Kazılara bak, kazan kazan!

A+A-
Altemur KILIÇ

Ülke, köstebek yuvasına döndü. Ankara ve İstanbul’dan sonra başka yörelerde de  “hafriyat” - kazılardan- cesetler ve silahlar değil de eski Bizans, Hitit, Urartu vb. kalıntıları çıkar, bunlar da,  “Ergenekon” a bağlanırsa şaşmayın. Bakın  “Ergenekon kapsamı”  nerelere kadar genişliyor! 
 1943’te  “Turancılar Davası”  kapsamında, Bozkurt-Gökbörü dergileri idarehanelerinde yapılan araştırmalarda, polis Orhun Abideleri ve Göktürk alfabelerine ait şemalar bulmuş ve bunları gizli örgüt şifreleri sanmış, üzerlerinde yüksek vatlı lambalar yanan tabutluklara konan sanıkları  “söyletmeye çalışmıştı!”  Jurnalcilik, sansasyon gazeteciliği, haber kirlenmesi, kirletilmesi ve bununla beraber akıl tutulması, bir defa başlamaya görsün!

Kaz kazan
Bu seferki  “hafriyat” böyle değil, “arkeolojik”  de değil;    “cambaza bak”  der gibi  “kazılara”  baktırarak asıl gerçeklerin ortaya çıkmasını önlemek, Atatürkçülüğe karşı  “önleyici darbe” ! Lotayada kazıyınca altından kazanan numara çıkar ya. İşte öylesine bir kumar. Erdoğan’ın deyimiyle;  “Kaz, kaz; kazan  kazan” ! 
Tabii ki gerçek suçlular, hatta ülkeyi kurtarmak gayesiyle de olsa, terör örgütünü, düşünmekten öte harekete geçirmiş olanlar varsa, Başbakan’ın asıl yapması gereken bunları ötekilerden ayırmak, sonra da sanıkların, bağımsız yargıçlar tarafından süratle yargılanmalarını ve cezalandırılmalarını sağlamaktır. Ülkenin havasını daha fazla kirletmeden!
Ne var ki şimdi halkımız cambaza, kazılara baktırılırken, sapla saman, gerçek suçlularla şerefli, saygın kişiler birbirlerine karıştırılıyor, asıl gerçekler gözden kaçırılmakta! 

Asıl komplo
Temeldeki  “gerçek”  şu: Ortada iktidarın da birtakım sözde aydınlar ve yazarlarla ortak olduğu bir komplo var. Geçmişle hesaplaşma, geçmişi tasfiye ve hem 12 Eylül, 12 Mart müdahalelerinin ve 28 Şubat’ın intikamını almak  “komplosu” . AKP iktidarıyla  “laik”  uniter T.C. ulus devletinin yok edilmek istenmesi üzerine, binlerce kişinin sokaklara dökülmesi ve Anıtkabir’e koşmalarına karşı bir  “darbedir”  Ergenekon-Ümraniye tertibi!

Şeytan üçgeni
Bu tertibin arkasında  “bir şeytan üçgeni”  var gibi, bu üçgenin bir tarafında ve belki de kesici tarafında, benim bildiğim ve de sevdiğim polislere benzemeyen  “polisler” , diğer tarafında bazı savcılar ve nihayet onları destekleyen iktidar!
Son tahlilde  “Ergenekon’la” yapılmak istenen; Amerikalı siyasal bilimci Dr. Cem Ryan’ın nefis analizinin başlığındaki gibi, maksat  “Türkiye’yi, Atatürk Türkiyesi’ni çökertmektir” . 

Tolon Paşa
Hurşit Tolon Paşa, rahmetli Uğur Mumcu’yla beni bir araya getiren, eski dostum. Ve bu kıymetli askerin hâlâ iddianamesiz içeride tutulması, gerçek faciaya dönüşmekte olan bir trajedi!
Adı bende mahfuz bir okuyucum,  “Ergenekon”  tutuklusu emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un bir süredir önemli sağlık sorunları yaşadığını, bir nevi ölüm kalım savaşı verdiğini anlatıyor ve özetle “Adli Tıp Kurumu, Tolon Paşa’nın tam teşekküllü bir hastanede 3 ay tedavi görmesi gerektiği husunda rapor vermiş. Tolon Paşa ve  avukatları paşanın GATA’da tedavi görmek taleplerini Silivri F Tipi Cezaevi Müdürlüğü’ne bildirmiş ve talep kabul edilmiş, hazırlıklar yapılmış! Nakil yılbaşından sonra 5 Ocak’ta olacakmış.
Ne var ki, ‘Ankara’hemen karşı harekete geçmiş; Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman cezaevi müdürünü aramış ve Tolon’un GATA’ya gönderilmesi halinde cezaevi yöneticileri hakkında soruşturma başlatılacağını söylemiş, ‘Tolon’u jandarmaya teslim etmeyeceksiniz’emrini vermiş. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ilk raporu veren Adli Tıp Kurumu Başkanı’na ‘kellelerinin koparılacağı’tehdidini savurmuş!” 
Ben bu vahşete inanmıyorum ve müsteşarın ve bakanın bu iddiaları yalanlamalarını bekliyorum. Yoksa bir Türk generaline karşı nedir ve cezaevinde felç olan, yarı bitkisel hayat yaşayan Şener Eruygur’a ve diğerlerine karşı nasıl bir kindir bu diye soracağım! Ve acaba Orgeneral İlker Başbuğ da bu olanlardan  haberdar mı?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları