KKTC seçimleri

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

28 Temmuz Pazar günü KKTC’de milletvekili erken genel seçimi var. Yüce Meclis’in 50 yeni üyesi ve yeni hükümetini belirleyecek seçimlerin önemini bilmeyen, kavramayan yoktur. Ülkede yıllarca çözülememiş birçok sorunu, seçilecek iktidarın çözüme kavuşturması gerekecektir. Bu nedenle KKTC’nin güçlü bir iktidara ihtiyacı vardır. Bir partinin tek başına iktidarı yanında, kararlılıkla sorunların üzerine gidebilecek, ahenkle çalışabilecek bir koalisyon hükümeti de sorunların üstesinden gelebilecektir. Yeter ki gerekli istek ve irade olsun.
Yıllarca birikmiş sorunlar yumağı için programlı ve titiz bir çalışma şarttır. Anavatan Türkiye ile koordine edilerek uygulanmayı bekleyen belgeler/paketler/programlar doğru yönde atılmış, kılavuz niteliğinde birer yol haritasıdır. Yeni yol haritalarına da ihtiyaç vardır; çünkü sorunlar kapsamlıdır ve ivedilikle çözülmesi gerekli öneme haizdir.
Bana göre seçilecek yeni meclis üyeleri hemen hemen tüm vakitlerini ciddi yasaların çıkarılması için harcamalıdır. Bu nedenle seçilecek milletvekillerinin yasa yapabilecek bilgi, yetenek ve tecrübeye sahip olmaları şarttır. 19 doktordan oluşan geçmiş meclis maalesef gerekli performansı gösterememiş, yasa çıkarmada sınıfta kalmıştır. Yani asli görevini yerine getirememiştir. Meclis, saygınlığını önemli ölçüde yitirmiştir. Üzülerek yazmak zorundayım ki, 30. Kuruluş Yıldönümü’nü onurla kutlayacağımız KKTC, İngiliz sömürge döneminden kalma yasalarla idare edilmektedir. Çoğu yasa çağdışı kalmıştır ve sorunlara çözüm getirememektedir. Örneğin yasalarımızda birçok suç belirtilirken bunların cezası ne yazık ki belirtilmemiştir. Suç var ceza yoktur. Bu nedenle birçok, usulsüzlük, yolsuzluk ve kanun dışılık yapanın yanına kâr olarak kalmaktadır. Adı yasa dışı işleme karışmış birçok siyasi, kamu yöneticisi ve bürokrat adalet önüne çıkarılamamaktadır. Adaletin olmadığı, yerine getirilmediği bir ülkede hangi düzenden,hangi kalkınmadan, hangi medeniyetten, hangi özgürlükten, hangi demokrasiden bahsedebilirsiniz ki? Geriye dönük çalışacak yasalarla, yolsuzluk yapmış herkesten hesap sorulmalıdır. Bu hesap sorulmadan, gerekli temizlik yapılmadan, yola devam edilmesi -yani adaletin tesis edilmemesi halinde- temiz toplum, temiz siyaset sadece bir hedef olarak kalacaktır. Yavaş işleyen adalet mekanizmasında reform şarttır. KKTC Sayıştay’lığının hazırladığı ve çok ciddi suçların işlendiğinin sabit olduğu onlarca dosya raflarda beklemektedir. KKTC, Hukuk Dairesi, Başsavcılık, söz konusu Sayıştay raporları ile ilgili gerekeni şu veya bu nedenle yapmamaktadır.
KKTC fuhuş, kumarhane ve tefecilerin hakim olduğu bozuk ve kokuşmuş düzenden muhakkak kurtarılmalıdır. Gençlerimiz maalesef birçok kötü alışkanlığın tuzağındadır. Uyuşturucu ile mücadele daha etkin bir şekilde yapılmalıdır. Ahlaki ve dini değerlerimize önem verilmeli ve yıkılmakta olan toplumsal yapımız alınacak tedbirlerle sağlamlaştırılmalıdır.
Kamuda reform şarttır; devletin hantallığı,bürokrasideki tecrübesizlik ve işbilmezlik ülkenin gelişmesindeki en önemli engeldir. Devlet kurumlarında, liyakat, verimlilik ve performansa bağlı yükselme esas olmalı ve parti rozetine göre istihdamlardan kaçınılmalıdır.
KKTC’de sorunu olmayan sektör yok gibidir. Mali ve ekonomik sorunlar başı çekerken, sağlıkta, eğitimde, turizmde, çevre ve doğanın korunmasında, sanayi ve ticarette çok ciddi problemler vardır.
İşte Pazar günü birikmiş sorunları kökünden çözebilecek tecrübeye, bilgiye ve yüreğe sahip olan adaylar Meclis’e seçilmelidir. Yoksa; bu aday bizim kızın düğününe gelmişti, diğeri oğlanın sünnetine katılmıştı, bir diğeri çok iyi insandır her gördüğünde bana seslenir hatır sorar gibi kıstaslarla Meclis’e milletvekili gönderirsek sorunların çözülemeyeceğinden emin olabilirsiniz.
28 Temmuz seçimleri büyük bir fırsattır; KKTC halkı bunu çok iyi değerlendirmeli Anavatan ile uyum içerisinde çalışabilecek iş bilen bireyleri meclise göndermelidir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları