Kızılay, 120 milyonluk ihaleyi Menzil hayranı şirkete verdi!

Kızılay, 120 milyonluk ihaleyi Menzil hayranı şirkete verdi!
Kızılay’ın geçtiğimiz yıl açtığı 210 milyon euroluk test işi ihalesini verdiği şirketin sahibinin Menzil Tarikatı ile bağlantılı olduğu iddia ediliyor. Şirketin sahibi Ferhat Danışman’ın Menzil’i öven paylaşımlar yaptığı öğrenildi.

Kızılay’ın, sahibi Menzil Tarikatı’yla bağlantılı olan şirkete 120 milyon euroluk test işini verdiği ortaya çıktı. Kızılay Yönetim Kurulu, 5 Şubat 2018’de tahmini bedeli 716 milyon 500 bin TL olan NAT Tarama, Serolojik Tarama ve Ferritin Tarama Testi alımı için ihale açılmasını kararlaştırdı. Kızılay’ın 14 şirkete faks yolu ile ihale ilanını ve teknik şartnameyi göndermesine karşın, yalnızca iki firma istekli oldu. Sahibinin Menzil Tarikatı ile bağlantısı olduğu iddia edilen Techno Health-Tenay Elektronik ve Medikal şirketi iş ortaklığı ‘pazarlık’ için davet edildi.

Pazarlık sonucunda 3 milyon TL indirimle alımın 713 bin 529 TL (120 milyon Avro) bedelle iki şirketten oluşan ortaklıktan yapılması kararlaştırıldı. İhale kapsamında ise 15 milyon Nat Testi, 15 milyon Serolojik Tarama ve 800 bin Ferritin Testi alınması Yönetim Kurulu tarafından 20 Mart 2019’da onaylandı. İhaleyi alan iş ortaklığındaki Techno Health Şirketi sahibinin Menzil hayranı olduğu ve Menzil’e övgüler dizdiği sosyal medya paylaşımları ile görülüyor.

MENZİL’E ÖVGÜLER

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Kızılay’dan iş ortaklığı ile ihale alan Techno Health Şirketi’nin sahibi Ferhat Danışman’ın sosyal medya hesabında Menzil’le ilgili paylaşımlar yer alıyor. Danışman, Menzil’e ait olduğu bilinen Emsay Hastanesi ile ilgili paylaşımları dışında “Menzil’de içilen çorba kişinin midesinden 100 yıl çıkmaz” mesajları da paylaştı. Adıyaman Menzil’deki Seyyid Abdullhakim Elhûseyni Külliyesi’nden “güller diyarı ve ilim irfan merkez” olarak söz eden Danışman, tarikatın yayın organı Semerkand Dergisi’nden de alıntılar yaptı. Danışman, Menzil’in önde gelen isimlerinden olan Seyda Muhammed Raşid’in resimlerini de sosyal medya hesabından paylaştı.

YÖNETİCİ: SORU İŞARETİ OLUŞTU

İsmini vermek istemeyen bir Kızılay yöneticisi, ihale ile ilgili olarak konuştu. Kızılay yöneticisi, sadece belli firmaların davet edilmesinin soru işaretlerine yol açtığını belirterek, şunları söyledi: “Kızılay 150 yıllık bir yardım kuruluşu ve son günlerde ortaya çıkan gelişmeler hem Kızılay gönüllülerini hem bazı yöneticileri derinden üzmektedir. Yapılanlar tarihi önemi ve sorumluluğu olan kuruma yakışmamaktadır. Şirketler kurularak veya gizli kapaklı ihaleler yapılarak şeffaflıktan her geçen gün uzaklaşılmakta. Kızılay içerisinde de Menzil’le ilişkisi olan yöneticiler bulunuyor ve ben bu ihaleyi de o yöneticiler ile bağdaştırıyorum.”

  • Yorumlar 22
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş