Kim kimi öldürdüye devam; Albay Cemal Temizöz

A+A-
Ümit ÖZDAĞ

Faili meçhul iddialarının ortada dolaştığı, 17.000 faili meçhul yalanına aklı başında insanların bile inandığı, televizyonların yayınlarını keserek, “Şimdi faili meçhullerin gömüldüğü yeni bulunan toplu mezardan yayın yapıyoruz” diye yayına başladıkları bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde en ağır saldırılara maruz kalanların başında eski Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz var. Albay Temizöz, 1990’larda terörle mücadelenin en önde gelen isimlerinden birisi. Bırakın sivilleri, devre arkadaşlarının bile  “o bizden daha cesurdu” dedikleri bir kahraman Türk subayından bahsediyoruz.
Albay Temizöz, 1990’ların başında genç bir yüzbaşı iken terörün merkezi olan Cizre’yi PKK’nın elinden askeri ve toplumsal bir mücadele ile geri alan subaydır. Temizöz daha mücadelesinin birinci yılında Silahlı Kuvvetler Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası aldı.  O günden sonra PKK bir daha Cizre’de hiç dikiş tutturamadı. Hasan Cemal de 1995 yılında şöyle yazdı: “Devlet büyük bir hata yapmadıkça PKK buralara bir daha dönemez!” Bundan sonrasını bugünlerde TSK ve subaylarla ilgili en doğru haber kaynağı olan www.askerhaber.com’dan özetleyelim. 
Albay Temizöz, şimdi Diyarbakır’da faili meçhul cinayetler davasında  Cizre Belediye eski Başkanı Kamil Atağile birlikte 2009’dan bu yana yargılanıyor. Haklarındaki iddia, Ramazan Uykur, Abdurrahman Akyol, İhsan Arslan, Beşir Bayar, Abdurrezak Binzet, İzzet Padır ve Abdullah Özdemir ve daha 7  PKK yandaşlarını öldürmek. Bundan dolayı 7 kez müebbet hapis cezası talebiyle yargılanıyorlar. Albay Temizöz, 9 eylemde 14 PKK’lı öldürmekten, Kamil Atak ise 7 PKK’lıyı öldürmekten 25 Mart 2009’da tutuklandılar.
Tanıkların gösterdikleri yerlerde  yapılan kazılarda çıkan ve Adli Tıp Kurumu’nda incelenen kemiklerin hepsinin hayvan kemiği olduğu meydana çıktı. Ayrıca, Albay Temizöz ve diğer sanıkların tutukluluklanmasına neden olan Süleyman Gasyak, Abdulaziz Gasyak, Yahya Akman ve Ömer Candaruk’un öldürülmesi ile ilgili daha önce Şırnak Ağır Ceza Mahkemesince dava açıldığı ve beraat kararı verildiği (2003 / 280 E. 2005 / 35 K.), bu kararın da Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin 2005 / 2422 E. sayılı kararı ile onanarak kesinleştiği ortaya çıktı. Yani savcılar, adaletin en yüksek makamının verdiği kesinleşmiş karara rağmen, sanıklara, aynı suçu tekrar yönelttiler. Savcı avukatı destekli.
Ayrıca Albay Temizöz’ün öldürdüğü iddia edilen İhsan Arslan, Beşir Bayar, Abdullah Özdemir ve İzzet Padır’ın da öldükleri ispatlanamadı. Albay Temizöz’ün, 8 Eylül 1995’de faili meçhul cinayetle öldürüldüğü iddia edilen ve kimliği bilinmeyen erkek şahsın ölüm tarihinde ise Temizöz, Cizre’deki görevini bitirip Aydın’a tayin olmuştu. Ayrıca,  davada faili meçhul olduğu iddia edilen Ramazan Elçi’nin ölüm tarihi 14 Şubat 1994’te Albay Temizöz’ün  Belçika’da görevde olduğu belirlendi. Üstelik, Mahkeme, Temizöz’ün “Ben bu tarihte Belçika’da görevdeydim” demesi üzerine Genelkurmay’a sordu  “Doğru mu söylüyor?” diye. Genelkurmay mahkemeye “kayıtlarımızda yok” cevabını verdi. Temizöz, ısrar edince mahkeme yine Genelkurmay’a yazdı. Genelkurmay bu sefer  “bulamıyoruz” cevabını verdi. Nihayet Maliye Bakanlığı Temizöz’un anılan tarihlerde yurtdışına çıktığını mahkemeye belgeledi.
Davada başka gelişmeler de yaşandı. Abdurrahman Akyol’u öldürdüğü iddia edilen, Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak’ın oğlu Temer Atak’ın, Akyol’un ölüm ltarihi olan 12 Ocak 1995’te Bilecik’teki acemi birliğinde askerde olduğu ortaya çıktı. Temer Atak da 6 ay önce  tahliye oldu.
2009’dan bu yana dava devam ediyor. Bu arada Albay Temizöz Balyoz Davasından mahkum oldu. İsmi bir belgede geçtiği için. Kendisinin haberi olup olmadığı belli değil. Bu arada Diyarbakır’da Mahkeme cezaevinde geçirdiği süreyi ve delillerin değişme olasılığını göz önünde bulundurarak Kamil Atağ’ın tahliyesine karar verdi. Bu çok önemli, çünkü 7 kişiyi öldürmekle suçlanan bir kişiyi tahliye ediyor ise mahkeme beraat ettirecek demektir. Ancak, Temizöz, Adem Yakın, Hıdır Altuğ, Abdulhakim Güven ile Burhanettin Kıyak’ın ise dosyadaki mevcut delil, tanık ve gizli tanık beyanları, bilirkişi raporlarının durumu göz önüne alınarak tutukluluk halinin devamına karar verdi. Albay Temizöz, tam 3 yıl 9 aydan bu yana hapishanede yatıyor. Yattığı süre 12 yıllık cezanın karşılığı. Allah sabır ve güç versin.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları