KKTC'de ümit veren gelişmeler

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Hafta sonu KKTC’de idim. Yavruvatan gündemindeki bazı önemli konuları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir taraftan Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacı ile müzakereler sürdürülürken,diğer taraftan da 19 Nisan Genel seçimlerinden sonra iktidara gelen UBP (Ulusal Birlik Partisi) hükümeti ülkede mevcut sorunların acilen çözülmesi için harıl harıl  çalışmakta.
Bu köşede bıkıp usanmadan defalarca sizlerle paylaştığım üzere Kıbrıs sorununun adil, kalıcı ve biz Kıbrıs Türklerini memnun edecek bir anlaşma ile sonuçlanması mümkün değil... Rum tarafı maalesef adayı Yunan yapma ülküsünden zerre kadar vazgeçmemiştir ve vazgeçmeyecektir. Rumun uzlaşmaz ve düşmanca tutumunun değişmesini kimse beklememeli. Tek yol Devletimiz KKTC’ye sarılmak ve devletimizi kalkındırıp, geliştirmektir. 19 Nisan Seçimlerinde iktidara gelen ve 35. kuruluş yıldönümünü birkaç gün önce kutlayan UBP de bunu hükümetinin siyaseti haline getirmiştir. UBP iktidarı, sürdürülen müzakerelerle ilgili fazla mesai ve enerji harcamazken, iç sorunların çözümü konusunda inançlı ve gayretli çalışmalar içerisinde. UBP Hükümetinin, Başbakan Eroğlu dahil ,hemen hemen tüm Bakanlarını yakından tanımaktayım. Bazıları çocukluk arkadaşımdır ve kendileri ile çok yakın ilişkiler içerisindeyim. Devletimiz KKTC için yatıp kalktıklarını yakinen bilmekte ve izlemekteyim. Bu hafta sonu, Cumartesi-Pazar olmasına rağmen, Bakanlarımızın Bakanlıklarında bürokratlarıyla çalıştıklarına şahit oldum.
Bundan önceki CTP-BG-ÖRP hükümeti döneminde halledilemeyen birçok sorunu kucağında bulan UBP hükümeti icraatlarına öncelikle ülke yönetimi kolaylaştıracak, hantal devlet yapısını pratikleştirecek yasal düzenlemelerle başlamıştır. Kamu Yönetiminde yıllardır  yapılamayan reformlar konusunda önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bozuk ve iflas etmiş ekonominin yeniden canlandırılması için inanılmaz gayretler vardır.
Yakın arkadaşım Maliye Bakanı Ersin Tatar Anavatan Türkiye ve İngiltere’de uzun müddet özel sektörde çalışmış olmanın tecrübelerini ve birikimlerini kullanarak cesur  ancak akılcı kararlar almakta, KKTC maliyesini ve ekonomisini istenilen seviyeye çıkarmak için gerekli çalışmaları yapmaktadır. Maliye Bakanı Ersin Tatar, şahsı ve UBP hükümeti için siyasi riskler taşımasına rağmen, yurt dışından ve özellikle Rum tarafından aldıkları talimatlarla hareket etmeyi kendine vazife edinmiş ve ekonomimize zarar veren  eylemler içerisinde olan bazı sendikalara karşı dik durmasını bilmiştir. Tatar, sendikaların aşırı talepleri karşısında ödün vermeden, ülke kaynaklarını ve çıkarlarını göz önünde bulundurarak,yani ayağımızı yorganımıza göre uzatarak, hareket etmesini bilmiştir. Tatar KKTC Bütçesini denkleştirmeye çalışmaktadır. Maliyesi güçlü bir ülke yaratma peşindedir. Anavatan Türkiye veriyor diye kaynakların çarçur edilmemesi için elinden geleni yapmaktadır.
Son bir hafta içerisinde KKTC Başbakanı Sayın Eroğlu dahil olmak üzere görüşme fırsatı bulduğum KKTC hükümet yetkililerinin Devletimizi daha üst seviyelere çıkarma gayretlerine KKTC halkının önemli bir bölümü de alkış tutmaktadır. Şikayetçi olanlar yok mudur? Vardır; ancak kişisel çıkarların ve menfaatlerin düşünüleceği bir dönemde değiliz. Halkın 19 Nisan iradesine sahip çıkarak, Devletin kurucu partisi UBP’ye ve onun  hükümetine desteğini artırarak sürdürmesinden başka çıkar yol olmadığı ortadadır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları