KOMUTANLARA ÖĞÜTLER

A+A-
Hulki CEVİZOĞLU

Türk Ordusu’nun dış destekli PKK adlı terör örgütü ile mücadelesi sürüyor. Her hafta çok sayıda şehit vermeye devam ediyoruz. Dün de 5 şehidimiz oldu.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ’un önceki günkü üslubu çok sert (sinirli) açıklamasının ardından Askeri Mahkeme’nin koyduğu yayın yasağı da devam ediyor.

10,5 YIL ÖNCEKİ ÖNLEMLER!..
 Dün elime 27 Mart 1998 tarihli Milli Güvenlik Kurulu basın bildirisi geçti. Tam 10,5 yıl önceki bir bildiri.
Bakınız PKK ile ilgili özetle neler söylenmiş? Hem okuyalım, hem de soralım neler değişmiş diye:
 “(...) Bölücü terör faaliyetlerinin yurtiçinde ve dışında kontrol edilebilir bir düzeye indirildiği memnuniyetle müşahade edilmiştir.
(...) Bu başarılı sonuçların daha da ileriye götürülerek, ülkemizin her noktasında huzur ve güvenliğin kesintisiz olarak sürdürülmesi maksadıyla;
 1- Bölücü terörle mücadeleye, bütün milli güç unsurlarının katılımıyla ve aynı kararlılıkla devam edilmesi,
2- Bölgedeki teşvik tedbirlerinin bir an önce halkın günlük yaşantısına yansıyacak şekilde hızlandırılması,
3- Bölücü örgütün her türlü iç ve dış desteğinin kesilmesi suretiyle yeniden taban oluşturulmasına imkân verilmemesi hususlarında görüş birliğine varılmıştır.”
Evet, tam 10,5 yıl sonra durum nasıl tam tersine dönmüştür?.. Bunun siyasal ve askeri sorumluları kimlerdir? Ne düşü-   nüyorsunuz?..

HUN İMPARATORU ATİLLA NE YAPMIŞTI?..
2 Eylül tarihli yazımda da vurguladığım gibi, “Kendisine uygulanan psikolojik savaşa gerekli yanıtı veremeyen” komutanlarımızın şu öğütlere kulak vermesi gerekiyor.
Bunlar benim değil, yüzlerce yıl önce dünyayı dize getirmiş “Büyük Hun Hükümdarı” Attila’nın komutanlarına öğütleri:
- Zayıf komutan, komutan olmak istemeyen kişidir. Savaşçılarımızı, görevlerini yerine getirmeye gönüllü olmadıkları mevkilere getirmemeliyiz.
- Sahip oldukları özgüveni aşan bir liderlik görevi üstlenenler, astlarına ve üstlerine bunu hissettirirler. O yüzden zayıf liderler ve yararsız komutanlar olurlar.
- Zayıf insanlar, ancak işler kendi istedikleri gibi gittiği zaman direnirler. Güçlüler, herkes kendilerini bıraksa da, yenilgi ve cesaretini yitirme karşısında da direnir ve ısrar ederler.
- Bir komutanın tüm koşullarda sorumluluklarını yerine getireceğine güvenmiyorsanız, bu sorumlulukları ondan alın. BEN TÜM KOMUTANLARIMIN HAREKETİNİ DENETLEYEMEM. Genç komutanlar üst ve astlarının kendilerinin liderliğine güvendiğini bilmelidirler. Bu komutanlar kendilerine sorumluluk verildiğini bilmeli ve kendilerine güvenildiğini akıllarından çıkarmamalıdırlar.
- Doğal davranmalı, mevkinizin size getirdiği sahte bir gurura kapılmamalısınız.
- Liderler, emirlerindeki astlar arasında morali, dürüstlüğü ve adaleti ’sözlerle’değil de ’hareketleriyle’yerleştirirler.
- Liderler, görevine bağlı olmayan kişilere asla hoşgörü göstermemelidir.
- Başarıya karmaşık strateji ve taktiklerle değil, ancak görevinizi sürekli yerine getirerek ve liderliğin sorumluluklarını uygulayarak ulaşabilirsiniz.
- Mükemmel karar çok azdır. En iyi kararlar, mantıklı seçenekler arasından sağduyuya en yakın olanıdır.
- Kararınız için destek ararken karşınızdakini gereğinden fazla ikna etmeye çalışıyorsanız, kararınız genellikle kötüdür.
- Karar vermenin belki de en önemli öğesi zamanlamadır.
- Başkalarının kararlarını eleştirmek değil kendi kararınızı savunmak cesaret ister.
- Bazen en iyi kararlar sorunun getirdiği duygusallığa kapılmadan verilendir.

YENİLGİDEN SAĞ ÇIKMAK!..
 - Suçsuzları asla suçlamayın, yenilgiyi onların omuzlarına yüklemeyin.
- Hükümdar bile olsanız, herkesin sizinle aynı fikirde olmasını beklemeyin.
- Sizinle hemfikir duruma getiremeyeceğiniz kişilerle duygusal enerjinizi boşuna harcamayın; onları daha etkili yollardan fethedin.
- Mantıklı bir neden olmadan öfkelenip sinirlenmeyin.
- YENİLGİDEN SAĞ ÇIKMAK (Yarın Yeni Bir Gündür.): En değerli amaçlara çok zor ulaşıldığını unutmayın. Zafer kolay kazanılıyorsa kendi isteklerinizin değerli olup olmadığını sorgulamalısınız.
- Asla hakem tayin etmeyin; bu üçüncü bir kişinin sizin kaderinizi belirlemesidir. Böyle bir seçim zayıfın yararına olur.
- Geriye kalan ‘Soylu Bir Elveda’dır. Akıllı bir komutan, zamanın dolup yerine yeni birinin geleceği gün için hazırlık yapar.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları