Kılıçdaroğlu: “İlk bedeli ben öderim"

Kılıçdaroğlu: “İlk bedeli ben öderim"
Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü’ne katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak için bedel gerekiyorsa, o bedeli ilk ben ödeyeceğim” dedi.

Ulus’taki Birinci Meclis’ten Anıtkabir’e gerçekleştirilen “Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü” ne katılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, özgürlük vurgusu yaptı. “Cumhuriyet, özgürlük demektir. Yani padişahın kulu değil, sadece ve sadece cumhuriyetin özgür bireyi olmaktır” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Hani Nazım diyor ya ‘Yok edin insanın insana kulluğunu, bu davet bizim’ diyor. Evet; cumhuriyet, insanın insana kulluğunu yok eden bir rejimin adıdır. O nedenle hiç kimse bizim özgürlüklerimizi sınırlayamaz. Cumhuriyeti kuranlar üç büyük devrime imza attılar. Cumhuriyeti kurdular. Çok partili sistemi getirdiler. Bülent Ecevit önderliğinde sosyal demokrasi geliştirildi. 4. devrime hazır olmak zorundayız. Yani tam demokrasi devrimini gerçekleştirmek için yola çıkmalıyız.”

İLK BEDELİ BEN ÖDERİM

29 Ekim’de Cumhuriyet ilan edilirken Türkiye’nin sorunlarının da orada konuşulduğunu belirten CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Neden güçler ayrılığı diyoruz? Güçler ayrılığı olmadığı takdirde bir kişiye eğer bütün gücü yıkarsanız, bir kişi bütün yükü alırsa bir kişi bütün sorumluluğu alırsa, bir kişi ‘sadece benim söylediklerim doğrudur, herkes ona uymak zorundadır’ derse 1940’ların Almanya’sına gitmiş oluruz. Bir kişinin yetkisi sadece Almanya’yı, Avrupa’yı değil bütün dünyayı kana boğmuştur. Cumhuriyet ne demektir?

Cumhuriyet, özgürlük demektir.

2- Cuhuriyet, kadın erkek eşitliği demektir.

3) Cumhuriyet, Mustafa Kemal’in deyimiyle kimsesizlerin kimsesizi demektir. Çocuk Esirgeme Kurumu kurulmuştur. Bu konuda çok önemli adımlar atılmıştır.

4) Cumhuriyet aydınlanma demektir. Aklın özgürleşmesi demektir. 1923 yılında Osmanlı imparatorluğunda doktor sayısı 54’tü. Kadınlarda okuma yazma oranı binde 8’di. İşte bu rakamları bileceksin Osmanlı’nın ne olduğunu anlamak için. Aklını kiraya verenler aydınlanmayı bilemezler. Birilerinin kulu olanlar aydınlanmayı anlayamazlar. Cumhuriyet fırsat eşitliği demektir. Cumhuriyet kurulduktan sonra kimseye imtiyaz sağlanmamıştır. Bunun en önemli örneği benim. Cumhuriyet sayesinde devletin önemli makamlarına gelip, bugün Cumhuriyet’e laf edenler, Cumhuriyet’e ihanet edenlerdir. Söz veriyorum cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak için eğer bedel ödemek gerekiyorsa, o bedeli ilk ben ödeyeceğim.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş