Korona ilacına bir adım daha yaklaşıldı: Virüsün zayıf noktası bulundu

Korona ilacına bir adım daha yaklaşıldı: Virüsün zayıf noktası bulundu
Bilim insanları korona virüse karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarında önemli bir yol kat etti. Açıklanan son verilere göre virüsün zayıf noktasının bulunduğu ve bunun ilaç ve aşı üretimi için umut verici olduğu kaydedildi.

Korona virüse karşı ilaç ve aşı geliştirmek için çalışmalarını sürdüren bilim insanlarından umut veren bir haber geldi. Bilim insanlarının son açıkladıkları verilere göre korona virüsün zayıf noktası bulundu. Elde edilen bu verinin aşı ve ilaç çalışmalarına büyük katkı vereceği vurgulandı.

Saygın bilim ve teknik dergisi Science’ta yayınlanan bir makalede, bilim insanlarının korona virüsünün zayıf bir noktasını buldukları belirtildi. Makalede, “Covid-19’un zayıf noktası bulundu ve bu bölgeyi hedefleyen ilaç ve terapi ile birlikte bir aşının bulunması da mümkün” ifadesi kullanıldı.

Biyolog Ian Wilson ve ekibi tarafından yürütülen araştırmada, keşfedilen bu hassas bölgenin virüsün bulaşmasında kilit bir konumda olduğu ve aynı zamanda belirli ilaçlara karşı da hassas ve kırılgan olduğu vurgulandı.

Araştırmada daha önce SARS hastası olan bir kişiden alınan antikorun inceleme sonrasında bu keşfin yapıldığı belirtilirken, “Bilim insanları bu araştırma sırasında antikorun virüse yapışık olduğunu ve virüsten çekilip çıkarılacağını keşfetti” ifadesi kullanıldı.

Fakat uzmanlar, bu noktayı bulmanın çok kolay olmadığını açıkladı. Wilson’un ekibinde çalışan bilim insanı Meng Yuan, “Bu bölgenin virüsün içinde saklandığını fark ettik ve virüs ne zaman yapısını değiştirirse ortaya çıkıyor” dedi.

Bilim ekibi, korona virüsünü yenmeyi başarmış insanlara seslenerek kan bağışında bulunmalarını ve bu sayede kullanılabilecek antikorları incelemek istediklerini duyurdu.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş