Kim bu hainler?

A+A-
Cazim GÜRBÜZ

“Davası olan kitap, kavgası olan kitap demektir. Kavgasız kitap hareketsiz kitaptır, hareketsiz kitap ise ölüdür” diyor Nazım Hikmet. “Davası ve kavgası olan, hareketli kitap” iddiası ile çok kitap çıkmakta son yıllarda. Çıkmakta da, bunların çoğu, bir kez kullanılıp atılacak tüketim malzemesi ya da tek mermi atınca işi biten law silahı gibiler. Başucu kitabı, kaynak kitap, bellekte iz bırakan kitap niteliği yok bunların.
Sayın Vural Savaş, Bilgi Yayınevi’nce yayımlanan “Kim Bu Hainler” adlı kitabını imzalayarak gazeteye göndermiş. Kocaeli’de oturduğum için gazeteye her zaman gelemiyorum. Sağ olsun değerli Ahmet Yabuloğlu, gelen kitapları ya biriktirip kargo ile bana gönderiyor ya da ben gelince alıyorum. Vural Bey’in kitabı işte bu nedenlerden dolayı elime geç ulaştı. Geç ulaştı ya, elime alır almaz, bu eserin “davası ve kavgası olan” bir kitap olduğunu anladım, sindire sindire, ilgiyle okuyup bitirdim. Her zaman yaptığım gibi bu kitaptan da ilgi ve okuma isteği uyandırıcı başlıklar, bölümler, alıntılar sunuyorum:
-Milliyetçilik-ulusalcılık tartışmasına doğru yorum. Ulus sözcüğü Moğolca diyenler, doğru mu söylüyorlar, atıyorlar mı?
-Altı okun yorumunu doğru yapmak.
-Türkeş, Nazım Hikmet’in şiirini, azan hainlere karşı milli güçleri bir araya getirmek için okudu. Atatürk’ün de yaptığı ve başardığı da buydu aslında.
-Fatih’ten sonra, “Ben Türk’üm” diyen bir padişah sesi duyulmamış. Atatürk olmasaydı, Türk kalır mıydı?
-Atatürk, “Türkler İslamiyet’i kabul etmeden de büyük milletti” diyor. Gökalp “Eski Türkler hem demokrat, hem de feminist idiler”  sözüyle onu doğruluyor.
-Jakobenlik, Mustafa Kemal’i savunmak demektir.
-Devrimci Anayasa olur mu?
-Recep Tayyip ve Cemalettin Kaplan’ın federasyon ve eyalet fikirleri. Özal’ın Kürtlere federasyon planı.
-Yılmaz Erdoğan’dan ilginç ve yürekli çıkış: “Ben Kürt olarak doğdum, Türkleştim”.
-Emperyalizmin uşakları, Mahmut Esat Bozkurt’u sevmez.
- Liberal ekonomi Türkiye’yi 3 kez çökertti. Mustafa Kemal’in İktisat Bakanı: “Liberalizm dışlanmazsa, milli sermaye gelişemez” diyordu. Faşist olmayan liberal var mı?
-Kimlere vatan haini denir?

Söz, Banu Avar, Âşık Reyhani

Banu Avar  “Kur’an sözü”  demiş Erzurum’da, onun tam bağımsızlıkçı, anti-emperyalist, ulusalcı tavrına mertçe, cepheden saldıramayan kara zihniyet  “Söz diyemezsin, onlar ayet”  diye saldırmış. Bilirim ben o zihniyeti, onca yılım geçti Erzurum’da.  “Tanrı Türk’ü korusun”  diyen arkadaşıma  “Sus ulan, Allah Müslümanları korusun”  diyen zihniyettir o. O zihniyettir Emrah’ı, İbrahim Hakkı’yı, Reyhanî’yi oradan kaçıran. Usuma 40 yıl önce, Reyhanî ile Âşık Ümmanî Can’ın atışmaları geliyor, Reyhanî soruyor Ümmanî’ye:
 “Şeriat-tarikat niye bile gitmezdi
Ham softa âşıkla kelâm etmezdi
Cenab-ı Mevlâ’nın sözü bitmezdi
Yüz on dört sure Kur’an nedendir?”
Yunus Emre’nin  “şeriat oğlanları” (Şeriat oğlanları nice yol keser bana/Hakikat denizinde bahri oldum yüzerim) diye nitelediği bu herif-i nâşerifler Reyhani’ye ne buyururlar acaba? Aksakallı Ümmani’nin yanıtını yazmıyorum, onu da merak etsin bu yobazlar araştırıp bulsunlar.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları