Kılıçdaroğlu'na linç girişimi Meclis'e taşındı

Kılıçdaroğlu'na linç girişimi Meclis'e taşındı
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik linç girişimi Meclis gündemine taşındı.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik linç girişimini TBMM gündemine taşıdı. Sümer, hazırladığı soru önergesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 10  tane soruya cevap vermesini istedi.

Soylu'nun "Talimat verdim" açıklamalarını hatırlatan Sümer, "Valilere CHP’li il başkanlarını şehit cenazelerine almayın talimatı ile sözde basının iftiralarla Genel Başkanımızı hedef olarak göstermesi, yaşanan provokatif ve alçakça saldırı ile linç girişiminin zeminini oluşturmuştur" ifadelerine yer verdi.

Sümer, soru önergesinde İçişleri Bakanı Soylu’dan şu sorulara yanıt vermesini talep etti:

"Yaşanan hadise üzerine istifa edecek misiniz?

Olayın üzerinden 24 saat geçtikten sonra açıklama yapmanızın gerekçesi nedir?

Söz konusu olaydan önce değişik tarihlerde toplumu ayrıştıran, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu partisine ve onun mevcut genel başkanına yönelik açıklamalarınızdan dolayı özür dileyecek misiniz?

Daha önce, şehit cenazelerine CHP’lilerin katılmaması hususunda valilere talimat verdiğiniz bilinirken, söz konusu saldırının “kabul edilemez” olduğunu ifade etmeniz hangi aklın ürünüdür?

Şehit cenazesine dışardan geldiği daha sonra tespit edilen kaç kişi bulunmaktadır? Bu kişiler hakkında yapılan bir işlem var mıdır? Olacak mıdır?

Cenazede kaç güvenlik görevlisi görevlendirilmiştir? Güvenlik güçlerinin bu saldırıya müdahalede yetersiz kalmasının temel gerekçesi nedir?

Yaşanan olay sırasında üstlerinden müdahale edilmemesi yönünde bir talimat almışlar mıdır? Böyle bir talimat var ise kim ya da kimler tarafından verilmiştir?  

Böyle bir talimat verilmemiş ise müdahalede geç kalınmasının gerekçesi nedir?

Şehit cenazesinde provokasyon olacağına dair herhangi bir istihbarat alınmış mıdır, alınmamış ise bu bir güvenlik zaafiyeti değil midir?

Daha önce de değişik tarihlerde saldırıya uğrayan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenaze törenine katılımı olacağı bilinmesine karşın, böyle bir olay yaşanabileceği neden göz önüne alınmamış ve önlemler buna göre alınmamıştır?"

İlgili Haberler
Saldırı sonrasından Kemal Kılıçdaroğlu'ndan talimat!
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş