Kimse sormayacak mı; ne değişti?

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Tutuksuz sanığın kalmaması  “davanın çöktüğünün ispatı”, yaşasın, heyyo!, gazetecilik adına mutluyuz, umutluyuz da, benim anlayamadığım bir şey var hâlâ:

 


***

 


Nedim Şener, Ahmet Şık, Coşkun Musluk ve Sait Kılıç, 6 Mart 2011’de tutuklandı; 12 Mart 2012’de tahliye edildi. Bu dört gazetecinin tahliye edildikleri günkü  “hukuki durumları”  ile tutuklandıkları günkü  “hukuki durumları”  arasında tek bir fark var mıydı?

 


***

 


Müyesser Yıldız, 6 Mart 2011’de tutuklandı; 18 Haziran 2012’de tahliye edildi. Tahliye edildiği günkü  “hukuki durumu”  ile tutuklandığı günkü  “hukuki durumu” arasında fark var mıydı? Peki tahliye edildiği günkü  “hukuki durumu”  ile Şener, Şık, Musluk ve Kılıç’ın tahliye edildiği günkü  “hukuki durumu”  arasında? Onlar salıverilirken Yıldız niye fazladan 3 ay daha kaldı o tecrit hücresinde?

 


***

 


Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu, 18 Şubat 2011’de tutuklandı; 14 Eylül 2012’de tahliye edildi. Tahliye edildikleri günkü “hukuki durumları” ile tutuklandıkları günkü  “hukuki durumları”  arasında en ufak bir fark var mıydı? Peki Pehlivan ve Terkoğlu’nun tahliye edildikleri günkü  “hukuki durumları”, Şener, Şık, Musluk ve Çakır yahut Yıldız’ın tahliye edildiği günkünden farklı mıydı? Peki neden ilk tahliye edilenlerden 6 ay daha fazla kaldılar cezaevinde?

 


***

 


Soner Yalçın, 18 Şubat 2011’de tutuklandı; 27 Aralık 2012’de tahliye edildi. Tahliye edildiği günkü “hukuki durumu”  ile tutuklandığı günkü  “hukuki durumu”  arasında ne fark vardı? Peki tahliye edildiği günkü  “hukuki durumu”, Şener, Şık, Musluk, Çakır, Yıldız, Pehlivan ve Terkoğlu’nun tahliye edildiği günlerdeki  “hukuki durumu”ndan farklı mıydı? Peki neden ilk tahliye edilenlerden 9 ay daha fazla sürdü tutsaklığı?

 


***

 


Prof. Dr. Yalçın Küçük 6 Mart 2011’de tutuklandı; (pratik olarak özgürlüğüne kavuşamayacak bile olsa) 13 Aralık 2013’te tahliye edildi. Tahliye edildiği günkü  “hukuki durumu” ile tutuklandığı günkü “hukuki durumu” arasında fark var mıydı? Peki tahliye edildiği günkü  “hukuki durumu” önceki tahliye kararlarının verildiği günlerden farklı mıydı?

 


***

 


Hanefi Avcı 14 Mart 2011’de tutuklandı; (dışarı çıkamayacak da olsa) 13 Aralık 2013’te tahliye edildi. Tahliye edildiği günkü  “hukuki durumu” ile tutuklandığı günkü “hukuki durumu”  arasında fark var mıydı? Peki ya diğerlerinin tahliye edildiği zamanlardan farkı?..

 


***

 


Peki bütün bu sanıkların daha ilk operasyonda, ilk göz altıdan sonra serbest bırakılan İklim Ayfer Kaleli’den  “hukuki olarak” bir farkı
var mıydı?
(Doğan Yurdakul ve Mümtaz İdil’i “sağlık durumları” gerekçe gösterildiği için katmadım listeye. Ve fakat “hukuk” insan sağlığı konusunda bu şekilde bir hassasiyet mekanizması kuruyorsa, o zaman Kuddusi Okkır niye ölüme tahliye edildi? Fatih Hilmioğlu niye adeta ölüme mahkum edildi? Ya Serdar Öztürk? Ya Atilla Uğur?..)

 


***

 


Yukarıdaki tablo bir  “çığ”dır aslında; her tahliyede içeride kalanları biraz daha ezen bir çığ...
Türkiye eğer hakikaten bir hukuk devletiyse, kimse çıkıp sormayacak mı;
Madem tahliye edilebilirlerdi;  “hukuki” olarak eşit durumda olan bu insanları neden çürüttünüz bunca zaman rutubetli hücrelerde?
Ne değişti?
“Tutukluluk cezası”nın kime hangi oranda uygulanacağına neye göre hükmettiniz?
“Pardon”  mu yani; bu mu bütün söyleyeceğiniz?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları