Bünyan Halısı”ndan hediye etti.
Bu arada, hep merak edilir ya siyasilere verilen hediyelerin akıbeti. MHP Genel Merkezi’ndeki sergi salonunda, etnogrofik özelliklerine göre sınıflandırılmış halde, müze düzeninde sergilenirken görebilirsiniz  Bahçeli’ninkileri.

Sitemler...

Dışarıdan bakanlar  “Oh geziyorsunuz, tozuyorsunuz” deyip küçümsemeye meyillidir; yurt gezilerinde hangi koşullarda çalıştığınız görmezden gelinir. Oysa sabahın kör saatinden gece yarısına kadar bir arabanın içinde, şarj bitti bitecek, internet gitti gidecek telaşıyla, virajlı, çoğu zaman bozuk yollarda hoplaya zıplaya doğru tuşa basmak için bile ayrı bir efor sarf ederek, bırakın estetik özelliklerini, bir metin örgü oluşturup oluşturamadığınızı, o yazının öyle ya da böyle yazılabilmiş olması bile hiç mütevazi olamayacağım tek başına takdir gerektirir.
Ama nerede bu kadar incelikli düşünce... Hemen her yazıdan sonra sitem mesajları geliyor;  “ama bizden bahsetmemişsiniz” ... Yol hali.. Olur yani; niye bu illa  “kasıt”  arama eğilimi?
Kayseri’de karşılamadan uğurlamaya kadar her durakta, katılanlara  “maşallah”  dedirten bir performansa imza eten MHP Kayseri İl Başkanı Mete Eke ve yönetiminden -fırsat olmadı- bahsedemedik mesela. Kayseri’nin o  “milliyetçi”  damarındaki tıkanmayı gidermişler; şehri yeniden MHP’ye kan pompalar hale getirmişler.
Dün okurken fark ettim; MHP Grup Başkanvekili, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu’ndan hiç bahsetmemişim. Siyasete iyice ısınmış; heyetin en çok ilgi gören isimlerindendi halbuki...
Develi’de bir okurumuzla tanıştık mesela; nasıl naif, heyecanlıydı. Gözleri dolu dolu  “Erciyes gibi yüreğiniz var”  deyince benim de gözlerim nemlendi...
Şehit Dursun Önkuzu’nun yeğeni, Erciyes Üniversitesi öğrencisi Alptekin’le tanıştık; keşke anlatabilseydim hikayesini...
Gece onca yorgunluğa rağmen Kayseri’yi tanıtma turuna çıkaran MYK üyesi Savaş Çolak’a teşekkürü es geçtik.... Ortadoğu gazetesinin yazarları Yıldıray Çiçek ve İsmail Özdemir’in misafirperverliğini atladık...
Yüzlerce örnek var böyle... Dedim ya yol hali; bu vesileyle anmış sayın bu milletin hayrına emek veren 
herkesi...

Kadın eli...

Kayseri gezisinde  “yol arkadaşım”  MHP Kadın Kolları Genel Başkanı Şennur Şenel ve yardımcısı Buket Hanım’dı. Şenel’in bir tarafı Kayserili olduğundan rehberliğimizi de yaptı.
Bu seçim döneminde geçmişe nazaran çok daha  “görünür”  halde MHP’li kadınlar. Mitinglerde ön saftalar. Gündeme dair espri dolu dövizleri onlar taşıyorlar. Ev ev dolaşıyorlar. Stantlar kuruyorlar. Her gün, her ilde  “asgari” 100 kadın çıkıyor sahaya. Siyasi görev alamayacak durumda olanlar “gönüllü grupları”  oluşturuyorlar. Dahası belki de ilk defa erkekler tarafından yok sayılmıyorlar. Konuştuğum çoğu il, ilçe başkanı  “kadınların emeği”ni özellikle vurguladı. Yine bu seçim döneminde geçmişte pek rastlamadığımız şekilde  “ailecek mücadele”  ediyor MHP’li adaylar. Sahnede, kürsüde, otobüste kimi kol kola, kimi el ele, kimi yan yana ama hep eşleriyle birlikte çıkıyor seçmenin karşısına adaylar. 
MHP’nin belediye meclislerindeki mevcut kadın üye sayısı 50 bile değilken 30 Mart’ta 900 kadın aday olacak listelerde. Artış rekor düzeyde ama  “yetmez”  diyor Şenel, belli ki kadınların siyasette verdikleri emekle doğru orantılı temsili için hazırladıkları projelerle, önümüzdeki süreçte adlarından çok bahsettirecekler.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları