"Kirli ittifakın amacı Türkiye'yi kuşatmak"

"Kirli ittifakın amacı Türkiye'yi kuşatmak"
Rum-Yunan ittifakına dikkat çeken Emekli Büyükelçi Uluçevik, "Rum-Yunan ittifakının ana hedefi Türkiye'yi Ege'den sonra Kıbrıs'a hakim olarak Türkiye'yi güneyden de kuşatmaktır" şeklinde konuştu.

Fatih ERBOZ/Ankara

Emekli Büyükelçi Tugay Uluçevik, "Rum-Yunan ittifakının ana hedefi Türkiye'yi Ege'den sonra Kıbrıs'a hakim olarak Türkiye'yi güneyden de kuşatmaktır. Kıbrıs'taki hak ve yetkilerimiz elimizden alınırsa, Irak ve Suriye hududumuz boyunca oluşturulmasına çalışılan şer kuşağının kırılıp yok edilmesi için bunca çaba sarfeden, şehitler veren Türkiye'nin emekleri, boşa gitmiş olacaktır" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçekleştirdiği Barış harekatının Rumların ENOSİS emellerini ortadan kaldırmada somut bir irade olduğunu ifade eden Uluçevik, şunları söyledi: "Devlet adamlarımızın resmî ziyaret için KKTC'ne hareket etmeden önce Kıbrıs'a gidiyorum dediklerine rastlamaktayım. KKTC başkadır, Kıbrıs başkadır. Resmî terminolojide Kıbrıs adanın tamamında egemen olduğu varsayılan sözde Kıbrıs Cumhuriyeti'dir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde iyi niyet görevi çerçevesinde yürütülen Kıbrıs müzakere sürecinin ana hedefi, Kıbrıs Barış Harekâtımızın Kıbrıs sorununun çözümü için Ada'da yarattığı olguları, gerçekleri ortadan kaldırmak ve sözde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin temelinde zamanla aşınacak bir 'iki kesimli' düzen kurmaktır. BM'nin diğer temel hedefi de Türkiye'nin 1960 Antlaşmalarıyla Kıbrıs üzerinde elde ettiği etkin ve fiili hak ve yetkileri ortadan kaldırmaktır. Böylece Ada'nın Türkiye'nin etki ve yetki alanından çıkarmaktır."

Annan Planı'ndan sonraki dönemde müzakere zemininin Türk tarafının aleyhine daha da aşınmasına sebep olan tutumlar takınıldığına dikkat çeken Uluçevik, " Şimdi Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Guterres açıkça Kıbrıs için 1960 garanti sistemi sürdürülemez şeklinde görüş beyan etmiş bulunmaktadır. Bu görüş Rum- Yunan tarafının on yıllardır savunduğu tezdir. Barış Harekâtımızın 44. ve KKTC'nin kuruluşunun 35 yılında hâlâ BM parametreleri temelinde ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Sekreteri'nin iyi niyet görevi çerçevesinde Kıbrıs sorununa çözüm aramak abesle iştigaldir" diye konuştu.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.