Kılıçdaroğlu’na sunuldu: İktidarı kızdıracak anket sonucu

Kılıçdaroğlu’na sunuldu: İktidarı kızdıracak anket sonucu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na düzenli olarak yapılan sunuma göre vatandaşların yüzde 84’ü sokağa çıkma yasağının getirilmesini isterken, yüzde 16’sı ise buna karşı olduğunu ifade etti.

Türkiye’de korona virüsten hastalananların ve hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ederken vatandaşlar sokağa çıkma yasağının getirilmesini istiyor. Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin hazırladığı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan araştırma sunumuna göre vatandaşların yüzde 54’ü sokağa çıkma yasağını desteklerken, yüzde 30’u ise desteklediğini ancak bazı çekinceleri olduğunu belirtti. Araştırmaya katılanların yüzde 16’sı ise kokağa çıkma yasağına tamamen karşı olduğunu ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na düzenli olarak sunumu yapılan “Gündemetre Türkiye’nin Gündemi Araştırması” başlıklı sunumun mart ayı sonuçlarına göre vatandaşların yüzde 54’ü sokağa çıkma yasağını desteklerken, yüzde 30 desteklediğini ancak bazı çekinceleri olduğunu, yüzde 16 ise sokağa çıkma yasağına tamamen karşı olduğunu ifade etti.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından 81 ilde 2 bin 605 kişinin katılımıyla yapılan çalışmada, tüm yaş ve eğitim grupları orantılı bir şekilde yer aldı. Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre Salgın tedbirleri kapsamında video konferans yoluyla CHP Genel Başkan Başdanışmanı Veli Özdemir tarafından gerçekleştirilen sunumda, özetle şu veriler yer aldı:

Çalışmada katılımcılara sokağa çıkma yasağı getirilmesini destekleyip desteklemedikleri soruldu. Buna göre vatandaşların yüzde 54’ü sokağa çıkma yasağını desteklerken, yüzde 30 desteklediğini ancak bazı çekinceleri olduğunu, yüzde 16 ise sokağa çıkma yasağına tamamen karşı olduğunu ifade etti.

“Türkiye’nin çözülmesi gereken acil sorunları nelerdir” sorusuna verilen yanıtlarda “Koronavirüs salgını” yüzde 46 oranıyla birinci sırada, “ekonomik kriz sorunu” yüzde 31 oranıyla ikinci sırada, “işsizlik sorunu” ise yüzde 15 oranıyla üçüncü sırada yer aldı. “Hayat pahalılığı sorununun” da yüzde 6 oranıyla 6. sırada yer almasıyla birlikte ekonomik sorunların oluşturduğu oranın yüzde 52’ye çıkarak, Koronavirüs salgınını bile geride bırakmış oldu.

Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 76, bazen dışarı çıktıklarını söyleyenlerin oranı 19, her zaman dışarı çıktıklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 5 oldu. Zorunlu olarak dışarı çıkıldığında insanlarla arasına mesafe koyduklarını söyleyenlerin oranı yüzde 78, bu kurala bazen uyduklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 20 oldu. Buna göre sosyal mesafe ve sosyal izolasyon kurallarına uyanların oranı yüzde 90 seviyesini aştı.

Vatandaşların yüzde 67’si salgın nedeniyle fazladan dezenfektan aldığını ifade ederken, yüzde 31’i fazladan gıda ürünleri, yüzde 48’i ise her zamankinden fazla temizlik ürünü aldığını bildirdi.

  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş