Kıbrıs'ta iç savaş çıkabilir!

Kıbrıs'ta iç savaş çıkabilir!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, bazı CHP milletvekilleriyle Mecliste düzenlediği basın toplantısında,Kıbrıs görüşmelerini değerlendirdi. Yılmaz, 'Kıbrıs'ta iç savaş çıkarsa, lütfen bu uyarılarımı hatırlayın' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ve bazı CHP milletvekilleri, Cenevre'deki Kıbrıs görüşmelerine ilişkin Türkiye tarafından karartma uygulandığını ileri sürdü. Yılmaz, müzakereye ilişkin en kritik konuları Rum gazetelerindeki haberlerden öğrendiklerini söyledi.

UYARILARIMI LÜTFEN HATIRLAYIN

Mülkiyet konusunda da inanılmaz tavizlerin verildiğini iddia eden Yılmaz, adada nüfusla ilgili olarak "karıştır, savaştır" politikası uygulandığını öne sürdü. Yılmaz, "Kıbrıs'ta iç savaş görürseniz bu uyarılarımı lütfen hatırlayın." dedi.

Türkiye'den giden Türklerin çok büyük bölümünün adadan atılacağını ve oraya Rumların gelmesine izin verileceğini savunan Yılmaz, şunları söyledi:

"Buna, 'kapsamlı çözüm' deniyor. Bu, kapsamlı bir çözülmedir, çözüm değildir. Türkler kovuluyor, Rumların gelmesi sevinçle karşılanıyor. Türk askeri adada işgalci gibi gösteriliyor ve buna ses çıkartılmıyor. Rum egemenliği memnuniyetle karşılanıyor. Bu mantıkla hiçbir şey çözülmez. Çünkü 1974'teki zaferi artık Rumlar kabul etti de bazı bizim içimizdekiler kabul edemedi. Sindiremediler içine. İlla verecekler. Dünyada üniter devletler iç savaşla bölünüyor, federal devletlere dönüşüyor. Federal devletler de bağımsızlığa gidiyor. Siz ise ayrı olan iki entiteyi, bağımsız devleti birleştirmek için uğraşıyorsunuz. Başka bir örneği yok bunun. Yenilmiş ülkeler yapar bunu. Yenilmiş, gücü olmayan, vermek zorunda olan ülkeler yapar bunu."

AĞIR MALİYETLER ÖDENMİŞTİR

Yılmaz iki toplumlu, iki kesimli siyasi eşitliğe dayanan, Türkiye'nin de etkin ve fiili garantisini içeren kapsamlı çözümü destekleyeceklerini dile getirerek, "Ama şu anda öyle olmuyor. Bu, AKP'nin taviz çözümüdür. Bu konu bizim için kırmızı çizgidir, Türkiye için kırmızı çizgidir. Eğer bu konuda bile taviz verilecekse her konuda taviz verilir. Çünkü yıllarımız Kıbrıs konusuyla geçmiştir, Türkiye, ordumuz, Türk diplomasisi ağır maliyet ödemiştir." açıklamasında bulundu.

Bir soru üzerine de Yılmaz, "Burada Türkiye masaya elini vuracak. 'Bensiz hiçbir şey olmaz burada' diyecek. İsteyen de istediği gibi anlayacak. Bunu yapamıyorsa o zaman elin oğlu da her şeyi yapar." yanıtını verdi.

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ise Kıbrıs Türk halkında "Ne pahasına olursa olsun, çözüm olsun" düşüncesinin gelişmeye başladığını savunarak, bunun çok tehlikeli bir durum olduğunu söyledi.

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer de ülkede başta terör sorunu olmak üzere, hukuk ve eğitim gibi alanlarda problemler ile Kıbrıs'la ilgili önemli bir gündem varken, Mecliste anayasa değişikliği teklifinin görüşülmesinin doğru olmadığını kaydetti.

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş