Kılıçdaroğlu: "Şehitler arasında ayrımcılık yapıyorlar"

Kılıçdaroğlu: "Şehitler arasında ayrımcılık yapıyorlar"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu. Şehitler arasında ayrımcılık yapıldığını dile getiren Kılıçdaroğlu, bu konuyla ilgili kanun teklifi vereceklerini açıkladı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Hiçbir ayrım yapmıyoruz dediler. Ayrım yapıyorsunuz, bal gibi yapıyorsunuz. Şimdi anlatacağım. Değerli arkadaşlarım, eğer bir hükümet, ülkeyi yönetenler şehit ve gaziler arasında ayrım yapıyorsa o hükümet bölücü bir hükümettir. Şehit ve gaziler ayrı tutulur mu? Şehit aileleri arasında fark var mıdır Allah aşkına?

"BEDELLİ PARASINI ŞEHİT AİLELERİNE VERMEDİLER"

Bunlar iktidara geldiklerinde ne dediler? “Bedelliden elde edilecek gelir, şehit ve gazi ailelerine verilecek” dediler. Bir kuruşunu dahi şehit ailelerine vermediler. Bu ‘havuz medyası’ dediğimiz medya, gazeteler ve köşe yazarları bu konuda tek satır yazdılar mı? Yazmadılar. Akıllarını başka yere kiraladılar. Parayla yazıyorlar, vicdanla değil. Parayla yazıyorsan sen adam değilsin. Parayla yazı yazıyorsan sen gazeteci değilsin. 

Dediler ki "şehit ailelerine ve gazi ailelerine iş verilecek". Şehit ailelerine öteden beri veriliyordu, gazi ailelerine hiç iş verilmedi. Bırakın gazi ailelerine iş vermeyi, gaziye iş vermediler. Bir gazi beni ziyarete geldi diye işinden çıkardılar. "Niye Kılıçdaroğlu'nu ziyarete gitmişsin" diye. Bu gazi terörle mücadele ederken iki kolu kopmuş bir gazi. Beni ziyarete gelmesinin ne sakıncası var? İşinden ettiler, aşından ettiler. Bunlarda emin olun din de yok, iman da yok, ahlak da yok. Bunların bir özelliği daha var, süratle yalan söylerler.

"GAZİLER SEKTÖR OLDU DEDİLER"

Bakın yalanlardan birisini okuyorum size: "Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştiriyoruz" diyorlar. "Gaziler, şehit aileleri, engelliler 65 yaş üstü olanlar ücretsiz seyahat edecekler" 20 yıldır Türkiye'de uygulanıyor. Bunlardan önce zaten uygulanıyordu. Çıkıp "ilk kez biz uyguluyoruz" diye yalan söylüyorlar. Ben diyorum ya "bunlarda din yok, vicdan yok, iman yok" diye. Çıktı dediler ki "Gaziler sektör oldu", gaziliği eleştirdiler. O gazinin hangi şartlarda yaralandığını biliyor musun? Vücudunda kurşun taşıyan, şarapnel parçası taşıyan bir gazinin hangi şartlarda o görevi yaptığını sen biliyor musun? Peki bu Ankara'daki beyler, bu iktidar olanlar kendi çocuklarını o dağlara gönderiyorlar mı, askerlik yaptırıyorlar mı?

"ŞEHİTLER ARASINDA AYRIM YAPMAK İHANETTİR"

15 Temmuz şehidine 101 bin veriyorsun, helali hoş olsun, elbette ver. İyi ama diğer şehidin ailesine de ver. O bizim şehidimiz, diğerleri kimin şehidi? Sana soruyorum Binali Yıldırım, dağın tepesinde şehit olan kimin şehidi? Şehitler arasında ayrım yapmak ihanettir. 

Ömer Halisdemir şehit oldu. Üniversiteye adını verdik, hak etti mi, hak etti, daha fazlasını da vermeliyiz ama Ömer Halisdemir'in çocukları da 15 Temmuz'da şehit olanların çocuklarının yararlandığı haklardan yararlanamıyor. 

"KANUN TEKLİFİ VERECEĞİZ"

Şehitler arasında, gaziler arasında ayrım yapmayın. Bu ülkenin bekası için hayatını veren kim olursa olsun her şehide eşit davranılsın diyoruz. Şehitlerimizin yakınları, gazilerimiz el üstünde tutulsun. 'Ayrım yapmayın' dediğimiz zaman kıyamet kopuyor. Şehitler ve gaziler arasında ayrımı kaldıracak bir kanun teklifini bu hafta TBMM Başkanlığı'na grup olarak vereceğiz. 

ŞANGAY BEŞLİSİ

Türkiye demokrasisini geliştiren bir ülkedir. Şangay Beşlisi diyorlar, bunlar onu da bilmiyor. Şangay Altılısı oldu. Özbekistan da üye oldu, altılı oldu. Bunlar onu bile bilmiyor. Dış politikayı bilmiyorlar, ülkeyi nasıl yöneteceklerini bilmiyorlar. Türkiye süratla bir batağın içine gidiyor.

EGE'DEKİ ADALAR

Ege'de egemenliği açıkça Yunanistan'a verilmemiş 18 ada var. 18 adada Yunanistan Bayrağı dalgalanıyor. Bize ait adalar. Yunanistan Bayrağı var. Yunanistan işgal etmiş vaziyette. Bunların dilinden milliyetçilik düşmüyor. Lozan diyorlar, '18 adayı kaybettik' diyorlar. Binali Yıldırım Bey'e soruyorum, 18 adayı geri alacak mısın, almayacak mısın? Milliyetçi misin değil misin? 

 

  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş