Komutanın anlattıklarını herkes anlamalı...

A+A-
Behiç KILIÇ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ’un sözleri, “huzuru arayan” her kesimin dikkate alması gereken açıklamalardır, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin olmazsa olmazıdır bunlar..
ABD’de gazeteciler “Kürt sorunu(!) nasıl çözülür!!?”
diyorlar..
Komutan aynen şöyle diyor;
 “Bu tartışmalar bizi ilgilendirmez. Bizim güvenlik kuvvetleri olarak görevimiz, teröristi bulup etkisiz hale getirmek. Ne zamana kadar, örgüt etkisiz hale gelinceye kadar...”
Bu cevap şunun için... Soruyu soranlar PKK ile Kürt vatandaşlarını özdeşleştirip kafalarının içindeki tezgaha uygun arayışlar içerisindeler!.. Komutan, “PKK teröristine yapılacak olanı” anlatıyor önce, ardından “Kürt meselesi” için de fikrini şöyle belirtiyor;
“TSK olarak bizim tutumumuz çok açık. Kültürel özgürlüklere evet. Bireysel kalmak şartıyla. Devlet kültürel özgürlüklerin önünü açabilir. Bunun dışında, yok toplumsal haklar vesaire gibi düşüncelerin biz yanında değiliz. TSK olarak bizim için önemli olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren var olan iki niteliğidir. Biri ulus devlet, ikincisi üniter devlet.”
Kesin ifade budur, olacak olan da budur...
Bu sözleri öncelikle not etmesi gerekenlerden bahsediyoruz.. Hani şu devleti eşkıya ile masya oturtma lobisi!.. Sermayede, medyada, sendika ve derneklerde, üniversitelerde ve daha bir çok yerde yuvalandırılmış
işbirlikçiler!..
İşte onlar “durumu” anlamışlar mıdır?!.


 

Durum budur bu olacaktır...
Komutanın söyledikleri, bundan sonra olacakların, olması gerekenin ip uçları niteliğindedir..
“PKK’nın komuta kademesinin ortadan kaldırılmasının terörü bitirip bitirmeyeceğini”  soruyorlar, cevap:.
“Lider kadrosunun, yapılanması Irak’ın kuzeyinde ve bu bölgenin sorumluluğu, Irak’taki merkezi yönetime ait.. ABD’nin Pakistan ile ilgili olarak söyledikleri, istekleriyle bizim Irak’ın kuzeyindeki isteklerimiz aynı. Aynı sorun. Nasıl onlar bir noktada Taliban ile mücadelede orayı çok önemli bir nokta olarak görüyorlarsa biz de bu noktayı gayet tabii olarak önemli ve haklı görüyoruz. Oradaki varlığı etkisiz hale getiremediğimiz sürece, bu zor yani. Hemen hemen imkansızdır. Terörle mücadelede üç temel prensip var. Bir, güvenlik kuvvetleri teröristi arayıp bulup etkisiz hale getirecek. Devamlı darbe vuracak. Irak’ın kuzeyinde veya yurt içinde olabilir. Güvenlik kuvvetleri örgüte darbe vururken, bu arada örgüte katılımları kontrol altına alması lazım. Alamazsanız bu iş, süre uzuyor. Hem darbe vuracaksınız, ne kadar darbe vurursanız örgüte katılımlar düşebilir, katılımları kontrol altına alacaksınız ve dağda bulunan teröristlerin çözülmelerini sağlayıcı tedbirler üzerinde düşüneceksiniz. Bunların hepsi birbiriyle
bağlantılı.”

 


Çivi oynattırmayız...
Komutan’ın “ulus devlet ve üniter yapı” vurgusu da önemli bir hatırlatmadır..
İşte asker sözü...
“Biz ne ulus devletin çivisini oynatma konusunda tavır alırız ne de üniter devletin. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularının, başta Mustafa Kemal Atatürk, bu devleti kurarken, üniter devlet, ulus devlet olarak kurmuş. Bunun çivisi oynatılamaz...”
Bu şekilde  “oynamanın”  sonuçlarına örnek Yugoslavya’yı veriyor Komutan ve o gündeme çok taşınan “kültürel farklılıklar” meselesine sözü getiriyor..
“Elbette kültürel farklılıklara da saygılı olduğumuzu ifade ettik. Ancak bunu siyasi alanlara taşımak, toplumsal haklara taşımanın ulus devlet yapımıza zarar vereceğini düşünüyoruz. Bizim bu konudaki tutumumuz çok net.”
Aynen böyle..
Bireysel özgürlüklerde kırmızı çizginin nerede olduğu yönündeki bir soru üzerine Orgeneral Başbuğ, hemen anlatıyor;
 “Normal olarak kültürel özgürlüklerin önü açılabilir ama ulus devlet, üniter devlet yapımıza zarar vermemek kaydıyla. Ama devletlerin yükümlülüğü yok, kültürel özgürlüklerin önünü açıp hem de yükümlülükleri devlet olarak siz yerine getirin. Ki devlet bunun önünü açtı. İnsanlar Kürtçe öğrenmek isteyebilir. Açar kursunu. Genel prensip çok açık, net. Kültürel özgürlüklerin önünü açarsınız. Elbette her devletin temel bir yapısı var, o yapıya da zarar vermemeniz lazım. Sonuna kadar açalım. Öyle şey olur mu? Devletimizin bir temel yapısı var.” 
Ve “devletin temel yapısının” teminatı da var...
Bu yapıyı “pazarlığa” açmak isteyenlere duyurulur!..

Yazarın Diğer Yazıları