Kılıçdaroğlu: Bu Cumhuriyet'i hep beraber koruyacağız

Kılıçdaroğlu: Bu Cumhuriyet'i hep beraber koruyacağız
Adana’da düzenlenen mitingte konuşan Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemine karşı çıkarak, “Parlamenter demokratik sistem bizim ortak paydamızdır. Biz hiçbir diktaya kapı aralamayacağız” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Adana’da Uğur Mumcu Meydanı’nda “Türkiye’yi böldürtmeyeceğiz, Cumhuriyeti Koruyacağız” mitinginde vatandaşlara hitap etti. Kılıçdaroğlu, “Aladağ’dan geliyorum. Acının olduğu yerden geliyorum. 12 evladımızı toprağa verdik. Neden koskoca Türkiye Cumhuriyeti öğrencilerinin yurt sorununu çözememiştir. Neden 14 yıldır iktidarda olanlar öğrencilerin yurt sorununu çözememiştir? Demek ki bu ülkenin namuslu bir politikaya, bu ülkenin kul hakkını yemeyen bir politikaya ihtiyacı var. Yani bu ülkenin CHP’ye ihtiyacı var. Adanalıların güzel bir sözü var, Allah’ına kurban Adana der. Allah’ına kurban Adana. Bütün annelere sözüm var. Taşımalı eğitim sistemini tümüyle kaldıracağız. Hiçbir annenin gözü arkada kalmayacak. Hiçbir çocuk namerde muhtaç olmayacak. Sözüm sözdür söz” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu mitingimizin adı, Türkiye hepimizin. Türkiye hepimizin eğer Türkiye’si ise ve bunun mücadelesini yapıyorsak önce kimlik üzerinden siyaseti kaldırmak zorundayız, inanç üzerinden siyaseti kaldırmak zorundayız, yaşam tarzı üzerinden siyaseti kaldırmak zorundayız. Hiç kimseyi CHP iktidarında ötekileştirmeyeceğiz” diye konuştu.

İZİN VERMEYECEĞİZ

Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Cumhuriyeti kuranlar savaş meydanlarından gelip cumhuriyeti kuranlar hiçbir kişiye hiçbir zümreye hiçbir aileye hiçbir sınıfa imtiyaz tanımadılar. Cumhuriyeti kurdular. Türkiye bizim Türkiye hepimizin. Türkiye 80 milyonundur. Bir kişi kalkıp da Türkiye adına konuşamaz. Türkiye benimdir diyemez. Biz hiçbir diktaya, hiçbir diktatöre kapı aralamayacağız. Mücadelemizi yapacağız. Omuz omuza birlikte yürüyeceğiz. Neden, hiç kimsenin kulu ve kölesi olmayacağız. Neden özgürlüğü savunuyoruz? İstiklal Marşını yazan değerli şairimizin dediği gibi ‘ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım’ diyor. O zaman hep birlikte hangi zincir hangi çılgın bize zincir vuracakmış buna izin vermeyeceğiz.” “Başkanlık sistemini getirmek istiyorlar. Her şey benden sorulsun diyorlar. ‘Valiyi ben tayin edeceğim. Büyükelçiyi ben tayin edeceğim. Milletvekilini ben tayin edeceğim’. Bu millet ne olacak? Bu milli irade ne olacak? Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir” diyen Kılıçdaroğlu, “Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. Farklı siyasi geleneklerden gelmiş olabiliriz. Ama bir ortak paydamızın olması lazım. Bayrak bizim ortak bayrağımızdır, vatan bizim ortak vatanımızdır. Parlamenter demokratik sistem bizim ortak paydamızdır. Ortak paydaları büyüttüğümüz zaman göreceksiniz ki Türkiye hepimizin Türkiye’si olacaktır. Ali’ninde Türkiye’si, Veli’ninde Türkiye’si, herkesin Türkiye’si olacaktır. Hep beraber cumhuriyeti koruyacağız” ifadelerini kullandı.

DİRENMEK GÖREVİMİZ

“Demokratik parlamenter sisteme sahip çıkacağız. Ortak değerimizdir. Demokratik parlamenter sistemimiz 140 yıllık bir gelenek var bunun arkasında. Bir kişi gelecek, ‘efendim benim sayısal çoğunluğum var, ben rejimi değiştireceğim’. Bu ülkenin kuruluşunda acı vardır, kan vardır, sayısal çoğunluk yoktur, milli irade vardır. O nedenle ‘çoğunluğum var, rejimi değiştireceğim’, rahmetli İnönü’nün deyimiyle hadi canım sende, sen kim oluyorsun da bu ülkede rejimi değiştiriyorsun” ifadelerini kullanan CHP lideri şunları söyledi: “Yargı bağımsızlığı bizim için önemlidir. Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı siyasete alet edilmemelidir. Yargı bağımsızlığı,hukukunüstünlüğühepimizinüzerinetitremesigerekenkavramlardır.Adalet zulme karşı direnmek demektir. O nedenle direnme hakkından söz ediyorum. Zalime ve zulme karşı direnmek bizim görevimizdir. Zulmedenin karşısında susan dilsiz şeytandır. Biz zalime karşı duracağız.”

ÜLKÜCÜ KARDEŞLERİMİZ BURADA

Kılıçdaroğlu, “Aramızda Ülkücü kardeşlerimiz var. Onlar da diyorlar ki başkanlığa karşıyız. Elbette karşıyız. Biz cumhuriyeti savunuyoruz. Biz demokratik parlamenter rejimi savunuyoruz. Cumhuriyeti savunmazsak bu topraklar için kan döken şehitlerimize karşı görevimizi yapmamış oluruz” diye konuştu.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş