Kemik oylar eriyor

A+A-
Burhan AYERİ

Sade vatandaş kimlerin ciddiye alınacağını öğrendi. Bazılarını ise sallamıyor. Gayriciddileri tanımayan zaten kalmadı. Görevleri kurulmuş plak gibi fırlayıp "Sayın Genel Başkanımıza haa..." demek. Diğer fonksiyonları doğruları çarpıtmak.

Ne Oluyor'da Prof. Dr. Binnaz Toprak'ı işitince, uykum dağıldı. Bekir Ağırdır'ın ona söylediklerini aktardı; "Son anketlerde Ak Parti'nin -kemik oyları- yüzde 30'a kadar indi". Karşı taraftan itirazlar başlayınca ilave etti; "Haydi yüzde 35 olsun". Hani tavlada dalga geçerler ya "üç avans yedide biter". Siyasetçilerin hocası Toprak, asıl gerçekleri sıralamayı unutmadı; "Ekonomi kötü. Dövizdeki artış önlenemiyor. herkesle kavga halindeyiz". Neyse ki bunlara itiraz eden çıkmadı.

Bu konuda ben de her gün taze örnekler verebilirim. BİM'le A101 "zam birliği" imzalamış gibiler. Şimdi de 700 gramlık taze kaşarların fiyatı 14.45'e çıktı. Daha on gün önce 12.50 liraydı. Keçi, koyun gibi beyaz peynirlerin tırmanışını yakalayana aşk olsun. Bakliyat da arkalarında. Yarışıyorlar.

Var mı yiyebilen?

Yeni dümen "Anadolu lezzetleri". İspir kuru fasulyesinin 750 gramı 24.95. Bravo bu süpermarkete 25 lira bile değil. Bu anlı şanlı firmada yarım kilo bulgur 5.95. Neymiş, "Amik Ovası Karakılçık'ı". Zafer Atay büyüğümün Hatay'a gidişinde getirip dağıttığı "kıtır kabak tatlısı"nın 800 gramı 18.95 liradan satılıyor. Bildiğiniz kabak işte. Safranbolu lokumu 10.90 lira. Kiloluk filan değil, 270 gram.

Aylardır emekliye ücretliye "aslı yok yaylasında koyunlarım var benim" haberleri sokuşturan havuz medyasının balonları da patladı. Ocakta verilecek zam oranı yüzde 3.36. Ne oldu 212 liralık artış? Adamların utanması yok. Gariban 3.36'lık farkı alır almaz demin sözünü ettiğim süpermarketten Kars gravyer peyniri alır. Ederi 76.50 lira!

***

Vurun Akşener'e

Önce Şirin Payzın'a sağ kolundaki sargı için "geçmiş olsun" demeyi unutmayalım. Sonra da konuklar arasından birini, Faruk Acar'ı ele alalım. Andy Ar'ın patronu öyle bir Akşener analizi yaptı ki, İYİ Parti'nin lideri buna inansa "Karış Karış Anadolu" programını baştan iptal eder. Acar, Ak Parti'ye de akıl verdi; "Sakın ona vurmayın. Yoksa mağduriyet edebiyatından yararlanır".

Ender doğruları arasında "Fetö algıları, MHP içindeki bazı isimler tarafından yaratıldı" vardı.

Bu temayı NTV'de de izledik. Ali Saydam "İktidar kesinlikle İYİ Parti'yi görmezden gelmeli. Muhatap almamalı" şeklinde konuştu. Araya sokuşturduğu "takipçi ve taklitçi" laflarını zamanı gelince Saydam'a hatırlatacağım. Eski arkadaşıma bir başka örnek vereceğim; "Roma'da aslan terbiyecileri iki metot uygulardı. Biri sevgi ile. Diğeri korkutarak. Türkiye'de hükümetin yaptığı ikinci şıkkı uygulamak. Peki bu nereye kadar gider?" İktidar savunucularına tavsiyem "gittikçe yükselen homurtulara kulak vermeleri".

Meral Akşener'i iktidara bu sesler taşıyacak. Öncülüğü ise dişi aslanlar yapacak. İYİ Parti'nin tek zorluğu teşkilatlanmada. "Saray'dan çok saraycılar"ın yapacakları tahmin zor değil. İşte o zaman görün oy patlamasını.

***

TSM'de canlı yayın

TRT Müzik nihayet Türk Sanat Müziği'nde canlı programlara başladı. Bu konudaki uyarılarımın etkisi olduysa mutluluk duyarım. Açılışı Yıldız Akşamı yaptı. Yani Muazzez Ersoy. Bilmeyenler için yazalım, Kasımpaşa nüfusuna kayıtlı Muazzez Ersoy'un gerçek adı Yıldız'dır. Biliyorsunuz son torba yasada isim ve soy ad değişikliklerine kolaylık getirildi. Dilekçe ile başvuru halinde Muazzez'i Yıldız'ın yerine kaydettirebilir. Bunu yaptı mı bilmiyorum.

İki sorun, bir öneri

Bol "Saraylı" bir repertuvar hazırlanmıştı. Doğrusu ilginç geldi. Örneğin "Neyleyim köşkü neyleyim sarayı, içinde salınan yar olmayınca" okundu. Ersoy şarkının bitiminde "Benim bir yarim yok. O yüzden sarayda değil mütevazi bir evde oturuyorum" dedi. Herhalde mesaj yerine gitmiştir. Orkideyi saçına bir türlü takamayışı ilk sorundu. Modacısı Mesut'un sınıf süslemelerinde kullanılan grapon kağıdını hatırlatan tuvaletin görüntüsü diğer olumsuzluktu.

Programın yönetmeni Fatma Sis ve şef keman İlyas Tetik'i de kutlamayı unutmayalım. Muazzez Ersoy'dan ricamız arayı tanıtımlarla geçiştirmemesi. Bu boşluk pek ala başarılı vokallerden biri ile doldurulabilir. Mesela bu üçlünün bayan olanının sesi müthiş. Hakimiyet ve yorumu hemen fark ediliyor.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları