Korona olanlarla ilgili tartışma yaratacak karar, valilik duyurdu uymayanlara ceza

Korona olanlarla ilgili tartışma yaratacak karar, valilik duyurdu uymayanlara ceza
Trabzon İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından korona salgınını yönelik alınan yeni tedbirlere göre, il sınırları içerisinde ev, bina ve sitelerde kovid-19 vakaları çıkması durumunda, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yaptırılan afiş ve stickerlar duvarlara yapıştırılacak. Kararlara uymayanlara idari işlem uygulanacak ve izolasyon süreci bitmeden bu afişler çıkarılamayacak.

Trabzon İl Hıfzıssıhha Kurulu , Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nun başkanlığında olağanüstü olarak toplandı. Toplantı sonrası korona virüs salgını sürecinde alınacak yeni tedbirler açıklandı.

eopvimsxiauo9ej.jpeg

AFİŞ VE STİCKERLAR YAPIŞTIRILACAK

Buna göre il sınırları içerisinde ev, bina ve sitelerde kovid-19 vakaları çıkması durumunda, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yaptırılan afiş ve stickerlar duvarlara yapıştırılacak. Kararlara uymayanlara idari işlem uygulanacak ve izolasyon süreci bitmeden bu afişler çıkarılamayacak.

Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Korona virüs (Kovid­19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik,  maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler; Sağlık Bakanlığı ve Korona virüs Bilim Kurulu’nun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirilmektedir. Gerekli olması durumunda ilave kararlar alınmaktadır.

İZOLASYON BİTMEDEN AFİŞLER KOPARILAMAYACAK

Bu kapsamda; İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’muzca alınan karar doğrultusunda;

İlimizde son günlerde kovid-19 vaka sayılarının hızlı artış göstermesi, beraberinde, yatan hasta sayısının artması nedeniyle, toplum sağlığını koruma, bulaştırıcılığı en aza indirme, takiplerin efektif yapılabilmesi için; ev, bina ve sitelerde kovid-19 vakaları çıkması durumunda, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve ekte görselleri dijital ortamda gönderilen afiş ve sticker’ların kullanılmasına, bu afiş ve sticker’ların izolasyon tedbiri sona ermeden önce koparılmamasına,

KARARLARA UYMAYANLARA İDARİ İŞLEM

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına, yukarıda alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idarî işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adlî işlemlerin başlatılmasına, uygulamada birlikteliğin sağlanması için alınan kararların ilgili kurumlara iletilmek üzere kaymakamlıklara iletilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş