Kilis-Osmaniye hattı...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Gaziantep'e gitmişken Kilis ile ilgili bilgi almadan geri dönmek mümkün değildi. Meral Akşener MHP Kilis İl teşkilatının görevden alınmasından sonra bu ili ziyaret etmişti. Bu defa Kilisliler, Gaziantep'e Akşener'e destek ve yeni gelişmeleri öğrenmek maksadıyla gelmişler. Düşen roketlerle başlıyoruz sohbete: "Kamuoyunun bilmediği bir şey var. Roketler sadece kentin içine düşüyor. Maksat Kilis'in boşaltılması. Nitekim 40 bin Suriyeli, ikamet ettiği merkezi terk ederek yurdun çeşitli şehirlerine dağıldılar. Roketler nedense 70 bin Suriyeli'nin yaşadığı konteyner kent bölgesine hiç düşmüyor. Orası son derece güvenli. Kimse oradan ayrılmıyor. Aslında amaç Türk nüfusunun şehri terk etmesi ama bizim gidecek yerimiz yok. Zaten demografik yapı değiştirildi. Türkler olarak azınlığa düştük" diyorlar.

***

"Roketlerin düşmesine karşı yapılacak bir şey yok. Ne de olsa yer çekimi var" diye açıklama yapan Vali Süleyman Tapsız Kilis'ten Karaman Valiliğine atandı. Yeni Valiyi soruyorum: "Gelen gideni aratırmış. Yeni Valimizin maşallahı var 1974 doğumlu genç olduğu gibi açılım projesinin unsurlarından" sözleri ile başlıyorlar anlatmaya. Vali İsmail Çataklı hakkında internetten mini bir araştırma yapıyorum. O da ne... İstanbul Siyasalı bitirdikten sonra Ankara Üniversitesinde 96 yılında "Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı Açısından Belediyelerin Durumu" konulu yüksek lisans yapmış, aynı yıl memleketi Çankırı'da kaymakam adayı olarak göreve başlamış. 97'de İngiltere'ye gitmiş. Dönünce Afyon-Çobanlar'da kaymakam vekili hemen ardından Nevşehir-Acıgöl, Bingöl-Kığı, Diyarbakır-Çermik ve Sivas-Şarkışla'da kaymakamlık görevlerini yapmış. 2009 yılında mülkiye müfettişliği, bir yıl sonra "Baş Müfettiş"likle ödüllendirilmiş. Allah "yürü ya kulum" demiş olmalı ki 2012'de ABD'ye gitmiş. Okyanus ötesinden dönünce de TBMM'de "Toplumsal Barış Yollarının Araştırılması ve Çözüm Süreci Değerlendirmesi" amacıyla kurulan komisyonda çalışmış. Vay be! demeyin sakın. 2014'ten bu yana Mülkiye Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığını sürdürürken Kilis'e vali olarak atanmış.

Kilisli Türk Milliyetçilerinin endişelerini dinledikten sonra beklentilerine geliyoruz. 7 Haziran'da 1 milletvekili çıkarmışlar. Balgat yönetiminin hataları yüzünden 1 Kasım'da o vekillik de AKP'ye gidip, durum 2-0 olmuş. Ancak roketlerin sürekli düşmesi, can ve mal kaybının had safhaya varması yüzünden halk AKP'ye öfkelenmiş. MHP'deki değişim rüzgârı ve Meral Akşener'in kentte umut olduğunu vurguluyorlar. "Akşener Genel Başkan olsun, il ve ilçe teşkilatına takviye yaparsak ilk seçimde MHP 2-0 yapar" iddiasındalar. Bizi dinleyen Osmaniyeliler izin isteyerek kendi sorunlarına değinmemizi talep ediyorlar.

***

Devlet Bahçeli'nin memleketlileri Osmaniyeliler olumsuz koşullara rağmen nezaketi elden bırakmıyorlar. Başta Meral Akşener olmak üzere diğer adayların da kendilerinden olağanüstü kongre için imza talep etmediklerini hatırlatıyorlar. "Yeterli sayıda sıkıntı olsa 4 arkadaşımız imza için hazırdı" sözleriyle MHP'de değişimin şart olduğunda mutabakattalar. "Böyle olmasını istemezdik. Dolaylı yollardan Bahçeli'ye defalarca haber yolladık. Ama dinlemedi. Keşke saygınlığını koruyabilseydi. Bizim için ilke önce ülkem, sonra partim, en son ben olduğuna göre, hemşehirlimizin de bu uygulamasını beklemek hakkımızdır" diyorlar. Siyasi nezaket adına Osmaniyelilerin isimlerini paylaşmamız mümkün değil.

Üç gece, dört gün ve 2 bin km.'den fazla yolculuğun yorgunluğuna rağmen Ankara'ya dönerken, Türkiye'mizin umudunu yansıtmanın huzurunun her şeye değdiğini belirtmeliyim...

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları