Kebaplar PKK’dan!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Bu eşkıya çetesi, Doğu ve Güneydoğu’da kurduğu dehşet krallığını sürdürmek istiyor, asla barıştan yana değil.. Çünkü bu çete, artık tümüyle bir mafya organizasyonudur.. Gayrimeşru yoldan, uyuşturucu başta olmak üzere kaçakçılıkla milyarlarca dolar vurmaktadır... Lafı uzatmayalım, geçtiğimiz günlerde İspanya’nın ABC gazetesinde, Daniel Iriarte imzasıyla yayımlanan haberde şu satırlar vardı..
“Bu ülke (Türkiye) etin arz ve talep miktarında istikrarsızlık yaşıyor; zira nüfus son yıllarda oldukça arttı, ancak hayvan üretimi sabit kaldı, hatta azaldı. Şimdilerde ülkede tüketilen etin dörtte birinden fazlası (400 bin ton), Güneydoğu sınırındaki (Suriye, İran ve Irak) ülkelerden kaçak olarak geliyor. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na göre bu işin yüzde 70’i PKK’nın elinde bulunuyor.
İşsizlik oranları en yüksek seviyeye Türkiye’nin Güneydoğu köylerinde ulaşıyor. Bir çok genç hayatını PKK tarafından kontrol edilen dağlardan yasa dışı olarak hayvan sürüsü geçirmekle kazanıyor. Kaçak et satışı, özellikle Hakkâri, Şemdinli, Yüksekova ve Başkale’de yapılıyor. En çetin noktayı ise, Afganistan, Pakistan ve hatta Hindistan gibi uzak ülkelerden hayvanların getirildiği İran sınırındaki geçit oluşturuyor.
Türkiye, etin en pahalı olduğu ülkelerden biridir. Hayvancılık çok pahalı ve riskli bir uğraş hâline geldi. Bu nedenle bir çok kişi kaçak et satın almayı tercih ediyor, bu da PKK’nın çok işine geliyor. Ankara’ya göre bu faaliyet yoluyla oluşan gelir kaybı yıllık beş milyar dolara yükseliyor. Türkiye’deki yıllık et açığının 2015 yılı için 170 bin tona ulaşacağı tahmin ediliyor.”
Bu durumu, DSP Milletvekili Süleyman Yağız, Başbakan’a yönelttiği şu sorularla aydınlatmak istedi..
“1 - İspanya’daki ABC gazetesinin
11 Ağustos 2009 tarihli internet sayfasında, Daniel Iriarte imzasıyla yayımlanan, “PKK terörünü kaçak et finanse ediyor” başlıklı haberinde yer alan iddialar doğru mudur?
2- Gazetenin iddiaları doğru ise PKK
et kaçakçılığını kaç yıldır yapmaktadır? Türkiye’nin yıllık gelir kaybı 5 milyar dolar olduğuna göre, PKK’nın bu yolla elde ettiği kazancın bugüne kadarki yaklaşık toplam miktarı ne kadar tahmin edilmektedir?
3- Ülkemizde yaşanan et kaçakçılığına karşı alınmış önlemler nelerdir? Kaçakçılık devam ettiğine göre alınan önlemler yeterli değildir. İvedi ilâve önlemler alınacak mıdır?
4- Gazetenin haberine göre, Türkiye’deki yıllık et açığının 2015 yılı için 170 bin tona ulaşacağının tahmin ediliyor olması ne anlama gelmektedir? Haberdeki bu ifade, Türkiye’deki et açığının ve kaçakçılığının önümüzdeki yıllarda da devam edeceğine mi işaret etmektedir?
Cevap Tarım Bakanı Eker’den geldi ve şöyle denildi..
CEVAP 1-2-3-4-5) Güneydoğu ve Doğu Bölgelerimizde sınırlarımız çok uzun olup, coğrafi yapı kaçak hayvan ve hayvansal ürün kontrolünü zorlaştırmaktadır. Komşu ülkelerin sınır güvenliği yetersizdir ve sınır komşularımızdaki değişken fiyatlar hayvan ve hayvansal ürün giriş ve çıkışlarını etkileyebilmektedir. Yeni hazırlanan Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile bu konuyla ilgili ilave caydırıcı önlemler planlanmıştır.”
Görüleceği gibi bir dolu laf, netice Hatice!..
PKK bu bataklığı kurutturur mu.. Bol bol boklanıyor işte!..

Yazarın Diğer Yazıları