Kömür hemen anladı, darısı...

A+A-
Savaş SÜZAL

Bizim Kömür, sonunda Türkiye’ye geldi ama anlaşılan bu yolculuktan hiç memnun olmamış ki şimdilerde herkese tıslayıp duruyor. Sanki bana Amerika’nın suyu mu çıktı da aldın getirdin beni buralara der gibi bir hali var. Şimdi diyeceksiniz ki Kömür de kim? Kömür simsiyah ve boynunda bir madalyon gibi bir beyazlığı olan bizim kedi. Biraz yabanidir. Herkesin yanına çıkmaz. Kömürü eşim sokakta iki haftalıkken bir arabanın altında buldu. Hayvan biraz omurilikten sakattı veteriner ameliyat edilemeyecek kadar kötü durumda olduğunu söyledi ve ona sevgi göstermemizi istedi. Şimdi oldu 3 yaşında ve oldukça sağlıklı.
Biliyorum aklınızdan şimdi memleketin bu kadar sorunları varken adam tutmuş kediden söz ediyor diye geçiriyorsunuz. Ama Kömür tüm kediler gibi iyi bir gözlemcidir. Bir kalabalık içinde kimin kendisinden hoşlandığını, kimin hayvan sevdiğini şıp diye bulur. İşte bu açıdan önemli.
Uçakta parası ödenerek ve küçük evcil hayvan olduğu için kabin içinde seyahat etti. Hatta bir hostes bebek yatağı için kurulan rafı monte ederek hayvanı rahatlatmak istedi. Biz Türkiye’ye girdikten sonra Kömür’ün macerası devam etti.
Bir gece İstanbul’da kaldıktan sonra ertesi gün eve hareket ettik. Ettik etmesine ama Türkiye’de bir tüzük veya kararname varmış bu nedenle Kömür otobüsün bavulların konduğu kısmında seyahat etmek zorunda kaldı. Uçaklarda büyük hayvanlar için açılan kabinlerin özel bir havalandırması ve ısıtması vardır. Biliyorsunuz, otobüslerin altındaki bavul kısmında böyle bir sistem yok. Tabii bavullar da bağlanmadığı için üzerine bavul düşmesi gibi riskler de var. Hayvan sahipleri evcil hayvanlarını uyuşturarak bagaja veriyorlar. Neyse sağ salim ikimiz de varacağımız yere vardık.
Ha unuttum; otobüse gitmek için taksi ararken yıllardır bizim mahalledeki Doğancılar taksi durağını aramama rağmen tek kişi bile telefona cevap vermedi. Herhalde Tayyip Erdoğan’ın mahallesinde oturmadığımız veya adımızın Recep Tayyip olmamasından kaynaklanıyor. Sonra öğrendim ki mahalledeki durağı ampul takımından biri almış. Hani Türkiye kalkınıyor ya, hani Türkiye çağdaşlaşıyor ya. Yemezler bizim Kömür bile yemedi, anladı ne tür bir yalan olduğunu gelişen çağ atlayan Türkiye’nin. Her şeyin fiyatı neredeyse ikiye katlamış, Eylül 2011’den bu yana.
Bir de dikkatimi çeken; Türkiye’de Başbakan her türlü sigara içimine karşı çıkıp, milletin ellerinden paketlerini alıp sigara bıraktırıyor ya, bu yıl sigara içenlerin sayısındaki artış. Bu sonuç bilimsel değil yalnızca benim gözlemim. Kadın erkek herkesin elinde açık alanlarda sigara var. İnanın geçmiş yıllarda kampanyalar nedeniyle azalan sayı çok artmış. Herhalde millet zam kazıklarını yedikçe, sesini çıkarmak yerine sigaradan alıyor hırsını. Bir başka gözlemim ise kalınlaşan beller. Genç erkeklerin bile belleri kalınlaşmış, genç kızların da. Bir zamanlar Amerika’ya gelen arkadaşlarım abur cubur yiyen, kalın belli koca popolularla alay ederken anlaşılan bizde de millet abur cuburla karnını doyuruyor.
Gelelim dış politika ve siyasete. Artık Türkiye’nin başındakilerin herkesin içişlerine nasıl nane olduğunu Iraklı Başbakan da açıkladı. Yanlış hatırlamıyorsam bir zamanlar o da Kaddafi ve Esad gibi Tayyip Erdoğan’ın kankası değil miydi? Türkiye başka ülkelerin nanesi olarak herkesin içişlerine burnunu sokan bir ülke haline geldi...
Artık ister kabul edin veya etmeyin Türkiye bölgede, Amerika’nın elini ateşe sokmadan bizi maşa olarak kullanarak ve elini yakmadan işlerini hallettiği bir ülke. Artık Türkiye’nin milli çıkarları veya politikası falan kalmamış. Bakın İran ile ara açık. Azerbaycan yönetiminin de bu ampul takımından hoşlanmadığını biliyoruz. Keza Ermenistan’ın da. Irak, Suriye aynı sonuç. Yunanistan bizi ne kadar seviyor biliyorsunuz. Bulgaristan da aynı şekilde. İşte bizim dahi çocuğun komşularla sıfır sorun politikasının sonucu. Artık daha önceden de sorunumuz olmayan bir dizi ülkenin düşman listesindeyiz. NATO nanesi yediğimiz için de asırlardır bizi dost kabul eden Afganlıların da üzerimize bomba atmasını hatırlarsınız.
Beni üzense Türkiye’ye ayak basar basmaz ülkenin durumunu Kömür’ün anlamasına karşılık bizim yüzde 51’in hâlâ afyonlanmış gibi her türlü kazığı yiyip, Bakan önünde takla atması. Kömür kadar bile olamadılar.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları