Kılıçdaroğlu: Siyasi parti liderleri servetini açıklasın

Kılıçdaroğlu: Siyasi parti liderleri servetini açıklasın
Kılıçdaroğlu, Meclis’te yaptığı konuşmada iktidarın neden olduğu olumsuz gelişmeleri 12 madde halinde sıralayarak, yaşanan siyasi krizin ekonomiyi vurduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2017 yılı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Türkiye’nin 18 adasının işgal altında olduğunu belirterek, “Hani bu milliyetçilik nerede? Bir zamanlar ayaklarının altındaydı. Egemenliği Yunanistan’a bırakılmamış 18 adada Yunan bayrağı dalgalanıyor. Komisyonda soruyoruz neden müdahale etmiyorsunuz diye, istişare ediyoruz diyorlar” diye konuştu. Kıbrıs için uyardı “Kıbrıs’ta bakın göreceksiniz, yüzde 29’a düşürüyorlar toprağı. Neden?” diye soran Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Görüş- meler gizli kapaklı yapılıyor. İktidar partisinin milletvekillerine istirham ediyorum. Dış politika konusunda. Çok deneyimli arkadaşlar var. Onlara sorun. Kıbrıs’ı korumamız gerekiyor. Kıbrıs elimizin altından kaymamalıdır. Bedel ödedik Kıbrıs için. Biz o bedelin karşılığı olarak egemenliğimiz güçlendirmemiz gerekirken taviz veriyoruz.” Siyasi parti liderlerine de çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Dünyada krizi var diyorlar. Dünyada kriz filan yok. Türkiye’de yaşanan siyasi krizi ekonomiyi vuruyor. Bütün liderlere sesleniyorum. Ben dahil servetlerimizi açıklayalım. Ben birikimimi dolara yatırmadım.” 15 Temmuz’un kilit isimlerinden Adil Öksüz’ün hala neden yakalanamadığını soran Kılıçdaroğlu, “Hükümeti daha önce sormuştum, şimdi tekrar soruyorum: Darbe girişiminden daha önceden haberiniz var mıydı? Hükümet dedi ki: ‘Terör örgütü öyle bir örgüttü ki bizi bile kandırdılar.’ Devletin istihbarat örgütleri, ordu güçleri diyor ki: ‘Ey siyasiler bu örgüt böyledir.’ Ve hükümetin önlem alması için karar alınıyor. Olay 2007 yılında medyaya yansıyor. Dönemin hükümeti diyor ki: ‘O karar bizim için yok hükmündedir” dedi. 12 maddede anlattı Kılıçdaroğlu, OHAL sonrasını yaşananları 12 maddeyle şöyle özetledi:

1- OHAL kararnameleriyle TBMM devre dışı bırakılmış iradesi istismar edilmiştir.

2- Kolektif suç yaratılmış evrensel hukuk kuralları ihlal edilmiştir.

3- OHAL ile muhalif medya susturulmak istenmiştir.

 4- 12 Eylül döneminde Evren ve arkadaşlarının aklına gelemeyen cesaret edemedikleri hukuk dışı uygulamaya başvurulmuştur.

5- İlk kez hükmet BM’ye başvurarak işkence yapacağını duyurmuştur.

6- Mücadele hukuk çerçevesinde çıkarılmıştır.

7-İş dünyası sendikalar konuşamaz noktaya getirilmiştir.

8- Bilim üretim alanı olan üniversiteler susturulmuştur.

9- Yaratılan atmosfer nedeniyle suçlu suçsuz demeden hakim her önüne geleni tutuklamıştır.

10- Şu anda Türkiye’de hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur.

11- Türkiye şu anda bir hukuk devleti olmaktan çıkmıştır.

12- Güçler ayrılığı ilkesi fiilen çalışmamaktadır.

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş