KKTC'ye sahip çıkan kazanacaktır...

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Birkaç günlüğüne KKTC’deyim. KKTC’de hemen hemen herkes önümüzdeki hafta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine odaklanmış durumdadır. Her rastladığım dost, hatırımızı sorduktan sonra hemen lafı seçime getiriyor. Seçimin sonucu konusunda tahminimi öğrenmek istiyor. Anketlere bakıldığında seçimi Başbakan Eroğlu’nun önde bitireceğini söylemek mümkündür. Miting alanlarında da Başbakan Eroğlu’na büyük ilgi vardır. Seçim sonucunu, sessiz kararsızların belirleyebileceği de üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Nihayette başa baş, soluk soluğa bir seçim Pazar günü Kıbrıs Türkünü beklemektedir...
18 Nisan Pazar günü yapılacak seçimde 164 bin 72 kayıtlı seçmen oy kullanacaktır. Bir adayın seçilebilmesi için geçerli oyların en az yüzde 50’sinden bir fazlasını alması gerekmektedir. Hiçbir aday bu orana ulaşamazsa, seçim ikinci tura kalacak ve 25 Nisan Pazar günü ilk seçimde en çok oyu alan iki aday arasında yapılacaktır...
Seçmenin işi kolay...
Aslında KKTC seçmeninin ‘hangi adaya oy vermeliyim’ diye kendini pek de fazla zorlamasına gerek yoktur. Adayların Kıbrıs sorununa çözüm bulmadaki duruşları-düşünceleri belirleyici olacaktır. Adayların bu konudaki duruşları o kadar açık ve belirgindir ki, oyunu kullanacak seçmenin işi oldukça kolaydır. Seçimin iki aday arasında geçmesi beklenmektedir; Cumhurbaşkanı Talat ve Başbakan Eroğlu... Ancak Lefkoşa Milletvekili, eski Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’nu da şanslı görenler yok değildir.
Oy kullanacakların işlerinin kolay olduğunu söylemiştik. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat görevi süresince ‘Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti’ kurma hedefi için müzakereleri yürüttü. Rum tarafı ile aynı çatı altında ‘federal’ bir yapı içerisinde, tek halka, tek temsiliyete, tek vatandaşlığa dayalı bir birleşmeden yana olduğunu bilmeyen yoktur. Yoldaşı eski AKEL Genel Sekreteri Hristo-fiyasko ile yürüttüğü müzakerelerde, Annan Planında olduğu gibi, içinde egemen KKTC’nin olmayacağı bir anlaşmayı imzalamaya hazır olduğunu hiçbir zaman gizlemedi. Yeter ki birleşme olsundu. Ne ki Talat bunu da beceremedi. Hesaplayamadığı, göremediği veya görmek-duymak istemediği Rum tarafının bilinen hedefi idi. Rum tarafının Enosis’ten; Megali İdea ülküsünden, adayı Yunan adası yapma hedefinden milim sapmadığını ve sapmayacağını ne yazık ki hâlâ daha tespit etmiş değildir. Talat adanın sözde ‘askersizleştirilmesi’ saçmalığı ile Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün ve adadaki varlığının sulandırılmasına da razı gelmiştir.
Davamıza yakışır müzakere
Diğer taraftan Başbakan Derviş Eroğlu, içinde KKTC’nin olmayacağı herhangi bir anlaşmayı imzalamayacağını defalarca belirtmiştir. Eroğlu, adeta Kıbrıs Milli Davamıza yaraşır bir şekilde müzakereleri yürüteceğinin teminatı olmuştur. Rumun hedeflerine karşı savaş vereceğini açık açık belirtmiş ve taahhüt etmiştir. Başbakan Eroğlu’nun Genel Başkanlığını yürüttüğü UBP’nin ‘federasyon’ yerine ‘konfederal’ bir çözüm yolunu desteklediği de bilinmektedir. Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü konusunda Eroğlu hep tutarlı olmuştur. Anavatan Türkiye’siz Kıbrıs Türkünün, yok olmaya mahkum olduğunu çok iyi bilmektedir.
Diğer aday Tahsin Ertuğruloğlu da Kıbrıs sorununa çözüm konusunda  ihraç edildiği partisi UBP ve Başbakan Eroğlu ile aynı duruştadır. Ertuğruloğlu, Eroğlu’na isyan ederek, Eroğlu’nun ‘tek adamlığına’ ve ‘hanedan’ kurma girişimine karşı aday olduğunu açıklamıştır. Ertuğruloğlu; KKTC’ye sahip çıkıp Eroğlu’nun icraatlarını tasvip etmeyenlerin, Eroğlu’na destek veren Denktaş’lara kızanların oylarını alabilmeyi hedeflemektedir.
Tek yol KKTC’ye sahip çıkmaktır
KKTC seçmeni; son beş yılda Kıbrıs sorununda bir milim ilerleme olmadığının, emperyalist AB ve ABD’nin verdikleri sözleri tutmadıklarının, AKP hükümetinin günlük gailelerle, stratejiden yoksun Kıbrıs siyasetinin tespitini yaparak ve bunlardan gerekli dersi alarak sandığa gidecektir. Kıbrıs Türkü artık tek yolun devletimiz KKTC’ye sahip çıkarak, tanınmasını sağlamak olduğunu görmüştür. Kıbrıs Türkü; 18 Nisan Pazar günü, Rumla anlaşacağız diye boşa gitmiş yıllara meydan okuyacak ve KKTC’ye sahip çıkan adaya oyunu verecektir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları