Korona günlerinde fırsatçılık iddiası: Günde 13 saat çalışan kuryelerin maaşlarını kestiler

Korona günlerinde fırsatçılık iddiası: Günde 13 saat çalışan kuryelerin maaşlarını kestiler
Sokağa çıkma yasağında sadece İstanbul’da hizmet veren mobil uygulama Getir için çalışan kuryelerin maaşlarından sokağa çıkma yasağı nedeniyle kesinti yapıldığı iddia edildi.

Ekşi Sözlük’te açılan “Getir’in korona fırsatçılığı” adlı başlığın altına yazan bir kullanıcı, mobil uygulama ile evlere paket servisi hizmeti veren Getir’de çalışan kuryelerin maaşlarının sokağa çıkma yasağı nedeniyle kesildiğini iddia etti.

Getir’de kurye olarak çalıştığını belirten “Yalnim” rumuzlu kullanıcı, günde 12-13 saat çalıştıkları halde sokağa çıkma yasağı nedeniyle maaşlarının kesildiğini söyledi.

Ekşi Sözlük’teki paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Şu an yazmakta bile zorlanıyorum çünkü göz göre göre emeğimizi çalıyorlar. Her fırsatta sosyal medyadan, sosyal yardım kolileri ile iyi bir profil çizmeye çalışan getir, bugün maaş günümüzde bizden sokağa çıkma yasaklarını kesiyor. Günde 12-13 saat çalışıp, mesai ücreti alacağız diye yağmurda çamurda motor sürdük şimdi ise bizden sokağa çıkma yasaklarını kesiyorlar. Yazıklar olsun böyle düzene.”

gzoid.jpg

Sokağa çıkma yasağı günlerinde Getir uygulaması yalnızca İstanbul'da hizmet verirken; su, ekmek, hazır yemek ve paket servis siparişi getirebiliyor.  

Korona virüs salgını nedeniyle kendini karantinaya alan insanların sık sık tercih ettiği Getir'de bu süreçte 2 çalışanın korona virüse yakalandığı açıklanmıştı. 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş