Kimsenin adamı değilim...

A+A-
Murat TAŞKIN

Şenol Güneş’in önceki günkü basın toplantısında beyan ettikleri arasından manşete çekilen sözleri bunlar. Şenol Güneş’e, “Kimin adamısın?” diye bir soru sorulmamış olmasına rağmen eğitimci yönü de bulunan teknik adam, ister istemez bu ifadeleri kullanmak zorunda kaldı. Nedeni de; bu toplumda hemen herkesin ya birilerinin adamı, ya da birilerine tabii olmasıdır.
Başta siyaset kurumu olmak üzere maalesef Türk toplumunun son yıllarda yakalandığı kanseri bile mumla aratacak en büyük hastalık budur.
Allah’ın verdiği aklı kullanmayarak, ya birilerinin adamı, ya da bir yerlere tabii olacaksın.
Trabzonspor’da son günlerde yaşanan sen-ben kavgalarının ardından deneyimli teknik adam  dediğimiz gibi ister istemez kafalardaki soru işaretlerini gidermek için, “Kimsenin adamı değilim” ifadesini net bir şekilde kullandı; doğru da yaptı. Çünkü Şenol Güneş, Trabzonspor’un adamıdır.
Trabzonspor, ne onu yönetenlerin, ne genel kuruldan genel kurula oy verenlerin, ne de bakkallık, doktorluk yaparken eline mikrofon tutuşturulan, ya da herhangi bir gazetede kendisine, “kıyak geçilerek” köşe verildiği için kendini yazar sanan yazarların değildir.
Trabzonspor, dünyaya mal olmuş, kamu malı haline gelmiş, onu seven, sevmeyen herkesindir.
Zaten sıkıntı da işte bu noktada, daha doğrusu bu püf noktayı anlamayanlar yüzünden yaşanıyor.
Trabzonspor’a yönetici olmak için, 40 dereden 40 teneke su getirmek gerekiyorken, birikintiden doldurduğu yarım bardakla, kendini yanlış seçim sistemi ile bu işlerin önünde bulunanlara tevdi edilirse başka ne olsun ki?
Bunlar, yani  Trabzonspor’un büyüklüğü altında ezilenler, küçük adam sıfatıyla milyonların gönül verdiği bir kurumu nasıl idare etsin? Bir de, gerçekten bu işleri bilip de kenarda oturanlar, yani seyredenler var ki, onların bu küçüklerden farkı sadece kulvarlardaki farklılıktır.
Trabzonspor’daki sorunun net ifadesi ünlü Moğol İmparatoru Cengiz Han’ın işaret ettiği yerdedir: “Küçük adamlara büyük işleri emanet ettik, altında ezildiler. Büyük adamlara da küçük işleri verdik, önemsemediler.”
İşte, bu ruh ve davranış biçimi içinde hemen hemen her kurumu yönetilen Türkiye’nin, onu sevenlerin, özellikle de Trabzonlu olanların kimlik olarak kabul ettikleri Trabzonspor’da son günlerdeki “sen-ben kavgası” nda Şenol Güneş’in söylediği, “Kimsenin adamı değilim” ifadesi ders niteliğindedir.
Şenol Güneş’in ifadesinin açılımı, “Doğrunun, hakkın ve Trabzonspor’un adamıyım. Siz de böyle olun” demektir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları