KOBİ’ler için bayram çok uzakta

A+A-
Esfender KORKMAZ

Sanayi bakanı 50 bin KOBİ’ye toplam 3 milyar kredi desteği verileceğini açıkladı. Açıklamada KOBİ’lerin kullanacağı ve geri ödeyeceği toplam 3 milyarlık kredinin sanki tamamı devlet desteği imiş gibi lanse etti.
Gerçekte ise devlet, bu kredi faizlerinin dörtte üçünü ödeyecek. 3 milyarlık kredinin tamamı kullanılırsa, bunun faizi aşağı yukarı 200 milyon lira tutuyor. Bu 200 milyar liranın dörtte üçünü, yani 150 milyon lirasını devlet, geri kalan kısmını kredi alan KOBİ’ler ödeyecek.
KOBİ’ler için bu 3 milyarlık kredi, KOBİ’ler için bir anlam ifade etmiyor. KOBİ’lere verilecek kredi iki amaçla verilecek:
1) Birincisi... Ölçek endeksli büyüme kredisi, 30 bin - 80 bin arasında değişiyor. Yani KOBİ’ler büyüklüğüne göre 30 veya 80 bin lira alacak, bununla yatırım yapacak, bu yatırım sonunda işletme büyüyecek.
30 - 80 bin lira, yeni bir yatırım yaparak KOBİ’lerin büyümesine imkan verecek bir para değil. 30 bin lira, bir işçinin kıdem tazminatına yetmez. 30 bin lira ile gecekondu yapamazsınız... Sanayi bakanı keşke bu 30 bin lira KOBİ’lerin hangi yatırımı yapacaklarını da söyleseydi!
Üstelik Bakan, bu parayla sakın araba almayın, oğlanı evlendirmeyin diyor. Anlaşılan 30 bin liraya araba alınmayacağının henüz farkında değil. Kaldı ki, KOBİ’lerin  bu kredileri alması, deveyi hendekten atlatmaktan daha zordur. Zira Bankalar bu kredileri verirken en az iki kat teminat istiyorlar. KOBİ’ler neyi teminat verecek?
Bir bankanın beşte bir hissesi 6 milyar dolara satılıyor. Hükümet 50 bin KOBİ’ye verilecek 150 milyon, yani yaklaşık 104 milyon faiz desteğini sanki bütün KOBİ’leri abad edecekmiş gibi anlatıyor.
Yani hem KOBİ’ler, hem de halk, seçim popülizmi içinde aldatılıyor.
2) İkincisi... İhracat kredi destek programı... Bu kredi 5 bin işletmeye, her işletmeye 200 bin dolar kredi olarak veriliyor. Sayı az olduğu için ihracat destek kredisi bir işe yarayabilir.
Bu kredinin kredi başına 2.623 dolarını KOSKEB ödeyecek... Yani devlet KOBİ’lere ihracat için (5.000 x 2.623 =13.milyon dolar) yani toplam 19 milyon lira dolayında bir destek verecek. KOBİ’lere yapılacak ihracat destek programı, bunların ihracatları içinde binde oranıyla telaffuz edilir.
Oysa ki hükümetin sıcak para - düşük kur politikası yoluyla KOBİ’lerden götürdü bu desteğin binlerce katıdır. Yani hükümet uyguladığı kur politikası ile KOBİ’lerden kepçe ile alıyor. Onlara çay kaşığı ile geri veriyor.
Eğer oysa ki kur politikası değişir de, TL’nin aşırı değerlenmesi önlenirse, KOBİ’ler ihracatlarından dolayı yüzde 31.67 ilave kazanç sağlarlar. Zira Merkez Bankası 2003 TÜFE bazlı reel kur endeks değeri Ekim 2010’da 131.67’dir.  Yani TL yüzde 31.67 oranında aşırı değer kazanmıştır. Başka bir ifade ile doların şimdi 1.44 yerine 1.90 olması gerekir.
Eğer TL aşırı değerli olmasaydı, KOBİ’ler ihracattan elde edecekleri her doları 1lira 90 kuruşa bozduracaklardı. Oysa ki TL aşırı değerli diye şimdi ihracattan elde ettikleri her doları 1lira 44 kuruşa bozduruyorlar.
Öte yandan şimdi bir dolara ihraç ettikleri malı, 70 cente ihraç edebilecek ve rekabet güçleri artmış olacaktı.
İşin özeti hükümet sıcak para ve değerli TL ile KOBİ’lere darbe vurmuştur. Şimdi vereceği 13 milyon dolarlık faiz desteğinin esamesi okunmaz.
Yetmedi, TL yüzde 31.67 oranında değerli olunca, sanayi ara malını KOBİ’lerden sağlamıyor, ithal ediyor. Bu şartlarda KOBİ’ler üretim ve ihracat yapamıyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları