Kin ve nefret ülkeyi böler

A+A-
Orhan UĞUROĞLU

Ayrılarak, küçülerek Türkiye'nin geleceğe taşınamayacağını söyleyen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar Anayasa değişikliği konusunda, "Söylemek istediğim şu; bozmayalım bu sistemi, gelecek kuşaklara çok büyük sıkıntı yaşatır. Bu eşit yurttaşlık sistemine hangi düşüncede olursak olalım, sahip çıkalım. " diye konuştu.

"Cumhuriyet'in felsefesine sadık kalarak birlik ve beraberlik içerisinde bu ülkenin nimetlerini geliştirmemiz gerek" diyen Başkan Yaşar sorularımı yanıtladı:

-Anayasa değişikliği referandumu konusunda neler söyleyeceksiniz?

Yaşar: Siyasi partilerin seçim propagandalarında söyledikleri söz, biz hizmeti genelden yerele indireceğizdir. Bu anayasa ise hizmeti yerelden genele taşıyor. Bu eyalet sistemi yıllardır başka yerlerde var Türkiye ile ilgili yapılmış, bazı vilayetlerimiz başka ülkelerin sınırlarına dâhil edilmiş.

Türkiye'nin bütünlüğünü birliğini korumasından yanayım. Hangi dilden, hangi ırktan, hangi düşünceden olursa olsun hukukun önünde bu eşit yurttaşlığımızın yaşatıldığı bir Cumhuriyet'ten yanayım.

Yakın ülkelerde eyalet sistemi olan ülkeler var şimdi bakıyoruz onlara huzur mu var oralarda?

Cumhuriyet'in felsefesine sadık kalarak birlik ve beraberlik içerisinde bu ülkenin nimetlerini geliştirmemiz gerek. Toplumun kalkındırmanın yolu kavgadan, kin ve nefretten vazgeçerek sağlanabilir. Söylemek istediğim şu bozmayalım bu sistemi, gelecek kuşaklara çok büyük sıkıntı yaşatır. Bu eşit yurttaşlık sistemine hangi düşüncede olursak olalım, sahip çıkalım. Ayrılarak, küçülerek Türkiye'yi geleceğe taşıyamayız. Türkiye birlik beraberlik içinde tüm kaynaklarını kullanarak, sorunları çözmüş herkesin özenerek baktığı bir Cumhuriyet'e neden dönüşmesin?

-Anayasa maddelerinin en önemlilerinden bir tanesi kuvvetler ayrılığının, kuvvetler birliğine dönüşmesini bir siyasetçi olarak, bir iş adamı olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yaşar: Yasama, yürütme, yargı tek elde toplanıyor. Ne kadar eksiklerimde olsa şu an bu kurumlar ayrı. Tüm dünyada, başkanlık sistemi olan ülkelerde de bu kurumlar ayrı. Bu duruma en iyi örnek Amerika'dır.

Trump seçildikten sonra belirli Müslüman ülkelerden vatandaş kabul etmeyeceğini söyledi. Yasalar, yargı kurumları bu durumu uygun bulmayıp geri gönderdi. Yani başkanlık sisteminin de frenleri var, Trump o sarayda kiracı. Bize getirmek istedikleri Başkanlık sistemi böyle değil. Amerika'da bir sistem var temsilciler meclisi, senato var, yasa enine boyuna en sıkı biçimde uygulanıyor, demokrasiyi artık sindirmişler.

Bizde nasıl olacak? Bizde nasıl olacağı için ülkeyi uçuracağını söyleyenler var. 15 senedir ülke uçuyor sözde ama borçlar artıyor, işsizlik artıyor, sokaklardaki sıkıntılar da artıyor. Bu kadar sosyal yardıma rağmen işsizlik çığ gibi büyüyor, araziler ekilmiyor, insanlar tembelleşiyor, kolaydan kazanmanın yollarını arayan bir toplum yaratıldı. Ülkenin kaynaklarıyla ilgili yapılan aciliyet sıralaması doğru yapılmalı, üretimi arttırmalıyız. Üretimi arttırdığımız takdirde işsizlikte çözülecek, başka ülkelerden ürün ithal etmemize gerek yok her şey bizde var sadece üretimi yapabilmeliyiz.

-              Üretim diyorsunuz ama işsizlik de had safhada rekor üstüne rekor kırıyor işsiz sayısı.

Yaşar: Şimdi övünüyorlar 3,5 milyon Suriyeli 'ye 25 milyar dolar harcadık diye. Niye harcadık? Kendi vatandaşların üniversiteyi bitirip iş bulamıyor, psikolojik sıkıntılara giriyor bu duruma düşenler bu ülkenin vergi veren öz yurttaşı. Ben kendi vatandaşımı işsiz bırakıyorum, mesela sitelere gidin sanki Suriyeli pazarı var, vergi vermiyorlar vergi verenleri de işlerinden ediyorlar.

Bizim ülkemizin dört bir yanını düşmanlar sardığında, kurtuluş mücadelesi verdiğimizde, Suriyeliler gibi ülkemizi terk etseydik bu toprakları, ülkemizi kurtarabilir miydik?

- Referandum için çağrınız nedir?

Yaşar: Referandumda bütün vatandaşların oylarını kimseden korkmadan, kimsenin etkisi altında kalmadan vicdanlarına göre kullanmalarını istiyorum. Mutlaka ve mutlaka sandığa gitmeliler. Sandık görevlilerinin, sandık temsilcilerinin bunun bir şölen olduğunu unutmadan, sandıktan çıkan sonuca da herkesin ve her kesimin saygı duymalarını istiyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları