Korona salgınının merkez üssünden çok ciddi uyarı. Ölü ve hasta sayısı patlama yapacak

Korona salgınının merkez üssünden çok ciddi uyarı. Ölü ve hasta sayısı patlama yapacak
Korona virüs salgınında son 17 günde rekor sayıda hastanın çıktığı ABD’de yaklaşan Noel ve yeni yıl arifesi öncesi üst üste uyarılar geldi. Şükran Günü’nde 90 binin üzerinde hastanın tespit edildiği ülkede herkese tatil döneminde evde kalma çağrısı yapıldı. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri önümüzdeki 4 hafta içinde hayatını kaybedenlerin sayısının 321 bin olabileceğini söyledi.

Korona virüs salgınında vaka sayılarında ABD, Hindistan ve Brezilya ilk üç sıradaki yerini korurken, salgının merkez üssü olarak gösterilen ABD’de kritik bir eşik daha aşıldı.

17 GÜNDÜR REKOR SEVİYEDE
ABD’de Şükran Günü’nün ardından vaka sayısı son açıklanan verilerle 13 milyonu geçerek 13 milyon 88 bin 823 olarak açıklandı. ABD’de 24 gündür 100 bin ve üzerinde yeni vaka açıklanırken, 17 gündür hastaneye kaldırılan hasta sayısı rekor kırıyor. Hayatını kaybeden kişi sayısı ise 264 bin 850 olarak duyuruldu.

ÖLÜ SAYISI 321 BİNİ GEÇEBİLİR
Yalnızca 26 Kasım’daki Şükran Günü’nde 90 binden fazla kişinin hastaneye kaldırıldığı açıklanırken, uzmanlar gelecek haftalarda durumun daha da kötüleşebileceğini söyledi. Herkese tatil döneminde evlerinde kalmaları çağrısı yapan ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), önümüzdeki dört hafta içinde ölü sayısının 321 bine yükselebileceğini öne sürdü.

Brown Üniversitesi’nden Dr. Megan Ranney, “Şükran Günü dönemindeki mevcut rakamlar önümüzdeki üç hafta içinde Noel ve yeni yıl arifesinde de devam ederse, ölü sayısındaki artış tüm eyaletlere yayılacak” dedi.

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58