"Kerkük'ü satanlar utansın"

A+A-
Burhan AYERİ

Barzani aşiretinin ağası Mesud adım adım hedefine yürüyor. Şimdi de, bağımsızlık referandumu yapacağını açıkladı. Bin yıllık "Türkmen yurdu Kerkük"e paçavrasını astı. Bu konuda Ankara'nın katkısı(!) büyük. Devlet Konukevi gönderine çekilen o renkler iştahını kabarttı. Bir yerde "Devam et Barzani" dopingi oldu. Ankara'dakilerin itirazları şimdilerde cılız çıkıyor. Dostlar alışverişte görsün kabilinden. "Eyy Hollanda", "Eyy Almanya" havası yok. Atarken mangalda kül bırakmayanların desibeli yerlerde.

Türkmeneli'ne gidenlerden biriyim. Sonuncusu 1985'te idi. ABD destekli Saddam Hüseyin, İran'ı bombalayıp duruyordu. Göğüs göğse savaşın sürdüğü yerlerde cepheye gönderdiklerinin tamamı Kerküklü Türkmen gençleriydi. Aslında Saddam'ın amacı Türk nüfusu eritmekti. Bunu da büyük ölçüde gerçekleştirdi. İşte bu dönemde 15 kişilik bir gazeteci grubuyla Irak'a gittik. Program 5 günlük. Diktatörün bizi kabulünü bekliyoruz. Ünlü El Reşid Oteli'nde ağırlanıyoruz. Üçüncü günü sıkılmaya başladım. Bana verilen mihmandarın adı Abdülkerim Ali. Bir kaç yıl sonra Irak'ın İstanbul Başkonsolosu oldu. Şimdilerde akıbetini bilmiyorum. Ali'nin sayesinde Dünya Kupası finallerine gitme hakkı kazanan Irak Millî Takımının kampına girip röportaj yapmayı başardım. Daha değerlisi 24 saat ortalardan kaybolup, Kerkük'e götürüldüm. İleri gelenlerle bir sofra etrafında sabaha kadar konuştuk. Bitmeyen dertlerini dinledim. Unutulmuş olmanın feryatlarını dinledim. Her şeyin özeti orada dinlediğim şu dizelerdeydi:

"Gürgür Baba

Ver ataşın,

Yer yansın.

Gürgür Baba

Bizi satanlar

utansın".

Gürgür Baba Tepesi, Kerkük'te petrol rezervinin en fazla olduğu yer. Bu dizeleri okuyan ise Türkmen Dairesi Başkanı Atıf Benderoğlu idi. İrtibatımız kesildi. Ölü mü sağ mı bilmiyorum. 2017 yılında gelinen durum ise ortada.

Burada bir başka not daha aktarmak istiyorum. Fahri Korutürk Cumhurbaşkanı. Irak ziyaretinde Kerkük ve çevresine de uğradı. Türkmenler "Anavatanın Devlet Başkanı geldi" diyerek büyük gösteriler yaptılar. Atılan sloganlar arasında Muhabbetin "Mehepe"ye dönüştürülmesi Korutürk'ü -nedendir bilinmez- sinirlendirdi. Dönüşünde merhum Alparslan Türkeş'e kinayeli laflar etti. Bunun yorumlanmasını size bırakıyorum.

Esas yaralılar

NTV haberlerindeki Kerkük mitinginden görüntüler beni nerelere götürdü. Ayhan Kerküklü isimli bayan öğretmenin sözleri oldukça üzdü. Ankara'dan sahip çıkma talep ederken gözleri dolmuştu. Bu kız kardeşime desteğim ancak bu kadar olabiliyor. Üzgün ve çaresizim. Abdurrahman Kızılay da Hakk'a yürüdü. Onun bize kazandırdığı Kerkük türküleri hâlâ kulaklarımda. TRT şeflerinden Ömer Hayri Uzun ararsa mutlaka kendisinden "Altın hızmay mülayim"i isteyeceğim.

***

Siyasi arşivin önemi

Yağız Şenkal'ın çalışması yakın dönemi işleyince belgesel daha kaliteli olmaya başladı. Görüntülerin 1990 sonrası çok daha net. Bunlar arasında siyasi yasaklardan kurtulmuş Süleyman Demirel'in konuşmaları sanki bugünkü. Anavatan Partisi yüzde 36 ile birinci parti. Baba yükleniyor; "Bu sana yetmez". DYP'deki grup konuşmasına bakıyorum, Demirel'in esprilerine kahkaha atanların tamamına yakını Hakk'a yürüdü.

"Türkiye'nin referandumları"nda görüş alınanlara dikkat edince farklı duygular arasında gidip geliyorum. SHP Milletvekili Kemal Anadol'un fazla değişmediğine tanık oluyorum. Hem görüntü olarak hem kafaca aynı. "Eski tüfek solcu" lafı ona yakışıyor. Allah uzun ömür versin Hüsamettin Cindoruk büyüğüm dünden bugüne gelişin öyküsünü anlatırken, duygulanıyorum. "Siyasi ikbal uğruna" birbirlerini hançerleyenleri izledikçe sağlam karakterine gıpta ediyorum. "Emanetçi" tahriklerine aldırmadan koltuğunu Demirel'e devretmişti. Bırakın Türkiye'yi tüm dünyada ender görülen olaydı. Ali Öncü kardeşimle birlikte tarihi Rus lokantası Rejans'a ilk defa o götürmüştü. TBMM Başkanı iken Dolmabahçe Sarayı'nda tabldottan -onun yakıştırması- yemiştik. Aktif siyasetten çekilmesi gerektiğini hissettiğimde "lütfen bırak" diye yazı yazmıştım. O da telefonla arayıp uzun uzun konuştu. Son cümlesi "dediğini yapacağım" olmuştu. Nitekim çekildi ve hukuk bürosunu tercih etti. O gün bugündür ülkenin en önemli ombudsmanı -akıl hocası- vasfını koruyor. Yağız Şenkal'ın mikrofon uzattıkları içinde dolu konuşanlardan biri de Cindoruk'tu. Allah'tan sağlıklı uzun ömür diliyorum.

Yeri geldi TRT'yi kutlamak istiyorum. Elindeki arşivi herkesin hizmetine sundu. Karar tüm özel ekran ve kurumlar için değerli. Bu olayın arkasında genç Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren var. Eren'in yenilikçi tarafını çok beğeniyor ve takdir ediyorum.

***

KUTLAMA: İnternet Medyası Magazin Ödülleri verildi. 17 yılı geride bırakan değerlendirmede "Ömür Boyu Başarı Ödülü" alanlardan biri Mustafa Holoğlu. Bahçelievler Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Müdürü Holoğlu kardeşimi kutluyorum.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları