Kıbrıs’a Çipras kilidi

Kıbrıs’a Çipras kilidi
Yunanistan Başbakanı Çipras’ın ülkesinin beşli konferansa katılımı için garantilerin kaldırılması koşulunu öne sürmesi üzerine Kıbrıs görüşmeleri tıkanma noktasına geldi.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için BM gözetiminde İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasındaki Le Mirador Otel’de BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis, bir hafta aradan sonra yeniden bir araya geldi. Yapılan müzakerelerde, somut bir adım atılamadığı ve sürecin tıkanma noktasına geldiği bildirildi. Edilen bilgiye göre müzakerelerde, toprak ve harita konusu ile diğer kriterler konuşulmadı. Taraflar, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın garantiler konusunda yaptığı açıklamanın çözümlenmesi için gece geç saatlere kadar görüşmeler yaptı. BM yetkililerinin, sorunun aşılması için gerek masada, gerekse Rum tarafı ve Yunanistan arasında mekik diplomasisi yürütmesine rağmen, Kıbrıs Türk tarafının güvenlik ve garantilerin ele alınacağı beşli konferansa ilişkin tatmin edici bir cevap alamadığı kaydedildi. Müzakerelerde son aşamaya geçilmesi için Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’den oluşan garantör ülkelerin de katılacağı muhtemel beşli konferansa ilişkin Kıbrıs Rum kesimi ve Yunan tarafının net bir tavır koyamamasının süreci tıkanma noktasına getirdiği belirtildi.

ÇÖZÜM ARANIYOR

Çipras, Anastasiadis ile görüşmesinin ardından, ülkesinin beşli bir konferansa katılabilmesi için garantilerin kaldırılması konusunda ön koşul sunmuştu. Sorunun çözülmesi halinde İsviçre’deki sürece, varılan mutabakat temelinde devam edilecek. Kriterler üzerinde mutabakat arayışının sürdürülmesi ve bunun başarılması durumunda, toprak kriterlerinin harita üzerinde çalışılmasına ve beşli konferansın tarihinin belirlenmesine eş zamanlı geçilecek. Türk tarafının önem verdiği beşli konferans tarihinin kesinleş- memesi durumunda ise adada varılan ve BM tarafından liderlere yazılı olarak iletilen mutabakat bozulacak ve süreç ilerleyemeyecek.

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.