Komplonun röntgeni

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Müyesser Yıldız henüz vitrine çıkmadan  “İN”  kitabının yazarı Sabri Uzun ile ilk röportajı patlattı. Hanifi Avcı’nın “Haliç’teki Simonlar” kitabıyla ilgili de bir pastanede röportaj yapmış ertesi gün Avcı, sonra da Müyesser Yıldız tutuklanmıştı. Müyesser çanak soru sormaz. Nitekim Sabri Uzun’u kızdıracak sorular yöneltmiş. İyi de yapmış başka türlü o sözleri sarf etmesi mümkün değil.

“Cemaat ANAP’a, AKP’ye ne yaptı? BDP’li Bengi Yıldız’ın Bodrum görüntüleri, Baykal’ın kaseti, MHP’lilerin özel hayat görüntüleri. Herkes karşısındakine baktı, ortak pencereden bakmadılar. Cemaat kriz çıkarıp büyümek istiyor. Faşizm ve komünizm krizde büyür. Kimse ne yapıldığını görmek istemiyor, bundan Türk Milleti zararlı çıkıyor. Hitler’in parlamento binasını yakarak büyümesi gibi... İkincisi Mesut Yılmaz, kendisini Yüce Divan’a sevk etmiş olsaydı partisi kapanmaz bu duruma düşmezdi. AKP’yi de bakanlar Yüce Divan’a sevk etmezse aynı akibet bekliyor. O zaman 4, AKP’den büyük demektir. Türkbank kasedini bunların yayınladığını 13 yıl sonra öğendim. Bunun emanet edildiği iki polis memuru vardı. 1998’de gidip bunlarla görüştüm. İktidara ” İstihbarat Müdürü olarak sorumluluğu alıyorum, bunun sorumlusu benim “ dedim. 2006’dan sonra İstihbarat Dairesi, cemaatin eline geçince iki memurdan birini istihbarattan kovdular. Bunların adamı olsa kovulmazdı. Öbürünün üzerine gittim. 17/25 Aralık’tan sonra, Ocak 2014’te bu kişi istihbarattan çıkarıldı. Demek ki servisi yapan buymuş”  diyor Sabri Uzun ve o polisin halen İstanbul’da başka birimde çalıştığını anlatıyor.
Müyesser röportajı, 13 Ocak’ta yapıp aynı gün yayınladı. Sabri Uzun’un kitabı  “İN”i geçtiğimiz gün temin edip sabaha kadar uyumadan okudum. Her şeyden önce Türkiye’deki komploların son 15 yıllık röntgenini çekmiş Uzun. Tabii bir de bunların ayrıntısı var... Röntgenin ötesinde ultrasonu, tomografisi, MR’ı... Asıl o zaman çıkacak komplolar, tezgahlar, casusluk ve ajanlıklar. Sabri Uzun istihbaratçı olmasına rağmen ayrıntıya girmemiş. Yazdıklarından çıkarabildiğime göre bazı olayların detaylarını da biliyor ama şimdilik kaydı ile yazamamış. Kim bilir günün birinde başlatılacak geniş çaplı bir soruşturmada vereceği ifade ile gerçeklerin gün ışığına çıkması için tarihi bir misyon yüklenir.
En yakın arkadaşı, meslektaşı Hanifi Avcı, yıllardır hapisteyken konuşmayan, yazmayan Sabri Uzun’un geç de olsa yazdıkları tarihe geçecek. Mutlaka temin edilip okunmalı ve kütüphanenizde her an elinizin atında kaynak eser kullanacağınız rafta olmalı.
Benim gözümde  “Emniyetteki kumpasın röntgeni”  olan  “İN”  kitabının diğer versiyonları da gelecek elbette. Rüzgar farklı yönlerden esiyor. Sabri Uzun’un  “İN”  için tutuklanmayacağı belli. Şimdi bu kitaptaki komploları  “suç duyurusu”  olarak görüp soruşturma açacak yürekli savcılar beklemek de vatandaş olarak hakkımız! Vesselam...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları